Yeni Bir Hayat Kurmak İçin Atılacak Adımlar

Bazen cesaretimizi toplayıp bilinmeyen bir dünyaya doğru adım atmamız gerekir. Elbette konfor alanından çıkmak, alışkanlıklardan uzaklaşmak hiçbir zaman kolay değil. Ancak korkularınıza rağmen cesaret edebildiğinizde hayat da bin bir güzellikle dolu. Bu güzelliklerin farkına varmak, yeni bir hayat kurmak ve kendinizi bulmak aslında birkaç adımdan ibaret. Bu adımları tek tek attığınızda yaşamınızda yepyeni kapıların açıldığını da hemen fark edeceksiniz.

Kolay Olmayan O Değişim

Kırdan kente göç başladığından beri herkes şehirlerde yaşamak için akın etti. Şehirler her ne kadar eğitim, iş ve sağlık olanakları açısından gelişmiş olsa da insanı epey yoran bir tarafı da var. Trafik, kaos, kalabalık, sürekli hareketlilik bir yerden sonra sizi de yormaya ve içine çekmeye başlayabilir. Ancak hiçbir zaman memnun olmadığınız bir ortamda ya da hayatta kalmak zorunda değilsiniz. Birçok kişi yaşadığı hayattan öyle ya da böyle bir şekilde şikayetçi olmasına rağmen değişim için gereken güç kendiliğinden gelecekmiş gibi davranıyor. Oysaki o güç daima içinizde ve potansiyelinizde.

Kendi Yaşamınızı Analiz Etmek

Yaşantınızdan, hayatınızdaki insanlardan ya da işinizden memnun olmayabilirsiniz. Başka bir hayatın hayalini kurabilirsiniz. Yeni bir adım atmak son derece önemli olsa da öncelikle memnuniyetsizliğinizin temel sebebini öğrenmelisiniz. Size rahatsızlık veren ne? Geceleri uykularınızı kaçıran ne? Keşke böyle olmasaydı dedirten ne? Kendinize sorduğunuz sorulara verdiğiniz cevaplar aslında bir yolun üzerindeki işaretler gibi sizi asıl soruna götürecek. Böylece değişiklik yapmanız gereken o şeyi bulacaksınız.

Tüm bunları yaparken elbette sadece olumsuzluklara da odaklanmayın. Yaşam sadece negatif olaylardan ya da anılardan ibaret değil. Size hayatta olduğunuz için şanslı hissettiren, yüzünüzü gülümseten ve mutluluğunuzu perçinleyen de pek çok şey var. Bunları da hatırlamaya çalışın. Böylece yeni bir hayat kurma yolunda neleri koruyacağınızı da bilebilirsiniz. Bu duygulara odaklanmak, kendinizi kötü hissettiğinizde ya da zorlandığınızda devam etmenizi kolaylaştıracak.

Hislerinize Kulak Vermek

Bazen hangi yolu seçeceğinizi bilemeyebilirsiniz. Tüm olasılıkların sonucu aynı olacakmış gibi gelir. Adım atmak kadar ilerlemek de zor hissettirebilir. Şu bir gerçek ki hayattaki tüm seçimlerin bir diğerine göre avantajları ve dezavantajları mevcut. Önemli olan bunları doğru bir şekilde tartıp karar vermek. Bunun için de kalbinizin sesini dinlemek size ciddi biçimde yol gösterebilir. İçgüdülerimiz bizi korumak üzere doğumumuzdan itibaren sürekli gelişmeye başlar. Dolayısıyla bu yetenek yeni kararlar alırken de devreye girer. Issız bir sokağın başında durduğumuzda o sokağa girmememizi fısıldayan o iç ses, hayati kararlarımızda da önemli bir rol oynar.

Kendinizi dinlemek için mümkünse biraz çevrenizdeki herkesten ve her şeyden uzaklaşmaya çalışın. Huzurla ve sakince düşünebileceğiniz bir yere geçin. Kendinizle baş başa kalabileceğiniz ve yalnızlığın tadını çıkarabileceğiniz bir ortam oluşturun. Kalabalıkların arasında olduğunuzda her kafadan çıkan ses kafanızı kurcalamaya yeter. Emin olduğunuz konularda bile aklınızın ve duygularınızın karıştığını hissedebilirsiniz. Bu yüzden kendinize alan ve zaman ayırmak önemli.

Sıfırdan Yeni Bir Hayat Kurmak

Bozuk olan şeyleri düzeltmeye ve onarmaya çalışmaktansa bazen sıfırdan başlamak çok daha kolaydır. Yeni bir hayat kurmak her ne kadar gözünüzü korkutsa da harekete geçmenin mucizevi enerjisine inanın. Siz hazır olduğunuzda, bir şeyler yapmak istediğinizde, hayatta karşınıza çıkan fırsatlar da size yardımcı olmak adına işleri kolaylaştırır. Karşınıza çıkan insanlar bir işin ucundan tutar. O hayal ettiğiniz değişim, bir bakmışsınız kendiliğinden gerçekleşmiş. Yeter ki öncelikle kendinize güvenin ve inanın.

Heyecan Verici Gelecek

Yeni bir başlangıca hazır olduğunuzu hissettiğiniz andan itibaren geleceğinize ve hayallerinize odaklanan. Bırakın olabildiğince uçsuz bucaksız olsun hayalleriniz. Başı, sonu, ardı olmasın. Ayaklarınız yere basmasın. Çünkü buna mecbur değilsiniz. İstediğiniz ve hayal ettiğiniz hemen her şeyi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Bunun için yeni bir başlangıç aşamasında tek ihtiyacınız olan kendinize güvenmek ve biraz cesaret. Süreç boyunca sizi heyecanlandıracak ve ilginizi çekecek yeniliklere odaklanabilirsiniz. Yeni bir hobi, yeni bir ortam, yeni bir iş ya da ev bu değişim sürecinde hem bünyenize hem de ruhunuza iyi gelecektir.

Yapılan araştırmalar 21 gün boyunca yapılan aktivitelerin alışkanlık haline geldiğini göstermektedir. Bu yüzden aceleci davranmak yerine kendinize biraz zaman tanımaya çalışın.Yeni bir hayat kurmak için attığınız her adımda sabırlı olun. Bu süreçte tekrarladığınız tüm eylemler bir süre sonra sizin yeni hayatınız haline gelecek. Başardıkça ve alıştıkça düşünce yapınızın da değiştiğini göreceksiniz. Hızlı bir şekilde yeni yaşantınıza adapte olacak ve yeniliklere alışacaksınız. Bir nevi kendinize meydan okumuş olacağınız için bu noktadan sonra artık daha güçlü olacaksınız. Kolay kolay yıkılmayacak olan kaleleriniz ile kendi hayatınız ve hayalleriniz için dimdik mücadele etmenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Önerilen yazı: Nişan Makyajı Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

Yorum yapın