Kız İstemede Ne Giyilir?

 Kız isteme merasiminin nerede, nasıl ve hangi mevsimde olacağı kıyafet seçiminde ilk duraktır. Buna göre yaz ve ilkbahar döneminde yapılacak kız istemelerde: Kadınlar, renkli ve hareketli modelleri; erkekler ise açık renkli, keten kumaşlı takımları tercih etmeliler. Kışın ise daha koyu renkleri ve kadife, tafta, şontuk gibi kumaşları tercih etmeliler. Kız isteme dar bir alanda az misafirle olacaksa sade ve rahat kokteyl elbiseleri; geniş bir alan ve çok misafirle olacak merasimde ise kısa ve taşlı modeller parlamanızı sağlayacak. 

Renk seçimi diğer önemli noktadır. Hem partnerinizle hem de kendi teninize uygun renkler seçmelisiniz. Renklerin etkileme gücünden yararlanmalısınız. Kadınlar; mor ile romantikliği, siyah ile eskimeyen şıklığı, bordo ile asilliği yakalayabilirsiniz. Erkekler gri, lacivert, açık kahve ve toprak renklerinde takımlar; peçete, kravat gibi tamamlayıcı unsurlarında ton oyunları yapacakları renkler seçmeliler. 

“Kız istemede ne giyilir? ‘in mihenk taşı sayılan konu “ vücut tipine göre giyinmek” tirKum saati vücut tipi kadınlar; balık veya iki parçalı modelleri tercih etmelilerArmut vücut tipi kadınlar; üst bedeni ve beli sararak ardından açılan modellerle kendilerini gösterirler. Elma vücut tipi kadınlar; balıkçı yakadan uzak durarak v kesim modelleri veya yırtmaçlı dikkat çeken modelleri tercih etmeliler. Dikdörtgen vücut tipi kadınlar ise omuzlarını ortaya çıkaran, derin kolsuz elbiseleri tercih etmeliler. Bu şekilde kendi tarzınıza uygun gözlerin sizden alınamayacağı eşsiz görünüme sahip olacaksınız. 

Kız İstemede Yeni Kıyafet Tercihleri 

Kız isteme merasimi, Türk – İslam geleneğinde yeni bir aile kurulmasının başlangıç noktası ve temelidir. Bu merasim gelin ve damat adayı açısından oldukça heyecanlı ve zaman zaman da gergin geçmektedir. Kimi aile büyüklerinin ve akrabaların karşısına ilk defa çıkacak olmak, insanların üzerinde bırakılacak ilk intiba ve günün önemi gereği akıllar şu hususta fazlaca meşgul olur; “kız istemede ne giyilir?

Kız istemede giyilecek abiye
Kız istemede giyilecek abiye

Bu husus merasime katılan herkes için önemlidir. Fakat bu sorunun cevabı en çok da gelin ve damat adayları için önemli olacaktır. Aslında damat adayları için çok da fazla seçenek yoktur. Giyilecek kıyafet bellidir. Takım elbise. Klasik renklerde sade bir takım elbise seçmek damat adayları için rahat ve garanti bir yol olacaktır. Sıra gelin adayının ne giyeceğine geldiğinde ise akıllar oldukça karışır. Damat adaylarının bu konudaki işleri ne kadar kolay ise gelin adaylarının ki de o kadar zordur.  

Gelin Adaylarının Tercihi: Abiye 

Tabi ki kız isteme denildiğinde pek çok gelin adayının aklına gelen ilk tercih abiyedir. Abartıdan uzak, sade ve şık bir abiye gelin adaylarının öncelikli tercihi olmaktadır. Yine de gelin adaylarının seçimi elbise türü seçimi ile bitmemektedir. Abiye modellerinin çeşitliliği özellikle kararsız gelin adaylarının işini fazlaca zorlaştıracaktır. Sırt dekolteli, kayık yaka, v yaka, dantel detaylı elbiseler, tüy detaylı elbiseler ve daha birçok seçenek gelin adaylarının tercih listelerinde yer almaktadır. 

Onu kısa arkası uzun elbise
Onu kısa arkası uzun elbise

 Gelin adayları için, kız istemede ne giyilir sorusunun cevabı bununla da bitmez. Elbiseden sonra sıra altına giyilecek ayakkabıyı seçmeye gelir. Ayakkabı seçimi elbise seçimine göre nispeten daha kolaydır. Özellikle ayakları kapatacak uzunlukta bir elbise seçimi yapan gelin adayları için ayakkabı seçimi pek de zor olmayacaktır. Elbise ile uyumlu, yine şık ve sade bir ayakkabı seçimi doğru tercih olacaktır.  

Kız isteme sırasında elbette ki gelinler kendilerini rahat hissettikleri kıyafetleri giymek isterler. Yine kız istemede kıyafet tercihleri söz konusu olduğunda öncelikli olarak rahat bir kıyafet tercih etmek de en mantıklı seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam da bu noktada kız isteme sırasında rahatsız edici kıyafetlerin tercih edilmesi hatalı olacaktır.  

Kız İstemede Kıyafet Tercihleri

Bilimsel bir araştırmaya göre kıyafetlerimiz, karşı tarafın bizi değerlendirmesinde en önemli etken. Kendimizi en iyi ifade ettiğimiz alan olduğu düşünüldüğünde Kız istemede ne giyilir?  Sorusu hayli önem kazanıyor. Zira kız isteme sırasında tercih edilen kıyafetler insanların da karakterini yansıtmaktadır! 

Sade ancak şık görüntünün en çok etkilenilen stil olduğu söyleniyor. Abartıya kaçmamak bu noktada şüphesiz çok önemlidir. Giyiminiz aşırı dikkat çektiğinde siz geri planda kalacaksınız. Bu yüzden içinde kendinizi en rahat hissettiğiniz parçaları seçin. Siz ne kadar rahat olursanız karşı taraf kendini o kadar iyi hissedecektir. Rahat bir elbise, ufak dokunuşlarla tamamlayabileceğiniz gündelik bir kot yahut salaş bir kazak ya da gömlek işinizi görecektir. 

Renkler, elbette dikkat edilmesi gereken bir diğer konu. Bu bağlamda monokrom siyah olumsuz izlenim verebilir. Siyahı dikkatli kullanmakta fayda var. Ayrıca atlamamanız gereken detay ten ve saç renginize uyumlu giyinmek ve renk karmaşasından kaçınmak. Zarif, uyumlu ve mini renk detayları sizi muhteşem gösterecek kuşkusuz.  

Kombininizin tamamlayıcısı aksesuarlar güzelliğinize güzellik katacak inceliklerdir. Küpe, Kolye, bileklik gibi klasik takıların yanı sıra fular ve eşarplar da tarz bir görüntü oluşturacaklar. Yine spor bir saat aynı etkiyi yakalamanızı sağlayabilir. Kız istemede ne giyilir? Sorusunun cevabına ek olarak koku detayı kıyafetlerle aynı önemi arz eden faktör. Teninize en çok yakışan parfümü seçin. Yazın fresh, hafif ve çiçekli kokular; kışın daha yoğunbaharatlı, odunsu kokular unutulmaz ilk buluşmanızın son dokunuşu olacaktır.

RESİM GALERİSİ

Yorum yapın