BB Krem Nedir ve Hangi Cilde Uygulanır?

Kozmetik sektörü her yeni günde yenilikler ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle makyaj uzmanları tarafından BB krem, önerilen kremlerin başında yer alır. BB krem uzmanlar tarafından bir baz malzeme olarak kullanılmaktadır. Makyaj yapıldığı esnada ilk olarak cilt altına bb krem sürülür. BB krem nedir ve hangi cilte uygulanır? BB Sorusuna cevaben her cilde uygulanan bir kremdir diyebiliriz.  

BB krem nedir ve hangi cilte uygulanır? Birçok bayanın sorduğu sorulardan biridir. İlk olarak BB krem nedir? Sorusuna cevap vermek gerekirse Blemish Balm kelimesinin kısaltması şeklinde ortaya çıkmıştır. Genel yapısı kusur kapatan kremdir. Makyajın ilk aşamasında baz olarak kullanılır. İçerik olarak renkli olması nedeni ile çizgileri doldurur. Aynı zamanda tende dengelemeyi sağlar. Makyaj için uygun zemini hazırlar. Bununla birlikte de fondöten gibi ağırlaştırıcı ve bir kalıp görüntüsü yoktur. Her cilde uygulanan yapısı ile son zamanların en ilgi gören kremlerinden biridir.  

SPF 30, UVA/UVB ışınlarına ve diğer birçok çevre faktörlere karşı BB krem koruyucu içeriklidir. Popüler olarak kullanılan krem bakım balsamı anlamında olarak isimlendirilmiştir. Çevresel zararlı faktörler dahil koruyucu olması nedeni ile üretici firma bu ismi vermiştir. Uygun renk seçenekleri sunumu da kullanımını kolaylaştırmıştır.  

Garnier BB Krem
Garnier BB Krem

BB Krem Neden Tercih Edilir? 

BB krem nedir ve hangi cilde uygulanır? Sorusuna cevabını verdikten sonra bu kremin neden tercih edildiğinden bahsedelim. Ciltte meydana gelen birçok kusuru kapatan bb krem baz kremi olarak  kullanıldığından doğal bir görünüm sağlar. Aynı zamanda BB kremin birçok tercih nedeni bulunur. Bunlar; 

 • Ciltte oluşan kızarıklık ve sivilce izlerini tamamen yok eder, 
 • Ağır bir kalıp görüntüsü yoktur, 
 • Cildi güneş ışıklarına karşı korur, 
 • Cildin yağ dengesini korur, 
 • Cildin parlamasını kontrol altına alır, 
 • Normal renklendiriciler den farklı olarak işlevseldir, 
 • Doğal görünüm ile yok hissi verir, 
 • Zararlı etkenlere karşı cildi korur, 
 • Açık orta ve koyu olarak üç farklı tonu bulunur, 
 • Renkli görüntüsü ile çizgileri doldurur, 
 • Güneş ışınlarından korunmasını sağlar, 
 • Ciltte renk eşitlemesi sağlar, 
 • Tek başına pürüzsüz bir yüz için kullanılabilir, 
 • Her cilt tipine uygun olarak üretilmiştir, 
 • Cildi nemlendirerek, korur, şeklinde sıralanmaktadır.  
Missha BB Krem
Missha BB Krem

BB Krem Nasıl Kullanılır? 

BB krem son yılların en gözde alt makyaj ürünlerinin başında yer alır. Tüketicilerin ihtiyaçlarına göre şekillenen kozmetik dünyasında BB kredi fondöten etkisi dışında farklı ve doğal görünüm ile tercih edilir. Buna göre bb kremi kullanmadan cildin tonik aracılığı ile temizlenmesi gereklidir. Makyaj öncesi bu temizliğin mutlaka yapılması gereklidir. Ardından ise BB krem el ya da sünger yardımı ile yüze uygulanır.  

BB krem içeriğindeki renklendirici özelliği ve nemlendirici özelliği ile cilde zarar vermeyen bir kapatıcıdır. Fakat çok derin izler söz konusu ise BB kremden önce ayrıca özel bir kapatıcı da kullanılabilir. Ardından BB krem cilde uygulanır. Üzerine ise allık uygulanarak oldukça hoş ve pürüzsüz bir cilt elde edilmiş olur.  

BB krem aynı zamanda fırça ile de kullanılabilir. Genellikle birçok bayan kusursuz makyaj için el yardımı ya da sünger kullanır. Ama fırçanın da etkisi büyüktür. Parmak uçlarında sıkıp tene sürerek de elle yayarak da kullanılabilir. Ağır ağır el ile doğru dağıtmak da yüzde kusursuz bir görünüm elde etmenizi sağlar.  

