Yüz Şeklinize Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır?

Firmalar tarafından erken rezervasyon indirimlerinin başlaması ile binlerce kişi bu yaz için tatil planını çoktan yapmış gibi görünüyor. Tatil için yapılacak alışverişlerde çoğu kişinin içinde çıkamadığı nokta gözlük seçimidir. Alacağınız gözlüğün sizi tam olarak yansıtması için yüz tipinize en uygun olanı tercih etmelisiniz. Peki yüz tipine göre gözlük seçimi nasıl yapılır? Bunu sizler için inceledik.

  • Yuvarlak yüz hatlarına sahip olan kişiler keskin köşeli gözlüklere yönelerek yüzlerinin daha uzun görünmesini sağlayabilir. Bu modeller ile yüzünüz ile gözlük birbirini tamamlayacak ve muhteşem bir görüntüye sahip olabileceksiniz. Oval, yuvarlak veya aşağı doğru genişleyen modellerden kesinlikle uzak durmalısınız.
  • Oval yüz şekline sahip olan kişiler gözlük seçimi konusunda en şanslı olanlardır. Yüzünüzün oval yapısını bozmayacak modellere yönelerek size en yakışan tarzı bulabilirsiniz. Trend olan tüm modeller size yakışacağından ayna karşısında sizi en güzel hissettiren gözlüğü satın alabilirsiniz.
  • Alın ve çene bölgesi geniş aynı zamanda kesin bir yüz hattına sahipseniz yüz hatlarınızı dengeleyecek modeller en iyi tercih olacaktır. Oval ve yuvarlak çerçeveye sahip gözlükler ile vintage kedi gözü olarak adlandırılan modeller sizin için biçilmez bir kaftandır.
  • Dar bir çene, geniş bir alın ya da geniş bir çene dar bir alına sahipseniz yüz hatlarınız üçgen şeklindedir diyebiliriz. Bu tarz yüz hatlarına sahip kişiler yarım çerçeveli veya kalın çerçeveli gözlüklere yönelebilirler.
  • İnce bir çene, geniş alın ve yüksek elmacık kemiklerine sahipseniz kalp yüz şekline sahipsiniz demektir. Sizler için en uygun olan gözlük modelleri alt kısmı daha geniş olanlardır. Bu şekilde çene ve alın arasındaki geçişleri orantılı bir hale getirebilirsiniz.

Gözlük seçiminde yukarıda maddeler haricinde en çok dikkat etmeniz gereken nokta ise göz renginizdir. Kahverengi gözlere sahip olanlar mavi rengin tonlarında çerçeveye sahip gözlükleri tercih ederek gözlerini daha iyi şekilde vurgulayabilir. Renkli göze sahip olanlar ise daha sade çerçeveye sahip gözlükleri tercih ederek göz renklerini ön plana çıkarabilirler. Buradaki püf noktaları haricinde her modada olduğu gibi kendinize en yakıştırdığınız aksesuarı tercih etmek sizi daha çok mutlu edecektir.

Yorum yapın