Tedavüldeki Dolar Banknotları Nelerdir – En Büyük Dolar Banknotu

Tedavüldeki dolar banknotları konumuza, genel bir ön tanımlar yaparak başlamak istiyoruz. Dolar sadece Amerika üzerinde değil, dünyanın birçok ülkesinde, ticari faaliyetlerde önemli rol oynamaktadır. Bu ticari işlemlerin bir sonucu olarak da tedavüldeki dolar banknotları 2022, dünya pazarında büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu konumuza paralel olarak da yine bazı ülkelerin para birimlerinin adı dolar olarak geçmektedir. Bu ülkelerden dikkat çekenler ise Avustralya, Kanada ve Singapur şeklindedir.

Birçok insan bu ülkelerin ayrı para birimi olan doları, Amerikan doları olarak zannetmektedir. Tabi ki durum bundan çok farklıdır ve yalnızca isim olarak dolar adını kullanırlar. Sürekli gündem de olan döviz kurları içerisinde dolar oldukça dikkat çekmektedir. Yatırım için sıklıkla kullanılan dolar para birimi, yükselip düşmesi ile son bir yıldır temel gündem maddemiz. Durum böyle olunca da insanlar sıklıkla tedavüldeki dolar banknotları güncel olarak kaç çeşit olduğu sorusunu ve en yüksek doların hangisi olduğunu sormaya başladılar.

Dünyanın en güçlü para birimlerinden birisi olan Amerikan doları gün geçtikçe yükselmeye devam ediyor. Amerikan doları dünyada en çok kullanılan para birimi olan Euro dan sonra ikinci sırada geliyor. Para birimi listesinde ilk sırada yer alan Amerikan doları şu an yüzlük banknotlar halinde basılıyor. FED tarafından basılan dolarlar tedavülden kalkmadı. Tedavüldeki dolar banknotları, 2013 yılında 100’lük banknotlar şeklinde basılmaya başlanan dolarlar üç çeşit olmak üzere piyasada gezmektedir.

2013 yılından bu yana basılan 100’lük banknotlar yeni banknotlar olarak bilinirken bu tarihten önce basılan iki tane yüzlük banknotlar ise eski 100 dolar olarak biliniyor. Döviz büroları her ne kadar eski 100 dolarları almak istemese de bu insanların aklına tedavülden kalktığını getirmemelidir. FED eski 100 dolarları hala almaktadır. Doların bu kadar hakim olduğu dünya üzerinde, aktif kullanılan banknotlar ile tedavülden kalkan dolar banknotları bir diğer merak edilen konular arasındadır. 

Tedavülden kaldırılan dolar banknotları artık geçerli olmadığından dolayı, yapılan ticaretler de yüksek miktar da alınan dolarlar karşısında bu konu araştırılmaktadır. İşte içeriğimizin detaylarında hem tedavülde yer alan dolar banknotları, hem de tedavülden kalkan dolar banknotları ayrı ayrı listelenecektir.

İçeriğimizin alt başlıklarına geçiş yapmadan önce, Özel Hastanelerde Kredi Kartı Geçerli mi yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca özel hastanelerde dolar geçerli mi konusunda bilgileri de yine içeriğimizin ayrıntılarında bulabileceksiniz.

Tedavüldeki Dolar Banknotları Nelerdir

Tedavüldeki dolar banknotları 2022 konusunda en çok merak edilen banknot her zaman en yüksek dolar banknotu olmaktadır. Tedavüldeki dolar banknotları hala kullanımı olan banknotları kast etmektedir. ABD doları sıklıkla merak edilmektedir. Bilindiği üzere FED, 2013 yılında 100 dolar banknotlar basmıştır. 2013 yılından önce basılanlar eski 100 dolar adlandırılır. 2013 yılından sonra basılanlar ise yeni 100 dolar olarak bilinir.

Döviz büroları her ne kadar eski 100 dolar almak istemese de bu eski 100 doların tedavülden kalktığı anlamına gelmiyor. FED hala eski 100 dolarları almaktadır. Bu yüzden tedavülden kalktı söylentilerine inanmayınız. Bu listemiz de paylaşacağımız banknotların listesi ise ABD doları üzerinden yapılmaktadır. Diğer dolar kullanan ülkelerin banknotları yine ayrı olarak içeriğimiz de sizlere sunulacaktır. Dünya üzerinde kullanılan geçerli dolar banknotları şu şekilde oluşmaktadır;

 • 1 ABD Doları Banknotu: En sık kullanılan ve bozuk para statüsünde de olan bir banknottur.
 • 5 ABD Doları Banknotu: Yine çok sık karşılaşacağınız banknotlar arasında yer almaktadır.
 • 10 Dolar Banknotu: Gündelik yaşamda aktif kullanılan, ticaret aşamalarında çok fazla göremeyeceğiniz banknotlar arasındadır.
 • 20 ABD Dolar Banknotları: Bu para banknotu da gündelik yaşamda ön plana çıkan, ticari faaliyetler de çok göremeyeceğiniz banknotlardan biridir.
 • 50 ABD Doları Banknotu: Banka ATM’leri üzerinden toplu para çekim işlemlerinde sık verilen banknotlardan bir tanesidir. Gündelik yaşam da ve ticari faaliyetlerde kullanılmaktadır.
 • 100 ABD Doları Banknotu: Bu banknot genellikle ticari faaliyetlerde ve bankamatiklerden yüksek miktarda para çekimlerinde görebileceğiniz banknot olmaktadır.
tedavuldeki dolar banknotlari nelerdir
Tedavüldeki Dolar Banknotları Nelerdir, Tüm Dolar Banknotları

