Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri

Son yıllarda doktora başvuran insanların yarısı sürekli olarak yorgun hissetmekten yakınmaktadır. Bu durum bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi gün içerisinde yapılan aktivitelerden de kaynaklanmaktadır. İş yerinde yaşadığımız yoğun iş temposu, gün içerisinde yaşanan stresler bu durumun asıl kaynağını oluşturabilir. Bu yazımızda sürekli yorgun hissetmenin nedenleri nelerdir? Bu konuyu derledik.

Az ya da kalitesiz uyku bu sorunun sebebi olabilir.

Yetişkin insanlar yaşadığı tempolu günlerin sonunda yaklaşık 7 ile 9 saat arası kaliteli bir uykuya ihtiyaç duymaktadır. Fazla ya da gereğinden az uyumak insanın gün içerisinde sürekli yorgun hissetmesine sebep olmaktadır. Bu uykunuzu kaliteli hala getirecek en önemli şey rahat bir yataktır. Günün neredeyse yarısına yakınını geçirdiğimiz yatağı seçerken rahat ve yeteri ölçüde olmasına dikkat etmeliyiz. Vücudumuzun ihtiyacı olan uykuyu yatış ve kalkış saatlerimize dikkat ederek verebiliriz.

Stres ve depresyon yorgun hissetmenize sebep olabilir.

Hayatta en önemli olan şey insanın sağlıdır. Para kazanmak veya kariyer yapmak için sağlığınızdan olmaya değer mi? Gün içerisinde sürekli olarak kendinizi mutsuz hissediyor, odaklanma güçlüğü çekiyorsanız depresyonda olabilirsiniz. Bunu anlamak için psikoloğa gitmeniz şarttır. İş yerinde veya trafikte yaşadığınız stres ve depresyon gibi sorunlar sürekli olarak kendinizi yorgun hissetmenize sebep olabilir. Bunlardan uzak durmak daha dinç bir yaşam sürmenize fayda sağlayacaktır.

Tiroit hastalıkları yorgun hissetmenize sebep olabilir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sürekli yorgun hissetmenin nedenleri arasında ciddi bir hastalık da bulunabilir. Endokrin sistemiyle alakalı hastalıklarda ilk şikâyet dinç olamamaktadır. Bu hastalığın belirtileri arasında yerinden kalkmak istememe, sürekli olarak uyku hali ve iş yapmakta zorlanmak yer alıyor. Bu gibi durumlar sizde de mevcut ise tiroit ile alakalı hastalıklarınız olabilir, en yakın doktora başvurmalısınız.

Yetersiz ve yanlış beslenme gün içerisindeki enerjinizi doğrudan etkiler.

Günün en önemli öğünleri arasında yer alan kahvaltı güzel bir gün geçirebilmeniz için çok önemlidir. Sürekli olarak yorgunluktan şikâyet ediyorsanız beslenme listenize meyve ve sebze eklemeli, öğün atlamamalı ve kahvaltıyı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Bu noktalara dikkat etmenize rağmen yorgunluk hissiniz geçmiyorsa farklı hastalıklara sahip olabilirsiniz. En yakın doktora başvurup gerekli testleri yaptırarak en garanti sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın