Yağlı Saçlardan Kurtulmanın Yolları

Yagli Saclardan Kurtulmanin Yollari var. Yağlı saçlar kadınların önemli problemlerinden bir tanesidir. Şayet sizde yağlı saçlara sahipseniz saç bakımınız için bazı önerileri dikkate almanız gerekmektedir.

Asla sabun kullanmayın

Saçlarınızı yıkarken kesinlikle hangi tür olursa olsun sabun kullanmamalısınız. Saç tellerinin kurumasına sebebiyet veren sabun saç dersinin asit seviyesini artırır. Saç için sabun birçok uzman tarafından uzak durulması gerekilen madde olarak gösterilmektedir Yağlı bir saç için sabun ihtimaller dâhilin de değildir. Özellikle yağlı saçlar için üretilmiş şampuanları tercih etmelisiniz. Aksi takdirde saçtaki yağ oranı artabilir.

Yıkama süresi 1 günü geçmemeli

Yağlı saçların yıkanması belirli bir zaman diliminde yapılması gerekmektedir. Sıklıkla yıkanan saçlarda saç derisindeki yağ hücreleri daha fazla çalışır ve böylelikle saçlar daha çabuk yağlanabilir. Dolayısı ile yağlı saçlar günde bir kez yıkanmalıdır.

Saç kremi kullanımı

Nemlendirici özelliği bulunan saç kremlerinin kullanılması oldukça yanlış bir davranıştır. Yağlı saçlarda yağ etkili bir koruyucu özelliği taşımaktadır. Ancak nemlendirici saç derisindeki yağın saçlara daha kısa sürede yayılmasına sebebiyet ermektedir. Sadece saç uçlarına yıkamadan sonra krem uygulanabilir.

Yagli Saclardan Kurtulmanin Yollari
Yagli Saclardan Kurtulmanin Yollari

Şampuan seçimi

Yağlı saçların bakımı oldukça dikkat isteyen bir konudur. Saçlarınızı yıkamadan önce mutlaka birkaç kez saçınızı su ile yıkamanız oldukça faydalıdır. Deride bulunan yağların bir ölçüde giderilmesini ve daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Şampuan seçiminde az nemlendirici özelliği bulunan kuvvetli mineraller içeren doğal bitki özlü şampuanlar tercih edilmelidir. Özellikle yağlı saçlar için üretilmiş olan şampuanlar tavsiye edilir.

Yagli Saclardan Kurtulmanin Yollari
Yagli Saclardan Kurtulmanin Yollari

Yağlı saç nasıl yıkanır?

Saçları uzun olan bayanların saçlarını yukarıda toplamadan salık bir halde iken şampuanı saçlarına uygulamalı ve aşamalı olarak saç derisine masaj yapmak suretiyle yaydırılmalıdır. Zaman zaman aşırı yağlı saç şampuan döküldüğünde köpürmeyebilir. Bunun nedeni yağların saç dersinden uzaklaşıyor olmasıdır. Yağlı saçların iki kez yıkanması oldukça faydalıdır.

Elma sirkesi ve yağlı saçlar

Yağlı saçların tedavisinde en önemli doğal etken elma sirkesidir. Saç yıkandıktan sonra durulama suyuna karıştırılacak yarım çay bardağı elma sirkesi saçları canlı ve parlak gösterebileceği gibi daha ağır yaşlanan saç yapısına bürünmenizi sağlayacaktır.

Yagli Saclardan Kurtulmanin Yollari
Yagli Saclardan Kurtulmanin Yollari

Yorum yapın