Piyasada ki dolar banknotları bu şekilde oluşmaktadır. Özellikle Amerika kıtasında bu para birimlerinin tamamını görmek mümkünken, Avrupa ve Asya kıtalarında daha çok 50 ve 100’lük banknotlar görünmektedir. Bu durumun temel nedeni ise tamamen arz talep meselesi olması olarak bilinir. Tabi ki bu durum hiç olmadığı anlamına da gelmemektedir.

Tedavüldeki En Büyük Dolar Banknotu

Tedavülde ki en büyük dolar banknotu 100 dolardır. ABD ekonomisinin belli bir stabilite altında olması ve para biriminin değer kaybı yaşamaması nedeniyle, yüksek banknotlara pek ihtiyaç duyulmadı. 1 ve 2. dünya savaşı dönemlerinde çok yüksek banknotlar olsa bile, son 50-60 yıldır ticaretler maksimum 100 dolarlık banknotlar ile yapılmaktadır.

Amerika devleti İngiltere ile savaşa girdiği dönem içerisinde fazla dolar basmasıyla parasının değerini Bir hayli düşürmüştü. Ancak ilerleyen dönemlerde Amerika ve İngiltere savaşı birleştirme kararı alarak kazandılar. Tabi bunun bir sonucu olarak da en yüksek dolar banknotu en değerli para birimi olmayı da başarmıştır.

En yüksek dolar banknot konusunda bilinmesi gereken bir konuya daha değinmek istiyoruz. Çıkan birinci ve ikinci Dünya savaşı sonrasında değer kaybetmeyen tek para birimi Amerikan doları olmuş oldu. Bunun sebebi ise o dönem içerisinde Amerika’da savaşın olmaması ve üretimin devam etmesiydi.

Tedavüldeki En Yüksek Dolar Banknotu
Tedavüldeki En Yüksek Dolar Banknotu 2022

İlerleyen dönemler için 200’lük dolar banknotlarının piyasaya sürülmesi gündeme gelmiş olsa dahi, şu an için belirsizlik hakim. Bu banknotların piyasaya sürülmesi durumunda, içeriğimize yine ilave ve eklemeler gerçekleştireceğiz.

Tedavülde ki en büyük dolar banknotu Amerikan doları için bu şekilde yer almaktadır. Bu konuda karıştırılmaması gereken bir diğer nokta ise, diğer ülkelerin dolar banknotları ile ABD dolar banknotlarının en yüksek ve en düşük olarak farklı birimlerde olmasıdır. Yani Canada dolarında 200’lük banknot olması, Amerikan dolarında da 200’lük banknotun var olduğunu düşündürmektedir ancak bu durum farklıdır.

Tedavüldeki En Küçük Dolar Banknotu

Tedavüldeki en düşük dolar banknotu 1$ olmaktadır. Özellikle Amerika üzerinde gündelik yaşamlarda en çok kullanılan iki banknottan bir tanesi 1 dolarlık banknot olmaktadır. 1 doların altında ki tutarlar ise bozuk para olarak yer almakta ve cent olarak geçmektedir. Bozuk para biriminde en düşük rakam ise 1 cent olarak adlandırılır. Bunu Türk lirasında ki 1 kuruş gibi düşünebilirsiniz. En küçük dolar banknotları Amerika dışında, Avrupa kıtası ve Türkiye’de de hatıra olarak saklayan birçok insan bulunmaktadır. Özellikle de turizm bölgelerinde alınan bahşişler de bu banknotları çok görme imkanına sahibiz.

Tedavülden Kalkan Dolar Banknotları

Geçmiş dönemlerde 500 / 1.000 / 5.000 / 10.000 birimlerinde dolar banknotları var olmuş olsa da 1969’un temmuz ayında bu banknotlar emekliye ayrıldı. Tedavülden kalkan dolar banknotları arasında en yüksek rakam ise 1.000.000 dolar değerine sahip banknot olmaktadır.

Bu banknot bir nevi simge yerine geçmektedir. 1998 yılının ortalarında Amerika para biriminin prestiji amacıyla basılmıştır ve seri üretim yapılmamıştır. Ayrıca bu para birimi tedavüldeki geçerli bir banknot değildir.

Tedavülden kaldırılan dolar banknotları arasında en çok tercih edilen ise genellikle 500 dolarlık banknot olmuştur. 1.000 ve üzerinde ki dolar banknotları, güvenlik ve birkaç farklı sebeplerden ötürü tedavüldeyken bile çok tercih edilmemiştir.

