Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları 2023

Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları: Saçlarınızı nasıl yıkadığınız ve kullandığınız ürünler, pürüzsüz ve parlak saçların korunmasında önemli bir rol üstlenir. Sizlerde aşağıda vereceğimiz Dermatologların önerilerini takip ederek sağlıklı saçlarınızı koruyabilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Yağlı saçları daha sık yıkayın. Saçlarınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiği, saç derinizin ne kadar yağ ürettiğine bağlıdır.Eğer saç deriniz yağlıysa, günlük olarak yıkamanız önerilmektedir. Kimyasal olarak işlem görmüş bir saça sahipseniz, saçlarınız biraz daha kuru olabilir, bu yüzden yıkama sıklığını azaltabilirsiniz.

İnsanlar yaşlandıkça saç derileri daha az yağ üretir, bu sebeple şampuanlama sıklığınızı azaltmanız gerekebilir. Ancak saçınızda pullanma görürseniz, yeterince bu yeterince şampuanlamadığınız anlamına gelir. Bu da kepek ve diğer saç derisi hastalıklarına sebep olmaktadır.

Saçlarınızı yıkarken, öncelikle saç derisini temizlemeye odaklanın. Her şampuandan sonra saç kremi kullanın, ancak “2’si 1 arada” şampuan kullanıyorsanız, saçı hem temizleyip hem de nemlendirir. Saç kremi kullanmak, zarar görmüş veya yıpranmış saçların görünümünü önemli ölçüde iyleştirmektedir. Bu bakım saçlarınızdaki pırıltıyı artırır, statik elektriği azaltmaya yatdımcı olur, saçın dayanıklılığını artırır ve zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlar.

Saç kremini ise sadece saç uçlara uygulayın. Saç kremi, ince saçların cansız görünmesine neden olabileceği için, sadece saç uçlarına uygulanmalıdır ve saç derisi veya saçın tamamına uygulamamak gerekir.

Saç tipinize özel formüle edilmiş bir şampuan ve saç kremi tercih etmelisiniz. Saçlarınızı boyuyorsanız, mutlaka boyalı saçlar için üretilen bir şampuan kullanın. Saçınız hasarlı veya kimyasal olarak işlem görmüş ise, “2’si 1 arada” bir şampuanı tercih edebilirsiniz.

Bu öneriler saç bakımı için dermatologların verdiği bazı örneklerdir. Saçlarınızın durumuna ve ihtiyaçlarına göre, dermatologlar size özel öneriler sunabilirler.

Saçınızın bakımı hakkında sorularınız var ise, kurul sertifikalı bir dermatolog ile görüşmek için randevu almalısınız.

(Bkz. Tips for healthy hair  )

Dermatologlar’ın Saç Bakım Önerileri

 

 1. Saç derisi: Sağlıklı saçlar sağlıklı bir saç derisinden başlar. Saç derinizin sağlığı için, saçınızı aşırı çok sıcak su ve şampuanla yıkamayın, düzenli olarak nemlendirin ve saç derisinde oluşabilecek kaşıntı veya dökülmeler gibi sorunlara karşı mutlaka ama mutlaka erken müdahale edin.
 2. Saçınızı kurutmak için doğru yöntemler kullanın: Sert havluyla saçınızı kurutmak yerine, nazikçe saçınızı kurulayın. Saç kurutma makinesi kullanırken saçınızın sağlığı için düşük ısıda kurutun. Saçlarınızı kuruturken, nemli saçlarınızı nazikçe kurulayın. Fön makinesi kullanmak isterseniz, ısı ayarının düşük olmasına dikkat edin.
 3. Güneşten koruyun: Aşırı güneş ışınları saçınıza zarar verebilir. Güneş ışınlarından korunmak için saçınızı örtün veya UV koruyucu saç ürünleri kullanın.
 4. Saçı yatmadan önce örün: Saçlarınızı yatmadan önce örmek, saçınızın düğümlenmesini önler. Düğümlenmeyen saçlar daha kolay taranır ve kopma yaşanmaz.
 5. Saçlarınızı nemlendirin: Saçınızı nemlendirmek için saç maskeleri veya saç kremleri kullanın. Saçınızın türüne ve ihtiyaçlarına uygun ürünleri tercih etmeye özen gösterin.
 6. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin: Sağlıklı bir yaşam tarzı, saç sağlığınızı da bazen doğrudan etkiler. Egzersiz yapın, yeterince uyuyun, stresten kaçının ve sigara kullanmayın.
 7. Saç dökülmesi: Saç dökülme problemi yaşıyorsanız yaşıyorsanız, buna erken müdahale etmek çok önemlidir. Saç dökülmesi ile ilgili sorunlarınız için bir uzman dermatoloğa başvurun. Sonrasında dermatologunuzun önerdiği tedavileri ihmal etmeden harfiyen uygulayın.
 8. Su tüketimine dikkat edin: Sağlıklı bir saç yapısı için yeterli su tüketmek önemlidir. Günlük olarak yeterli miktarda su içmek, saçınızın nemlenmesine yardımcı olur.
 9. Düzenli kesim: Saçlarınızı düzenli olarak kestirin. Bu, saç uçlarının kırılmasını önler daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur.
 10. Saç boyası ve kimyasallardan kaçının: Kimyasal işlemler perma veya saç boyama saçlarınıza ciddi anlamda zararlar verebilir. Mümkün olduğunca az kullanın veya doğal seçenekleri tercih edin.
 11. Şampuan seçimine dikkat edin: Saçınıza uygun bir şampuan tercih etmelisiniz. Saç tipinize, saç derinizin durumuna ve kullanım sıklığına göre tercih yapabilirsiniz.
 12. Saçınızı Tarayın: Saçlarınızı nazikçe tarayın, özellikle ıslak saçları tararken daha dikkatli olun. Sert fırçalardan veya taraklardan kaçının ve saçlarınızı yolmamaya özen gösterin.
 13. Beslenmenize dikkat edin: Sağlıklı saçlar için yeterli protein, vitamin ve mineralleri içeren bir diyet uygulayın. Özellikle protein açısından zengin gıdalar et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri saç sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

 

Yorum yapın