Saç Bakım Maskeleri Neler

Saçlar, kadınların en çok önem verdiği güzellik unsurlarından biridir.Bir anlamda yüzü tamamlayan ve hatta güzelliğini ortaya çıkaran bakımlı ve gür saçlara sahip olmayı hangi kadın istemez ki? Kendisine bakan her kadın güzeldir. Saçlar da kadın güzelliğinin bir parçasıdır.  Bunun için ister dalgalı, ister düz, isterse kıvırcık yapıda olsun, tüm saçların bakıma ihtiyacı vardır.  

Saç bakım maskeleri ile sağlıklı uzayan ve dolgun görünümdeki saçlara sahip olmak mümkündür. Bir saç kökünün sağlıksız  olması, saçların kırılıp, kopmasına ve yoğun bir şekilde dökülmesine neden olabilmektedir. Peki güzelliğimizin sembolü olan saçlarımız neden sağlıksızlaşır ve bunu önleyebilmek için kullanılan saç bakım maskeleri neler olabilir bunu açıklamadan önce saçlar neden sağlıksızlaşır bilmek gerekir. 

Saçların Sağlıksız Görünüme Etken Olan Nedenler Nelerdir? 

Özellikle mega kentlerde yaşayan insanların en büyük sorunu yoğun trafik ve buna bağlı olarak gelişen hava kirliliğidir. Tıpkı ağızdan aldığımız nefes gibi, saç dipleri de bu kirli havayı kendisine çeker ve zamanla hava alamaz hale gelir. Bu da köklerin sağlıksızlaşmasına ve uzayan saçların cansızlaşıp, kırılmasına neden olur. 

Saç köklerinin kurumasına neden olan bir diğer etken ise saçlara devamlı olarak uygulanan işlemlerdir. Fön, maşa ve boya gibi etkenler saç diplerinin kurumasına, bu da başlarda hoş görünse de zamanla saçların matlaşıp, kırılmasına neden olabilmektedir. Haliyle tüm bu etkenler de kadınları maskelere yöneltmekte ve saç bakım maskeleri neler konusunu araştırmalarına neden olmaktadır. 

Kötü Beslenme Ve Vitamin Yetersizliği Saçları Sağlıksızlaştırır mı? 

Vücut; ayak tırnağından saç diplerine kadar hep birlikte çalışan müthiş bir mekanizmadır. Herhangi bir yerinde olan aksaklık, tüm vücudu etkileyebilmektedir. Kötü beslenme ve buna bağlı olarak oluşan vitamin eksikliği de bunlardan biridir ve saçların sağlıksızlaşmasına en büyük etkendir. 

Bunun için öncelik, sağlıklı beslenme olmalıdır. Saçların da vücudun diğer organları gibi bazı besinlerin tüketilmesine ihtiyacı vardır. Protein açısından zengin olan balık,  süt, yumurta ve ferritini ile demir deposu kırmızı et, haftada en az bir kez tüketilmesi gereken yiyeceklerdir. Ayrıca, düzenli beslenme ve B12, C ve D vitaminleri de saç sağlığı için gereklidir. 

 

Bunun yanında, saç sağlığının düzenlenmesi saç diplerinin nem oranı ile de alakalı bir durumdur. Ağızdan alınan besinlerin yanında saçlara uygulanan doğal ya da hazır maskeler, saçın ihtiyacı olan maskelerin yapılması ile sağlanmaktadır. Peki,  kişisel saç bakımının ihtiyacı olan saç bakım maskeleri neler olabilir? 

Doğal Saç Bakım Maskeleri İle Muhteşem Saçlar 

Doğada insan sağlığına katkı sağlayan sayısız ürün bulunmaktadır. Tamamen doğal olan bu nimetlerin katkısız ve en saf halleri, insan vücudu için yenileyici ve koruyucu etkiye sahiptir. Saçlar da bu benzersiz doğal mucizelerle yeniden onarılabilmekte ve muhteşem görünüme kavuşabilmektedir. Saçlarına özen gösteren kadınların aradığı soru ise en tabii yoldan sağlıklı görünüme kavuşabilmesi için saç bakım maskeleri neler olduğudur. 

