Uzun Saçlar İçin Bakım Önerileri

Uzun Saçlar İçin Bakım Önerileri:  Bunlara mutlaka dikkat edin! Saçlarımızı uzatmaya karar vermek saçlarımız için bir takım sorumlulukları da göze almak demektir. Uzun saçların kısa saçlara nazaran bakımı daha zor ve zahmetlidir. Yıkanmasından taranmasına, boyanmasından boya sonrasına kadar kendine has zorlukları olan uzun saçlar için dikkate alınması gereken önerilere kulak vermeniz saçlarınız için yararlı olacaktır.

Saçlarımızın uzaması için geçen zaman zaten kulak arkası edilmeyecek çok zahmetli ve bir o kadarda uzun bir dönem. Özellikle kısa saçtan uzun saçlara geçenler daha iyi anlayacaktır ki kısa saçların rahatlığı kadar yok. Bir de sıcak yaz günlerinde. Peki bu zamandan sonra saç bakımı nasıl yapmalı?

Sıkıca örülmüş ya da toplanmış saçlarla uyumaktan saçlarda oluşan gerilim saçlarınızın kırılmasına ve saç kaybına sebep olabilir. Açık saçlarla yatmak her zaman daha avantajlıdır. Fakat böyleyken de sıcaklıyor ve saçlarınızın karıştığınızı düşünüyorsanız daha gevşek bir şekilde bağlayabilirsiniz.

Tel toka ve klips toka kullanımını da azaltmak en doğrusu. Özellikle kullandığınız tel tokaları saçınızdan çıkarırken mutlaka bir iki tel saçımızın koptuğuna hepimiz şahit olmuşuzdur.
Saçın uzamasıyla, sağlıklı saç uzaması arasında önemli farklar vardır. Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız eğer 3 ayda bir kırıklarınızı aldırın. Kırıkları aldırılmayan saçlarda çatallaşma görünecek ve sağlıklı görünümünü kaybedecektir.

Saçlarınızı şekillendirmek için kullandığımız fırçalar da saçlarımızı gererek kırılmasına neden olabilir. Uzun Saçlar İçin Bakım Önerileri konusunda bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle geniş dişli tarakları tercih etmenizde fayda var. Bunun yanı sıra saçlarınızı parmaklarınızla da şekillendirebilirsiniz. Saçlarınızı şekillendirirken nazik olmalı, kırılmalarına sebep olacak kadar yüklenmemeliyiz.

Saçlarınızı yıkamadan önce ayırmanız, saçınızın kurulanmasını ve şekil almasını kolaylaştırır.
Saten ya da ipek yastık kılıfları uyurken fazla dönen insanlar için tercih edilmesi gerekir. Bu tercih saçlarınızın kılıfa takılmasını ve dönerken kırılmasını önleyecektir.

Günlük saç bakımı yaparken saçlarınızı havluyla sert bir şekilde kurulamak yerine havlunuzun arasına saçlarınızı koyup bastırmak ya da makineyle kuruturken parmaklarınızla bir yandan da şekil vermek saçlarınızın karışmamasını sağlayacaktır.

Yorum yapın