Sivilce Geçiren Sarımsak Maskesi

Sarımsağın en önemli özelliği antiseptik olmasıdır. Yani bakteri oluşumunu önleyen ve oluşmuş bakteri ve virüsler üzerinde öldürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle sivilce tedavisinde doğal bir ilaçtır. Kısa sürede, gece uygulama yapıldığında bir gecede sivilcenizin yok olduğunu görebilirsinizSarımsak doğal özelliğini koruması için bıçakla doğramak yerine kırılarak ya da ezilerek kullanılması önerilir. Bu noktada bıçağınızın yassı gövdesi yardımıyla sarımsakları ezebilirsiniz.  

Mutfaklarda da sık sık kullanılan bu yöntem pratik ve sağlıklı olması açısından oldukça kullanışlıdır. Bir diş sarımsağı bu yöntemle kırdıktan sonra, temizlenmiş ve kuru sivilcenizin üzerine 10-15 saniye bastırarak uygulayınız. Daha sonra ise ılık su ile durulayın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, uygulamanın gece yatmadan önce yapılmasıdır. Güneş ışığı bu uygulama için tavsiye edilmez. Her şeyin azı karar çoğu zarar olduğu gibi sivilce geçiren sarımsak maskesi de uzun süre ciltle temas etmemelidir. Bu cilt yapısına zarar verebildiği gibi istenmeyen lekelenmelerin oluşumuna sebebiyet verebilir., 

Elma Sirkesi ve Sarımsak Maskesi 

Sivilce tedavisinde en etkili doğal yöntemlerin başında gelen sarımsak, elma sirkesi ile kullanıldığında da etkili sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Elma sirkesi ve sarımsak maskesi yardımıyla inatçı sivilcelerinizden kısa sürede sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Elma Sirkesi ve Sarımsak Maskesi
Elma Sirkesi ve Sarımsak Maskesi

Bu maskeyi hazırlamak oldukça basittir. İhtiyacımız olan 2-3 diş sarımsak ve bir yemek kaşığı doğal elma sirkesi. 2-3 diş sarımsağı ezdikten sonra bir yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırın. Oluşan karışımı temizlenmiş sivilcelerin üzerine sürdükten sonra 5 dakika bekleyin ve durulayın. Sivilcelerinizin kuruduğunu göreceksiniz.

Sivilce Nasıl Geçer

Cilt yüzeyinde fiziksel koşullar ya da genetik faktörlerden dolayı oluşan akne problemi olan sivilceler,  tedavi edilebilir bir cilt sorunudur. Bu noktada en çok merak edilen ise, ‘’Sivilce nasıl geçer ?’’sorusudur. Sivilceler cilt yüzeyinde hoş olmayan görüntüye neden olduklarından zaman zaman kozmetik ürünlerle üzeri kapatılmaya çalışılır. Fakat bu asla kalıcı bir çözüm yöntemi değildir ve sivilcenizin yayılmasına neden olabilir. Tedavi sürecinde cilt temizliğine önem vermek ve kozmetik ürünlerin kullanımını bir süre azaltmakta fayda vardır. Sivilce tedavisinde dengeli ve düzenli beslenmek de çok önemlidir. Yağlı ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Sivilceden kurtulmak için ise dermotolojik kremler ve doğal bakım kürleri bir uzman kontrolünde uygulanabilir.

Sivilceler İçin Doğal Çözümler

Sivilce problemi hemen hemen herkesin karşılaştığı cilt sorunlarının başında gelmektedir. Bazıları ciddi sivilce problemleriyle karşılaşabilir ve tedavi süreci aylarca sürebilir. Bunun aksine bazen de yediklerimizden, stes ve cilt tipinden kaynaklanan birkaç sivilcenin oluşması meydana gelebilir. Bir ya da iki tane çıkan bu can sıkıcı sivilcelerden uzun süre tedavi gerektiren dermotolojik tedavi yöntemleri yerine her evde bulunan doğal malzemeleri kullanarak kurtulabilirsiniz.  

Bir ya da birkaç tane çıkan bu sivilceler, özel bir günde başımıza geldiyse ve yüzümüzde çıktıysa görüntüsü nedeniyle rahatsız edebilir ve kişiyi huzursuz eder. Fakat sivilceler için doğal çözümler bulmak oldukça basit ve etkilidir. Elma sirkesi, limon ya da sarımsak en çok bilinen sivilce geçirici doğal malzemelerdir. Bunların arasında en popüler olanı ise sarımsaktır. Sivilce geçiren sarımsak maskesi, hem zaman almadığı hem de herkesin evinde bulunan bir malzeme olan sarımsağın faydaları bilindiği için en etkili yöntemler arasındadır. Fakat bu doğal yöntemlerin uzun süreli bir tedavi olmadığı ve beklenmedik sivilcelerin kısa sürede geçirilmesi için uygulanan yöntemler olduğu unutulmamalıdır. Uzun süren sivilce sorunları için mutlaka bir doktor gözetiminde tedavi şarttır.

