Yazın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıştan bir anda yaza geçilmesi, artan sıcaklar, doğrudan tene temas eden güneş gibi etmenler cildi büyük ölçüde etkiliyor. Bunun üstüne bir de deniz, kum, güneş gibi faktörler eklenince yazın cilt bakımı için daha farklı şeyler uygulamak gerekiyor. Özellikle de yaş geçtikçe dış etmenler cildin sağlığını ve görüntüsünü daha çok etkiliyor. Bakım yapmamak ya da doğru bakım uygulamasına sadık kalmamak da bunu tetikliyor. Ancak cildinize doğru şekilde ve düzenli olarak baktığınızda yazın sadece hafifçe bronzlaşmanın tadını çıkarmanız mümkün.

Cildi Yeterince Nemlendirme

Cildiniz yağlı, karma ya da kuru yapıda olabilir. Ancak cilt tipinizden bağımsız olarak onu nemlendirmeniz gerekir. Genelde su içmenin cildin nemi için de yeterli olacağı düşünülür. Evet, günde en az sekiz bardak su içmek organlarımızın düzgün çalışması için önemlidir, cilt sağlığını da etkiler. Fakat cildin ihtiyacı olan neme kavuşması için dışarıdan da takviye gerekir. Cildinize içeriğinde E vitamini bulunan kremler uygulamak nem ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacaktır. Yazın cildin sürdüğünüz ürünü kusmaması için daha ince ve su bazlı ürünler tercih edebilirsiniz.

Güneş Koruyucu Kullanmak

Teniniz güneşi tolere ediyor olabilir, çok fazla güneş ışığına maruz kalmıyor olabilirsiniz, bu yüzden güneş koruyucu kullanımını göz ardı edebilirsiniz. Ancak yazın güneş ışınları cildimize daha dik bir şekilde ulaşır. Bazı kişiler için kızarmak ya da kararmak hoş bir görüntü olsa da aslında cildinizin verdiği bir tepkidir. Ayrıca kanser olma riskini de ciddi miktarda artırır. Bu yüzden cildinizi UV ışınlarından korumanız gerekir. Bunun için nemlendiriciniz üzerine yeterli SPF içeren güneş koruyucu krem uygulayabilirsiniz. Kreminizin koruyucu etkisinin devam etmesi için 2- 3 saatte bir yenilemeyi de unutmamalısınız.

Yeterli Su Tüketmek

Özellikle de yaz aylarında vücut çok daha fazla sıvı kaybeder. İç organlardaki susuzluk cildi de etkileyerek sağlıklı görünümü bozar. Bu sebeple yazın cilt bakımı yaparken sık sık su içmenin de ihmal edilmemesi gerekir. En az 8 bardak su içmeniz gerektiğini, tükettiğiniz miktarın da kışın tükettiğiniz miktardan daha fazla olması gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca terlemenin arttığı günlerde sıvı dengesini korumak için daha çok su tüketebilirsiniz.

Peeling ile Yazın Cilt Bakımı

Peeling uygulaması ciltteki iz, yara, siyah noktalar, pütürler ve lekelerden kurtulmaya yardımcı olur. Cildinizde yaz aylarında bu tarz sorunların oluşması daha kolaydır. Bu yüzden de peeling yapmak biraz daha önem kazanmaktadır. Kendi ürünleriniz ile evde bakım yapabileceğiniz gibi profesyonel bir güzellik merkezinden de hizmet alabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda oldukça popüler hale gelen kimyasal peeling işlemleri cilde uzun süredir yerleşmiş olan izler için iyi bir çözümdür.

Yüzdükten Sonra Duş Alma

İnsanlar yazın günlük olarak duş almayı genelde yeterli bulurlar. Ama tatildeyseniz ve sık sık havuza ya da deniz giriyorsanız duş sıklığının daha fazla olması gerekir. Havuzdaki klor ve denizdeki tuz hem cilde hem de saçlara yapışarak kurumalarına yol açar. Buna engel olmak için her yüzme seansından sonra kısa da olsa bir duş almanız iyi olacaktır.

Göz Çevresini Koruma

Nasıl ki yüzünüz vücudunuzdan daha farklı yapıdaysa, yüzünüzün de her bir bölümü değişken özelliktedir. Bu sebeple aynı ürünle bütün cildinizi korumanız mümkün olmaz. Özellikle de göz çevresi en hassas bölgelerden biridir. Bu yüzden daha çok nemlendirilmesi ve güneş gözlüğü ile korunması gerekir.

Aloe Veranın Gücü

Vücudunuz yandığında yatıştırıcı olarak, cildiniz kuruduğunda nemlendirici olarak aloe vera gerçekten etkili ve önemlidir. Yazın cilt bakımı rutininin olmazsa olmazı bu bitki, içeriğindeki yoğun nem sağlayan jel sayesinde cildinizin tüm ihtiyacını karşılar. Hem nemlendirici olarak hem de güneşlendikten sonra kızarık yerlerinize kullanabilirsiniz. Ayrıca aloe vera içerikli ürünleri de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Yazın Makyaj Yapımı

Çok ağır ürünler kullanmak, sıcak havanın etkisiyle cildinizin hava almasını daha da engelleyecektir. Bunun sonucu olarak siyah noktalarınızda ve sivilcelerinizde artış görebilir, kuruluktan daha çok mustarip olabilirsiniz. Özellikle de fondöten kullanmak yerine özel zamanlarda BB ve CC krem ürünleri tercih edebilirsiniz. Yeni nesil SPF özellikli BB kremler cildinize ihtiyaç duyduğu korumayı da sağlayacaktır.

Sağlıklı Beslenme

Nasıl beslendiğiniz de cildinizin nasıl göründüğü üzerinde büyük öneme sahiptir. Sonuç olarak yazın cilt bakımı yaparken sadece kozmetik ürünlerden yararlanmanız yetmez. Ayrıca yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmanız, yaz sebzelerini ve sulu meyveleri tercih etmeniz gerekir. Özellikle de antioksidan özellikteki meyveler olan ahududu, kırmızı üzüm ve mürdüm eriğini bolca tüketebilirsiniz.

 

Yorum yapın