Fondöten kullanmak cilde zarar verir mi? Nasıl kullanılmalı?

Fondöten kullanmak cilde zarar verir mi? Nasıl kullanılmalı? Fondöten günlük hayatta kadınların vazgeçilmezlerinden, günümüzde hatta erkeklerde fondötenin avantajlarından faydalanmaktadır. Şimdi faydası yok dersek, bu doğru olmayacak. Zararı var mı ona da bakacağız.

Ama şunu belirtmek gerekir ki, birçok şeyin faydası olduğu gibi zararı da olabilir. Birçok şeyi abartı kullanmak, yemek, içmek gibi şeyler faydası olan şeyleri zararlı da kılabiliyor. Atalarımız boşuna ‘Azı karar, çoğu zarar’ dememişler.

Fondöten kullanmak cilde zarar verir mi? Nasıl kullanılmalı?
Fondöten kullanmak cilde zarar verir mi? Nasıl kullanılmalı?

Fondöten faydalı mıdır?

Cilt kusurlarınız mı var, sivilceleriniz rahatsız mı ediyor, çiller ve lekeler can sıkıcı mı? İşte şimdi fondöten faydalı bir makyaj ürünü halini aldı. Bunların hepsini gizleyebilen ve cilt tonunuzu eşitleyebilen bir ürün olarak güzelliğinizi katbekat arttırabilen bir makyaj malzemesidir. Zengin içerikli fondötenler cildinize fayda sağlayabilir.

Günümüzde SPF içerikli, E ve C vitaminli, lifting etkili fondötenler üretilmektedir. SPF içerikli fondötenler güneş ışınlarına karşı ekstra koruma sağlamaktadır. E ve C vitaminli fondötenler serbest radikallerin cildinize zarar vermesine engel olur. Lifting ise sarkmalara ve yaşlılığı geciktirmeye yardımcı olur. BB krem fondötenler cildinizi kapatırken nemlendirir ve vitaminlerle yüzünüzü yenileyerek besler. CC krem fondötenler ise BB’ye göre daha yüksek kapatıcı özelliğe sahiptir ve güneşin zararlı ışınlarından korur; düzenli kullanımda kusurları iyileştirir.

Fondöten zararlı mıdır?

Fondöten direk olarak yüzünüze uyguladığınız zaman ciltte delinmelere yol açabilmektedir. Cildin üzerinde tabaka oluşturur ve gözeneklerinizi kapatarak cildinizin nefes almasını engeller, gözenekleri tıkar ve sivilce oluşumlarına sebep olabilir. Fondöteni sürekli olarak kullanıyorsanız ve cilt bakımınızı aksatıyorsanız cildiniz erken kırışarak, erken yaşlanabilir. İlaveten cildinizin yağ dengesi bozulabilir ve de lekeler oluşabilir.

Kapatıcı kullanmak cilde zarar verir mi? Nasıl kullanılmalı?
Kapatıcı kullanmak cilde zarar verir mi? Nasıl kullanılmalı?

Fondöteni nasıl zarar görmeden kullanabiliriz?

Bir malzemenin zararlı olup olmadığını sorarken bir de doğru kullanımının önemi göz önüne alınmalıdır. Çünkü yanlış kullanım faydalı olabilecek malzemelerin zararlı olmasına yol açabilir. Bir şey her ne kadar yararlı olsa da önemli olan seçimleri kaliteli yapmak ve doğru şekilde kullanmaktır.

Doğru fondöten nasıl seçilir?

Birçok çeşidi bulunan fondöteni öncelikle cilt tipinize uygun seçmelisiniz. Eğer çok fazla cilt probleminiz, gizleyeceğiniz bir sorun yoksa hafif içerikli, yoğun olmayan fondötenleri seçerek cilt tonunuzu eşitleyebilirsiniz. Cildiniz ‘kuru mu, karma mı, yağlı mı’ bunu da göz önüne almalısınız.

Hafif ya da daha kapatıcı fondötenleri seçerken kaliteli olmasına özen gösterin. Cildimiz ve sağlığımız söz konusu olduğu zaman verdiğimiz para önemli olmamalıdır. Markalar biraz pahalı olabilir ancak kaliteli ürünlere sahiptirler. Ayrıca faydalarında bahsettiğimiz özelliklere sahip fondötenler daha yararlı olacaktır.

Doğru makyaj malzemesi nasıl seçilmelidir?
Doğru makyaj malzemesi nasıl seçilmelidir?

Fondöteni nasıl uygulanmalı?

Öncelikle fondöteni uygulamadan önce cildinizi iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Uygun bir baz ya da nemlendirici uygulamalısınız. Nemlendirici fondötenin yüzünüze eşit dağılmasını ve pürüzsüz bir görüntü oluşturmasını sağlayacaktır.

  • Fırça ya da sünger yardımı ile uygulanması önerilmektedir, böylece mikrop oluşumlarını bir nebze engelleyebilirsiniz. İlaveten sünger ve fırça temizliğinize de özen göstermelisiniz.
  • Cildinize fazla fondöten uygulamamalısınız, aksi halde maske gibi bir görüntü kötü gözükmenize sebep olur. Az miktarda ve ne kadar ince sürülürse o kadar hoş gözükecektir.
  • Fondöteni yüzünüze noktalar halinde sürün ve fırça yardımı ile sürün.
  • En önemli noktalardan birisi makyajınıza ihtiyacınız kalmadığında, yatmadan önce yüzünüzü temizleyin ve nemlendirin.
fondoten kullanma 2928773
fondoten

Fondöten fırçası nasıl olmalı?

Fondöten fırçası alırken dikkat edilmesi gereken en büyük unsurlardan birisi de fırçanın düz kesilmiş bir ucunun olması ve kesinlikle kıllarının yumuşak olması gerekmektedir. Satın aldığınız yerde mutlaka tüylerini dökülüp dökülmediğini de bakmalıyız.

Tene uygun Fondöten rengi nasıl bulunur?

Fondöten almadan önce yapılması gereken en ilk işlem cilt tonunu belirlemektir. Basit ve pratik bir yöntem olan bileğin iç yüzüne sürülen fondöten tonları ile cilt tonu belirlemede doğru fondöten rengini bulabilirsiniz. Bileğe uyguladığınız fondöten eğer cildinizde bulunan damarları kapatmıyor yeşillik sarılık tonları belli oluyorsa o fondöten sizin tipinize uygun değildir.

Fondöten altına ne sürülür?

Her ne olursa olsun makyaj cildi yıpratır ve kurutur. Mutlaka makyaj yapmadan önce cildi nemlendirmek şarttır. Nemli bir cilt bakım kremi ya da kullanılan makyaj bazları ile makyaja başlamadan önce cildi nemlendirmek cilde doğal bir görünüm verdiği gibi nemi de içine hapseder.

Fondöten bozulur mu?

Her şeyin ömrü olduğu gibi fondötenlerin de mutlaka bir ömrü vardır. Özellikle açılmış olan fondötenler kullanılmadığı ve uzun süre geçtiği takdirde ciltte alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Kapalı durumda açılmamış olan fondötenlerin kullanım süresi ile 2 ile 3 yıl arasında değişmektedir. 

Fondöten cildi karartır mı?

Gece yatmadan önce yüzdeki makyaj kalıntısını temizlemeden uyumak ben ucuz markasız makyaj malzemeleri kullanmak özellikle fondötenlerde çok risklidir. Alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebileceği gibi ciltte yaşlanma lekesi dediğimiz renk tonu değişikliklerine de sebebiyet verebilir.

Yorum yapın