Tesettürlü Kına Gecesi Modelleri

Gelin kişinin, babası evinde geçireceği son gecesine, kına gecesi denir. Sadece kadınların katılabileceği bu etkinlikte, gelinin kişinin evden ayrılacak olması, büyük bir üzüntüyle karşılanır. Türk İslam gelenekleri adı altında çok köklü bir tarihe dayanır. Özellikle, Osmanlı’ya dayanan motifler de sıklıkla göze çarpar. İşte bu güzel gecede, dini ve kültürel açılarından tesettür kınalık modelleri, gelinlerin vazgeçilmezidir.  

Kına Gecesi Nedir?

Düğün, birçok farklı ülke ve kültürde var olmaktadır. Düğün dediğimiz olay, birbirlerini seven çiftlerin dünya evine girmesidir. Bu süreçte, kimi çiftler düğün öncesinde veya sonrasında geçirecekleri özel günlere sahiptirler. Örneğin Türkiye’ye halen yabancı olsa da balayı, genelde yabancıların düğün sonrası yaptığı bir tatil veya geziye denir. Kına gecesi ise, daha çok orta doğuya ve Türkiye’ye has bir gelenektir.  

Tesettür Kınalık Modelleri

Kına gecesi veya nişan gibi önemli günler, insanlar için çok önemlidir. Bu yüzden, böyle özel bir gecede iyi görünmek işten bile değildir. Güzel görünmekten ziyade, ne giyileceği ve nasıl tercih yapılacağı da merak konusudur.  

Giyim tarzı, bazen yöreden yöreye değişmekte ve kültürel açıdan farklılıklar yaratmaktadır. Örneğin kimi yörelerde şalvarlı kınalık, kimi yörelerde ise kaftanlı kınalık giyilmektedir. Günümüzde ise motif ve işlemeli bindallı tarzı tesettür kınalık modelleri, daha çok sevilir hale gelmiştir. Bu tür modellere artık çoğu yörede rastlanabilmekte olup, kültürel açıdan kabul görmüş kınalıklardır. 

Kırmızı tesettür kınalık kaftan
Kırmızı tesettür kınalık kaftan

Kınalık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşanılan bölgenin kültürü, bu başlıkta belirleyici rol oynamaktadır. Hangi kültüre sahipseniz, o yönde bir tercih yapmak mantıklı olacaktır. Bunların yanında, fiziki özellikleriniz de elbette aynı şekilde önemlidir. 

Örneğin boyunuz kısa ise, kabarık bir model seçmek sizi daha kısa gösterebilir. Boyunuz uzun ise, düz bir elbise giymek kimi zaman uzunluğunuzu itici bir boyuta taşıyabilmektedir. Ten renginiz koyu ise, koyu kıyafetler seçmek güzelliğinizi gölgede bırakabilir. Bu ve bunun gibi birçok kıstası göz önünde bulundurmalısınız. Sonuç olarak, duygusal bir gece geçirseniz de, güzelliğinizle geceye renk katabilirsiniz. Tesettür kınalık modelleri, her ne kadar değişkenlik gösterse de, isabetli bir karar ile davetlilere ve kendinize görsel bir şölen yaşatabilirsiniz.

En güzel tesettür kabarık nişanlık modelleri
En güzel tesettür kabarık nişanlık modelleri

Elbette bir kınalık seçtikten sonra, belli başlı birkaç pürüz de beraberinden gelmektedir. Uzun bir gece olacağı için, rahatlığınız da kınalığınızın güzelliği kadar önem arz etmektedir. Çoğu tesettür kınalık modelleri kadife kumaşından yapılır. Bunun sebebi, kadifenin yumuşak ve sağlam olmasından kaynaklanır. Cildinizin, bu kumaş türüne hassas olmadığını bilmekte de fayda vardır. Süslü ve ağır bir kaftan gecenizi duygusal bir boyuttan çekilmez bir boyuta sokabilir. Seçtiğiniz kınalığın güzel olduğu kadar hafif olması, bir o kadar önem arz etmektedir. 

Tabi tercih edeceğiniz kınalığı düşünürken, bir yandan da fiyatını düşünmek yerinde olacaktır. Bütçenizi uygun bir şekilde kullanmak, düğün boyunca size çok yardımcı olacaktır. Günümüzde gelinlerin tercihi satın almaktan ziyade kiralamaktan yanadır. Satın almak yerine, daha cüzi ücretler karşılığında istediğiniz kınalığı kiralayabileceğinizi unutmayın. 

Kınalık Giyerken Başka Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle, iç giyim için önemli olan bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki, giyilen çamaşırların sizi rahatsız etmemesidir. Pamuklu ve gece boyunca sizi rahat ettirecek bir ilk çamaşırı, yerinde bir karar olacaktır. Buna dikkat ederken de, seçimlerinizin sizi terletmemesini göz ardı etmemelisiniz.  

Tesettür kınalık modelleri, ağırlıkları modelden modele değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin bindallı kadife bir kaftanın ağırlığı, bir elbiseye göre motif ve işlemeleri itibariyle ağır olabilmektedir. Boynunuzu kaplamayan, kulaklarınızı ve başınızı ağrıtmayan takı setleri tercih etmek, yerinde bir karar olacaktır. 

RESİM GALERİSİ

Yorum yapın