Bej BB Krem
Bej BB Krem

BB Krem ve CC Krem Arasındaki Farklar 

BB krem ve CC krem son birkaç yıldır karşımıza çıkan nemlendirme özellikleri yanı sıra makyaj uzmanlarının tavsiye ettiği kremlerdir. Bu iki krem arasında birçok farklılıklar söz konusudur. BB krem güneş koruması, anti oksidan özelliği ve yoğun yaz aylarında sorunsuz kullanılması ile dikkat çekmektedir. Fondötenden daha iyi renklendiren ve kalıp görüntünün dışında doğal bir görüntü sunan kremdir. BB krem içeriği nemlendirmesi gibi özellikleri nedeni ile dikkat çeken ve en çok tercih edilen kapatıcı kremdir. Ağır bir görüntü yerine son derece doğal bir görüntü elde edilir. Makyaj uzmanları tarafından da BB krem bir baz krem olarak kullanılmaktadır.  

BB krem aynı zamanda bir nemlendirici, güneş koruyucudur. Bu nedenle de bir ürün olarak birçok özellikle 3 ürün faydasını göstermektedir. Büyük bir kapatıcılık özelliği olmasa da tasarruflu bir kremdir.  

Farmasi BB All in One Krem
Farmasi BB All in One Krem

BB Kremin Cilde Zararı Var Mıdır? 

Kozmetik sektörü teknolojik açıdan en çok gelişen sektörler arasında yer alır. Bu nedenle de her yeni gün farklı ve yeni ürünler ortaya çıkmaktadır. Kremler, rujlar, fondötenler bayanların istekleri ya da şikayetleri doğrultusunda özel uzmanlar tarafından daha kullanışlı ve daha yararlı şekilde hazırlanmaktadır. Bu nedenle de ortaya çıkan yeni ürünler çoğunlukla cilde birçok etkiyi aynı anda yapmaktadır. 

BB krem de cilde yararlı kapatıcıların başında yer almaktadır. Baz makyaj ürünü olarak kullanılan krem kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Cildi çevresel faktörlerden koruyan krem güneş ışınlarından da koruma özelliğine sahiptir. Öte yandan içeriği ile nemlendirici olarak da etkilidir. Nemlendirici olması makyaj altı bazı olarak kullanıldığında makyajın kötü etkilerinde de cildi korur.  

Kuru ve Yağlı Ciltler İçin BB Krem
Kuru ve Yağlı Ciltler İçin BB Krem

Her makyaj sonrasında ya da gün sonunda mutlaka cildin zarar görmemesi için gerekli temizliğin yapılması gereklidir. Makyaj ile uyumak uzun saatler makyajlı olarak kalmak cilde ne kullanmış olursanız olun zarar verir. İlgili krem kapatıcı ya da diğer kozmetik malzemelerin uzun süre ciltte kalması çok zor geçebilecek cilt rahatsızlıklarında da sebep olabilir.  

Evde BB Krem Yapılabilir Mi?  

BB krem kozmetik sektöründe yeni çıkan ürünler arasında yer alır. Fondötenden daha rahat bir kullanıma ve doğallığa sahip olması nedeni ile de çok tercih edilir. Piyasada uygun fiyatlara satılan ve içeriğinde birçok faydalı madde olan BB krem benzerini evde yapmak da mümkündür. Basit bir yapım ile ekonomik ve aradığınız özellikle BB krem elde edebilirsiniz.  

Saf ve Temiz BB Krem
Saf ve Temiz BB Krem

BB Krem Yapmak İçin Gerekli Malzemeler: 

 1. Cildinizden 1 veya 2 ton koyu renkte likit bir fondöten, bunun nedeni ise nemlendirici eklediğinizde rengin açılmasıdır.  
 2. Günlük kullanılan nemlendirici krem olmalıdır. Ati aging ve yağsız ciltlere uygun bir nemlendirici krem seçilmelidir.  
 3. Güneş koruyucu krem ve yüz için olmalıdır. 
 4. Ortaya çıkan BB kremi karıştırmak için bir kap ve saklamak için uygun kapaklı bir tüp ayrıca karıştırmada kullanılacak bir kaşık gereklidir.  
Evde BB Krem Yapılışı
Evde BB Krem Yapılışı

BB Krem Yapılışı: 

Bb krem yapmak için ilk olarak 3 çay kaşığı nemlendirici kremin içerisine yüz güneş koruyucu 1 çay kaşığı karıştırılır. Seçilen fondöteni az az eklemeye başlamanız gereklidir. İstenilen renk tonu elde edilene kadar fondöten eklenmelidir. Bu ekleme aşamasında azar azar olmasına dikkat edilmelidir.  

Yukarıda sayılan malzemelere eklemeler yaparak daha da özellikli ve faydalı bir ürün elde etmek mümkündür. Toz transparan pudra ve makyaj bazı eklemek ile daha da kapatıcı bir ürün yapılabilir. 1 er çay kaşığı bu ürünlerden eklemek özellikli bir ürün elde etmenizi sağlar. Kullanımı son derece pratik ve kolay olan BB krem evde de yapılsa hazır da alsanız en ekonomik makyaj baz ürünüdür.  

Evde Açık renk BB Krem Yapılışı
Evde Açık renk BB Krem Yapılışı

Yorum yapın