ABD Dışında Diğer Ülkelerin Tedavüldeki Dolar Banknotları

ABD Doları konusunu açıkladıktan sonra, içeriğimizin bu bölümünde ABD dışında ki dolar kullanan ülkelerin tedavüldeki dolar banknotları konusunu açıklayacağız. Dünya da 10’dan fazla ülkenin kendi dolar birimi vardır ve aktif olarak kullanılmaktadır.

Tedavüldeki Kanada Dolar Banknotları

Tedavüldeki dolar banknotları konumuz da ön plana çıkan bir banknot türüde Kanadı doları olmaktadır. Tedavüldeki Kanada dolar banknotları, Para birimlerinin değer kaybetmemesi ve birçok ülke de bulunabilir olması, Kanada dolar banknotlarını değerli kılmaktır. Tedavülde ki Kanada Dolar banknotları ise şu şekilde listelenmektedir;

 • 5 / 10 / 20 / 50 / 100 dolarlık banknotlara sahiptir.
 • Dünya piyasalarında “CAD” kısaltmasıyla anılmakta ve borsalarda işlem görmektedir.
 • Geçmiş dönemde kullanılan en büyük Kanada dolar banknotu 1.000 dolar olurken, günümüz de tedavülde değildir.
 • Senetli krediler ve dolarla krediler hakkında yine ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Deva Finans Senetli Kredi isimli içeriğimize de ayrıca göz atmanızda yarar olabilir.

Kanada dolar banknotları kısaca bu şekilde listelenmektedir. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer konu ise, Tedavüldeki dolar banknotları arasında Kanada doları, ilk 3 değerli dolar birimi arasında yerini alır.

Tedavüldeki Yeni Zelanda Dolar Banknotları

Yeni Zelanda para birimi olan Dolar, yine dünya piyasalarında aktif olarak bulunan ve işlem gören para birimleri arasında yerini almaktadır. Tedavüldeki dolar banknotları konumuzda Yeni Zelanda dolar banknotları şu şekilde listelenmektedir;

 • 5 – 10 – 20 – 50 – 100 dolarlık Yeni Zelanda dolar banknotları mevcuttur.
 • Dünya borsaları ve piyasalarında işlem gören kısaltması “NZD” olarak geçmektedir.
 • Piyasaya sürülme yılı 1934 yılına dayanmaktadır.

Tedavüldeki dolar banknotları konusunda Yeni Zelanda dolar banknotlarını da bu şekilde açıklamış olduk.

Tedavüldeki Avustralya Dolar Banknotları

Ayrı bir dünya olarak kabul edilen Avustralya’da para birimi olarak doları tercih etmektedir. Avustralya doları günümüz de yine değerli para birimleri arasında gösterilirken, birçok ticaretin merkezi olması nedeniyle de kendi para birimleri her gün değerine değer katmaktadır. Tedavüldeki dolar banknotları arasında Avustralya doları birimleri şu şekilde oluşmaktadır;

 • 5, 10, 20, 50 ve 100 birime sahip dolar banknotları vardır.
 • Dünya üzerinde işlem görürken kısaltma olarak “AUD” kullanmaktadır.
 • 1920’li yıllara dayanan bir geçmişi vardır.

Tedavüldeki Hong Kong Doları Banknotları

Hong Kong yani Çin Halk Cumhuriyeti para birimi olarak doları tercih eden ülkelerden bir tanesi olmaktadır. Özellikle de Çin’in ticaret pazarında ki aktifliği nedeniyle Tedavüldeki Hong Kong dolar banknotları aktif olarak dünya piyasalarında işlem gören para birimlerinden bir tanesi olmaktadır. Tedavüldeki Dolar banknotları arasında Hong Kong dolar banknotları şu şekilde yer almaktadır;

 • 10, 20, 50, 100, 500, 1.000 Hong Kong Dolar Banknotları mevcuttur.
 • Çin para birimi, diğer dolar birimleri kadar değere sahip olmadığı için yüksek banknotlar mevcuttur.
 • Dünya borsalarında ve ticaret işlemlerinde para birimlerinin kısaltması ise “HKD” adını almaktadır.

Tedavüldeki Singapur Doları Banknotları

Listemizin son sırasına, küllerinden doğarak dünya piyasalarında söz hakkına sahip olan bir ülkenin para biriminden bahsederek sonlandıracağız. Singapur günümüz de aktif ticaret merkez noktalarından bir tanesi olurken para birimi olarak Singapur doları kullanmaktadır. Tedavüldeki Singapur dolarları ise şunlardır;

 • 2 / 5 / 10 / 20 / 50 / 100 / 1.000 / 10.000 olarak Singapur dolar banknotları mevcuttur.
 • Global piyasalarda işlem görürken “SGD” adıyla anılmaktadır.
 • 1960’lı yılların sonlarından itibaren aktif olarak kullanılmaya başlamıştır.

Tedavüldeki dolar banknotları isimli yazımız burada noktalanmaktadır. Güncel dolar banknotları arasında en çok merak edilen ve araştırılan banknot her zaman ABD Dolar banknotları olmaktadır. Ayrıca eski ABD dolar banknotları ile güncel Dolar banknotları kıyaslamaları da yine en sık yapılan araştırma konularından olmaktadır.

Yorum yapın