Sivilce Düşmanı Yöntemler  

Özellikle ergenlik döneminde hemen hemen herkesin karşılaştığı sivilce problemi, görüntüsü ve cilt sağlığını bozması nedeniyle oldukça rahatsız edici bir durumdur. Fakat sivilce sorunu tedavi edilemeyen bir cilt sorunu değildir. Oldukça basit dermotolojik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken uzun süreli yaşanan ağrılı ve iltihaplı sivilcelerin tedavisinde cilt tipimizi bilmek ve bir dermotolog kontrolünde tedaviye başlamak. Tedaviden olumlu bir sonuç alabilmek için düzenli olmak ve dikkat edilmesi gereken hususları bilmek gereklidir.  

Sivilce problemi sürecinde, sivilce düşmanı yöntemler her ne kadar zararlı olduğu bilinse de maalesef ki zaman zaman uygulanıyor. Bunların başında sivilce sıkmak gelmektedir. Sivilceleri sıkmak sivilce tedavisinde asla yapılmaması gerekenlerin başında gelir. Sivilcenizi sıkarak daha çok sivilce çıkmasına neden olursunuz. Bir diğeri ise bilinçsizce uygulanan sivilce tedavi kürleridir. Cilt tipinize hakim olmadan bir başkasının önerdiği krem ya da kür uygulanmamalıdır.

Sivilce İzleri Kalıcı mıdır?

Yoğun ve şiddetli sivilce sorunu yaşayan bazı kişilerde, sivilce tedavisinden sonra cilt yüzeyinde izler kaldığı gözlemlenmiştir. Fakat sadece tedavi görenlerde değil sivilceler için bir tedavi görmeyen ve sivilcelerini sıkan insanlarda da bu tarz izler oluşabilir. Genellikle çukurluk ya da kahverengi lekelenme olarak görülen sivilce izleri kalıcı mıdır?
bakım yöntemleri kullanılmaktadır. Günlük olarak yapılabilecek en önemli yöntem ise mutlaka güneş kremi kullanmak. Güneş kremi kullanarak lekelerin koyulaşmasına engel olursunuz.

Sivilce Neden Oluşur

Sivilce oluşumu en çok karşılaşılan cilt problemlerinden biridir. Oluşumunda birçok neden rol alabilir. Sivilce neden oluşursorununa;  dengesiz beslenme, stres ve psikolojik nedenler, genetik yatkınlık, cilt tipine uygun olmayan ürün kullanımı şeklinde cevap verilebilir. Sivilce oluşmasını engelleyebilmek mümkün olduğu gibi bazen de genetik yatkınlık gibi sebepler yüzünden engellenemez bir durumdur. Bu noktada sivilce oluşumuna neden olan faktörlerden uzak durmak alabileceğimiz en etkili önlem olabilir.

Sivilceler Ne Kadar Sürede Geçer?

Sivilce tedavisinde sabırlı ve istikrarlı olmak gerekir. Sivilce ne kadar sürede geçer ? sorusuna net bir yanıt verilemez. Bu kişiye bağlı olduğu gibi sivilcelerin yapısına da bağlıdır. Sivilceleri sıkmak tedavisi sürecini olumsuz etkiler ve süreyi uzatır. Kullanılan kremlerin düzenli kullanılması tedavi sürecini minimuma indirebilir. Dikkat edildiği takdirde yaklaşık bir ay sonra etkili sonuçları görmek mümkündür. Fakat yaygın olmayan ve fiziksel koşullarla çıkan bir ya da iki sivilce doğal yöntemlerle kısa sürede tedavi edilebilir.

Sivilce ile Mücadelede Cilt Bakımı

İnatçı sivilcelerden kurtulmak için cilt temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Sivilce ile mücadelede cilt bakımı kilit rol oynamaktadır. Fakat cilt bakımından kast edilen şey peeling değildir. Tanecikli peeling uygulamaları tedavi sürecinde hassaslaşan cilt bariyerine zarar verebilir. Temiz içerikli cilt temizleme jelleri sabah ve akşam düzenli uygulandıktan sonra sivilce kremler ya da kürleri uygulanmaktadır. Sadece sivilce tedavi sürecinde değil, düzenli olarak günlük hayatınızda da cilt temizliğine dikkat etmelisiniz.  

Bilinçsizce ve cilt tipine uygun olmayan kozmetik ve bakım ürünleri ciltteki sebum dengesini bozarak sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle kimyasal ürünlerden kaçınarak doğal içerikli ürünler kullanılmalıdır. Doğal yöntemlerden biri de gül suyu kullanmaktır. Doğal ve etkili bir tonik olan gül suyu cildi temizler ve arındırır. Düzenli uygulanan cilt temizliği ve bakımı sivilce oluşmasını önlediği gibi oluşan sivilcelerin tedavisinde de oldukça etkili bir yöntemdir. Burada dikkat edilmesi gereken cilt tipine hakim olmak ve her tavsiye edilen ürünü bilinçsizce kullanmamak.

Yorum yapın