Vücuttaki Demir Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Oluyor

Demir Eksikliği Nedenleri

Vücudunuzdaki demir eksikliğinin kansızlığı belirgin bir biçimde meydana çıkmasına sebebiyet vermekte olan en büyük etkendir. Geçmiş zamanlarda insanlar vücutlarındaki demir eksikliğini karşılamak için kuyu suyu ve temiz akar sulardan saf ve doğal suları tüketerek elde ederlermiş. Günümüz çağında kullandığımız musluk sularında arıtılma olduğundan dolayı nadiren ve hatta yok denecek  seviyede demir bulunmamakta. Kırmızı ette içinde  bol miktarda demir  bulundurmakta, fakat kırmızı etin bol miktarda tüketilmesi bazı farklı rahatsızlıkları da tetikleyeceği için pek fazla önerilmemektedir.

Demir Eksikliğinin Zararları

İnsan bedeninde ve çoğunlukla kanda demir alyuvarlar yani ( hemoglobin ) ve miyoglobin (kas dokusunun içinde bulundurduğu kan hücrelerinin bir türü )oksijen almaya faydalı demir kan hücrelerinin oksijenin gidip gelmesine ve kas hücrelerinin beslenip daha sağlıklı olması için büyük faydası bulunmakta. Eğer rejim için diyet yapıyorsanız ve yaptığınız diyetin içinde saç hücrelerinizin demir  ihtiyacını karşılayabilecek kadar demir bulundurmuyor ise vücudunuz bu demiri gereksiz olduğunu algılayıp farklı bir biçimde demir deposunun canlılığı içi üretir. Ve bu nedenle demir eksikliği yüzünden saç dökülme problemleri yaşamanızı sağlar.

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir

Genelde kadınlarda menopoz öncesi yaşanan saç tellerinin incelip kırılması ve saçlarının dökülmesine neden olur. Vücudunuzdaki demir eksikliğinden meydana gelen saç dökülmelerini ve saçlarınızın daha sağlıklı olup kırılmaların yaşanmaması için dikkat edeceğimiz hususlar nelerdir ? Tüketeceğimiz kırmızı ete dikkat edip özel ve sağlıklı ortamlarda beslenen hayvanların etini tüketmeniz daha sağlıklı ve faydalıdır demir eksikliği için ayrıca dikkat etmemiz gereken bir diğer hususta demirin kana karışmasına engel olan çiğ yumurta sarısı, buğday kepeği çay ve kafein içeren içecek türlerinin tüketilmesinde dikkat etmelisiniz.

Yorum yapın