Bindallı Üstüne Saç Modelleri

Bindallı,  son zamanlarda gençlerin favorileri arasında yer almaya başladı. Özel organizasyonlarda ve özellikle kınası olan gelin adayları bindallı giymeyi tercih etmektedir. Eskiden sadece bir kıyafetin giyildiği kınalarda artık birden fazla çeşit giyilmektedir. Kıyafete uygun saç modelinin tercih edilmesi uyumun yakalanması adına önemlidir. Bindallı üstüne saç modelleri ile hem kendi güzelliğinizi hem de kıyafetinizin esrarengiz güzelliğini ortaya çıkarabilirsiniz.  

 

Kına geceleri için bindallı seçmesi oldukça zordur. Hanımlar, hayatlarında bir kere yaşayacakları özel günü, gecenin en güzel bayanı olarak geçirmek isterler. Güzellik sadece kıyafetle olmaz. Saç, makyaj şıklığı ve güzelliği tamamlayıcı en önemli unsurlardır. Bindallı seçimini tamamlayan gelin adayından yine zorlu bir karar vermesi istenecektir. İkinci vereceği karar saç modelidir. Bindallı üstüne saç modelleri seçerken geline kuaförler tavsiye vererek yardımcı olacaktır.  

Günümüzde çok çeşitli bindallı modelleri bulunmaktadır. Bindallılar genellikle iki kısımdan oluşur. İçe ve dışa giyilen iki parçası vardır. İçe giyilen parça genellikle sade ve kabarık değildir. Dışa giyilen parça ise olabildiğince süslü, boncuklu veya simli işlemeleri ve kabarıktırlar.  Kollarında genellikle tül veya dantel tarzında abiye kumaşların kullanıldığı bindallılar bayanın daha şaşalı ve gösterişli durmasını sağlar.  

Osmanlı zamanında bayanların giydiği bindallıların üzerindeki işlemeler genellikle altın veya gümüş rengindedir. Mor, kırmızı, lacivert, siyah, füme, bordo ve sarı gibi çok çeşitli renkleri bulunur. Gelin adayı zevkine göre bindallı rengini seçerken ten rengine uygunluğuna dikkat etmelidir. Bindallı üstüne saç modelleri de giyen kişinin yüzüne, ten rengine ve kıyafetinin modeline uygun olarak tasarlanır.  

Bindallıya Klasik İri Dalgalar 

Bindallı denilince genellikle akla gelen belli başlı saç modelleri vardır. En başlıca modeller arasında iri ve kalın dalgalı saçlar gelmektedir. Saçı kızıl veya karamel tonlarında olanlara model tavsiyemiz; büyük görünümlü buklelerdir. Büyük görünümlü bukleler sayesinde saçınız daha belirgin duracak ve daha çok dikkat çekecektir. Tabi saçınızda kullanacağınız aksesuarlar da havanızı değiştirmenize yardımcı olacaktır. Kızıl ve karamel saçlı hanımların saç modeline karar vermeden önce bindallı rengine karar vermesi gerekir. Bindallı rengi uyumsuz olursa saç modeliniz çok fazla kendini belli edemeyebilir. Genellikle bindalıların modelleri birbirine benzer. Bindallı üstüne saç modelleri ile tarzınızı farklılaştırabilirsiniz. 

 

Yarım Topuzla Bindallı Cazibesi 

Bindallınızın yaka, omuz ve kol detaylarını dikkate alarak açık veya yarım toplu saç modellerini tercih edebilirsiniz. Açık saçlar için bindallının hakim yaka olmaması veya omuz kısımlarında gösterişli işleme veya süsün olmaması önemlidir. Şayet omuzda, yakada süs yoğunsa saçlarınızı bıraktığınızda gösterişi kapatırsınız. Ayrıca süsünüz üzerine salınan  saçlar abartı bir görüntü oluşturacağından tavsiye edilmez. Saçlarınızı açıp, rüzgarda dağıtmak isteyenler kol, yaka ve omuz kısmı sade bindallılar seçmelidir. Açık veya yarı topuz şeklinde yapılacak saçlarında dümdüz olmaması gerektiği herkes tarafından tahmin edilir. Sade değil ama çok abartıdan da sakınılarak güzel bir model belirlenir. Bindallı üstüne saç modelleri gözü yormayacak tarzda olmalıdır.

Gözleri Ortaya Çıkaran Perçemler 

Bindallınızla tam bir saray hanımefendisi olmak istiyorsanız ve taç kullanacaksanız saçlarınızda kakül tercih edebilirsiniz. Özellikle alın bölgesi geniş olan hanımlara kakül çok yakışır. Gözleri belirgin hale getirmenin yolu da kaküllerden geçer. ideal saç modeli ve makyajla kesinlikle gecenin en çekici ve en gözde hanımı olacaksınız.  

Bindallıda Vazgeçilmez Yan Örgü 

Bugüne kadar bindallı giyenlerde genellikle rastladığımız bir model vardır; yan örgü. Sade fakat bir o kadar da şık durduğu için hanımlar yan örgü modelini çok sever. Özellikle örgü yan taraftan aşağıya doğru iner ve saçın üst kısmı kabartılır. Kıyafet ile uyumu yakalayabilmek için bindallı üstüne saç modelleri içinde zincir ve taç kullanılabilir. Yandan inen örgüde zincir veya taç harika durmaktadır.  