Saç bakımının özü saçın nem oranının artırılıp, kırılan uçların yeniden onarılmasıdır. Bunun için uygulanan saç bakım maskeleri farklıdır. Nem oranını artıran en güzel maske, doğal yağlarla olanlardır. Hindistan cevizi yağı ve saf argan yağı yanında saf zeytinyağı, saç nem oranını düzenleyen en güzel yağlardandır. Ayrıca saç parlaklığını sağlamak için elma sirkesine belirli oranda su ile katılarak elde edilen karışım, muhteşem bir seçenektir. 

Saç Bakım Maskeleri Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Saç bakım maskeleri neler konusu, ayrıntılı olarak bilinmesi gereken bir konudur. Çünkü tıpkı cilt tipinde olduğu gibi saçların da yapıları birbirinden farklıdır. Bu nedenle, kuru, yağlı ve normal saçlar için farklı maskelerin tercih edilmesi çok önemlidir. Boya ile yıpranmış ve cansızlaşan kuru saçlar için en güzel maske süt ve bal karışımı ile olandır. 

Bunun için bir yemek kaşığı bal ile bir fincan yağlı süt karışımı saç diplerine uygulanır. Diğer bir maske ise birer yemek kaşığı avakado ile zeytinyağına iki yemek kaşığı bal karışımı ile yapılan maskedir. Bu maske ile saç diplerinin kaybettiği yağ ve nem oranı yeniden kazandırılmaktadır. 

Yağlı saçlar için saç bakım maskesi neler sorusuna cevap arayanlar için mucizevi bir maske; elma sirkesi ile su karışımı olandır. Elma sirkesi doğal bir antioksidan ve nem dengeleyicidir. Bu da yağlı saçların nem düzeyinin ayarlanmasını sağlamaktadır. Bunun için yapılacak maske bir bardak su ile iki ya da üç yemek kaşığı elma sirkesi karışımıdır. 

Yıpranan saçlar için argan yağı önerilmektedir. Saç diplerinden başlayarak uçlara kadar tüm saçın onarılıp doğal görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Ayrıca, yumurta ve zeytinyağı karışımı da onarıcı özelliğe sahip maskelerdendir. Saçların boyu da uygulanacak maskelerin gösterdiği etkiyi belirlemektedir. Bunun dışında azalan saçlar için sarmısak ve zeytinyağı karışımı ile yapılan maskelerin uygulanması, saç diplerine etki ederek yeniden eski dolgunluğunun kazandırılmasını sağlamaktadır. 

Saç Bakım Maskeleri Nasıl Uygulanır? 

Kadınlar için saçları en çok önem verdikleri unsurlardan biridir. Nasıl ki cilt bakımı için gösterilen özen ile güzeliğin ortaya çıkması sağlanıyorsa, yüzün ifadesini en iyi şekilde ortaya çıkaran saçlara uygulanan bakımla da aynı etkiye ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle saç bakım maskeleri neler konusu önem kazanmaktadır.  

Maskeler saçlara iki şekilde uygulanmaktadır. Biri duştan önce uygulanan ve uygulama süresi bir kaç saat hatta bir gece süren maskelerdir. Diğeri ise duş esnasındaki yapılan maskelerdir. Genel anlamda doğal malzeme ile evde yapılan maskeler, duş öncesinde uygulanmaktadır. Her iki halde de uygulanan maskelerin çok iyi durulanması ve kalıntı kalmaması çok önemlidir. 

Maskelerin haftada en az iki kere uygulanması, saçlara daha güzel bir etki göstermesi açısından önemlidir. Sonuç olarak, saç güzelliği ve sağlığı için herkesin kendi saç tipine uygun maskeleri belirli aralıklarla ve düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. 

“Saç Bakım Maskeleri Neler” üzerine 2 yorum

Yorum yapın