Sıkı Topuzla Bindallı Asaleti 

Televizyonlardan görülen bir sultan tarzı vardır. Sultanların başlarına çok şaşalı, gösterişli ve süslü aksesuarlar vardır. Bindallı giyen sultanları bu şaşalı kafa detayıyla birleştirmekteyiz. Sizde kendinizi mekanın ve zamanın sultanı ilan etmeye hazırsanız o zaman saçınızı alttan sıkı bir topuz yaptırın. Başınızı ise Hintli gelinlerin kullandıklarına benzer süslerle süslettirin. Aman dikkat edin Hintli gelinler kadar abartıya gerek yok. Alttan sıkı bir şekilde yapılan topuz gece boyunca bozulmayacağından rahat edersiniz.  

Bindallıya Atkuyruğu Yakışır mı? 

Klasik ve kullanışlı bir model olan atkuyruğu hemen hemen her türlü kıyafetle kullanılmaktadır. Dalgalı atkuyruğu bindallı üstüne saç modelleri arasında sıklıkla kullanılır. Saçların istenildiği gibi savrulmasına imkan tanıyan bu model rahatlık sunar. Klasik bir model olmasına rağmen bindallının ışıltısıyla birleştiğinde eşsiz bir güzellik ortaya çıkarır.  

Bindallı ve Dağınık Topuz 

Bindallınızın modeline göre saçınıza dağınık topuz modelini tercih edebilirsiniz. Özellikle sırt ve omuz dekoltesi bulunan, büyük yakalı bindallıların üzerine dağınık topuz harika durmaktadır. Bindallınız çok ihtişamlı ve şatafatlı ise dağınık topuz yaptırıp ön taraftan bir iki tutam saç bırakabilirsiniz. İki tutam saç size doğal bir görüntü vereceğinden bindallının şatafatını dengeleyecektir.  

Bindallıya Yakışan Kurdele Saç Modeli 

Zarif ve şık saç modeli isteyenlere genellikle kurdele modeli tavsiye edilir. Klasik saç modelinin içine saç aksesuarı olarak kurdele eklenir. Eklenen kurdele bindallının ihtişamlı görüntüsünü daha doğal bir seviyeye getirecektir. Bindallı üstüne saç modelleri içinde sıklıkla kullanılan kurdele özellikle yarım atkuyruğuna çok yakışır ve kendini belli eder. Sade ve şık kurdele saç modeli ve bindallı içinde kendinizi prensesler gibi hissedebilirsiniz. Kurdele saç modeli yapılırken öncelikle saçın krepe ile hacim kazandırılması gerekir. Hacimli saç yarım atkuyruğu yapılır ve kuyruğun üzerine kurdele takılarak hazır edilir.  

Bindallı Üstüne Kullanılabilecek Diğer Saç Modeller 

Bindallı kıyafetinin üzerine kullanılabilecek aslında çok fazla model bulunmaktadır. Bunlar arasında en popüler olan ve en yaygın kullanılanlar arasında şunlar vardır; 

  • Sırtı açık veya sırt detayı bulunan bindallılarda balerin topuz kullanılır. Bindallıların dış parçası çıkarıldığında içte kalan parça bazen sırt dekolteli olabiliyor. Şayet bayan gece boyunca iç parçayı kullanacaksa kesinlikle balerin topuzu değerlendirmelidir. Bindallı üstüne saç modelleri olarak kullanılan balerin topuzu gelinlik üzerine de sıklıkla kullanılır. Balerin topuz; saçları uzun ve orta uzunlukta olanlar için uygundur.  
  • Çok süslü, ihtişamlı ve şatafatlı bindallıların gösterişini dengelemek için burgu topuz tercih edilir. Orta ve uzun saç uzunluğuna sahip bayanlar bu modeli kullanabilir. Burgu topuzun gece boyunca dağılmaması için sabitleyici saç spreyi kullanılması doğru olacaktır. 
  • Balık etek formundaki bindallı ve kaftan modellerinde çekici dalga saç modelleri kullanılır. Fazla katları olmayan uzun saçlı hanımlar için çekici dalgalar ideal bir modeldir 
  • Saç aksesuarları bindallılar üstüne yapılan saç modelleri için vazgeçilmez unsurlardır. Saçları olduğundan daha farklı, hacimli ve gösterişli göstermek için saç aksesuarları kullanılır. İster uzun ister kısa olsun fark etmeden bütün saçlarda aksesuarlar kullanılır. Kısa ve uzun saça özel kullanılacak aksesuarlar ise farklılık gösterebilir.  
  • Elbisenizin bohem havasını kırmak mı istiyorsunuz? O zaman taç örgü saç modelleri tam size hitap etmektedir, Sade, düz, detayı ve işlemesi az bindallı üstüne saç modelleri arasında en çok tercih edilen taç örgüsüdür. Taç örgüsü saç modeli özellikle orta ve uzun saç uzunluklarına uygundur. Ense hizasındaki saçlara da uygulanabilir. Önemli olan bindallı, yüz ve saç arasındaki uyumu yakalayabilmektir.

RESİM GALERİSİ

Yorum yapın