Ruşur taşı nedir? Ruşur taşının faydaları nelerdir?

Ruşur taşı son zamanların en önde olan alternatif tıp yöntemlerinin başında gelen bir ana malzeme oldu. Bir çok derdin şifasında kullanılmaya başlanılan ruşur taşı hakkında arama motorlarında sık sık sorular sorulmaya başlandı. En etkili olduğu yöntemler arasında ise cilt beyazlatma geliyor. Günümüz kadınlarının sıkça yakındığı ağız çevresi kararması, koltuk altı kararması ve bikini bölgesi kararmasında sıkça kullanılmaya başlanılan ruşur taşının faydaları saymak ile bitmiyor. Bizlerde siz değerli okurlar için bu yazımızda ruşur taşının detaylarına indik. Keyifli okumalar dileriz.

Ruşur taşı nedir?

Özellikle İran kültüründe hamam taşı olarak bilinen ruşur taşı etkin olarak cilt beyazlatmada kullanılıyor. Ruşur taşı çok eski zamanlardan bu yana İran’da hamamda kullanılan bir temizlik malzemesi olarak yer almış. İran’daki Sefitab mağarasından doğal olarak elde edilen ruşur taşı birçok cilt sorununun tedavisinde kullanılmaya başlandı. Günümüz kadınlarının özellikle kimyasal yöntemlerden kaçınıp doğal yöntemleri yönelmesi ile alternatif tıp değer kazanmaya başladı. Bu yöntemlerin değer kazanması ile birlikte ruşur taşının faydaları da ön plana çıktı.

Ruşur taşının faydaları nelerdir?

Ruşur taşının faydaları saymak ile bitmiyor. Özellikle son zamanlarda ön plana çıkan sefitab taşı ne yazık ki hayatımıza çok geç girdi. Ancak kısa bir kullanımda etkin çözümler sunan sefitab taşının diğer faydalarına göz atacak olursak:

 • Cilt üzerindeki ölü derileri temizleyerek doğal peeling yapar.
 • Siyah nokta ve yağ bezesi oluşumunu engeller.
 • Cildi beyazlatır ton farklılığını giderir.
 • Koltuk altı dirsek bölgesi ağız çevresi bikini bölgesindeki kararmaları geçirir.
 • Cilt kırışıklıkların oluşumunu engeller.
 • Topuk çatlaklarını onarır.
 • Terlemeyi önler.
 • Cildi sıkılaştırır yumuşak bir doku sağlar.
 • Özellikle doğum yaşlılık ve güneşe bağlı olarak ortaya çıkan lekeleri giderir.
 • Doğal detox etkisi yapar

Ruşur taşının zararları nelerdir?

Sizler için bu konuyu detaylıca araştırmamıza rağmen kayda değer bilgiler bulamadık. En kısa sürede güncel bilgiler ile siz değerli okurlarımızın karşısında olacağız.

Ruşur taşı ne işe yarar?

Kökeni çok eski zamanlara dayanmış olan sefitab taşının en etkili olduğu yöntem ise cildi beyazlatmak. Bir çok faydalı etkisi olduğu bilinilen sefitab taşının eski zamanlardan bu yana kullanım amacı hiç değişmemiştir. Bir diğer adı Sefitap olan bu taş tebeşire benzer ancak biraz daha yoğundur. Yalnızca ıslak cilde uygulandığında etkisini gösterir.

Ruşur taşı nerelerde bulunur?

Günümüzde özellikle cilt beyazlatmada sıkça kullanılmaya başlanılan Sefitap taşı aktarlarda ve eczanelerde bulunabileceği gibi artık bir çok dijital pazarlama uygulamasında da satışı yapılmaktadır.

Ruşur taşı alerji yapar mı?

Sizler için bu konuyu detaylıca araştırdık ve bulduk. Tamamen zararsız olan sefitab taşının herhangi bir yan etkisi bu zamana kadar görülmemiştir.

Ruşur taşı akne ve güneş lekelerinde kullanılır mı?

Günümüz kadınlarının en çok şikayet ettiği konulardan birisi olan cilt kararmasının en etkili yöntemi olan Sefitap adı ile de bilinen Ruşur taşı, ciltteki kararmalara son veriyor. Uygun bir şekilde kullanıldığında kısa zaman içerisinde etkisini gösteren ve kararmaları yok eden bu taş ile cildinizde ki tüm akne ve güneş lekeleri yok oluyor. Cilt tonunu eşitlemede sıkça kullanılan bu taş İran kadınlarının da geçmişten bu güne gözdesi.

Ruşur taşı bikini bölgesinde kullanılır mı?

Sizler için bu konuyu detaylıca araştırdık ve bulduk. Tamamen zararsız olan sefitab taşının herhangi bir yan etkisi bu zamana kadar görülmemiştir. Etkin olarak sıkça cilt beyazlatmada kullanılan bu taşı arama motorlarında sıkça bikini bölgesinde de kullanabilir miyim? Sorusu yer aldı. Sizler için bu konuyu detaylıca araştırdık ve bulduk. Gönül rahatlığı ile nemli olan bikini bölgesine özellikle duştan sonra sefitab taşını uygulayabilirsiniz.

Ruşur taşı batıklara iyi gelir mi?

Özellikle nemli cilde uygulanan bu taşın yukarıda peeling özelliği olduğunda bahsetmiştik. Ölü deriyi ciltten arındıran bu taş sayesinde cilt hem nemli bir görünüm kazanırken hem de kıl köklerinin batık oluşturması ve iltihaplanma oluşturması sorunlarını giderir.

Ruşur taşı çatlaklara iyi gelir mi?

Sizler için bu konuyu detaylıca araştırmamıza rağmen kayda değer bilgiler bulamadık. En kısa sürede güncel bilgiler ile siz değerli okurlarımızın karşısında olacağız.

Ruşur taşı göz çevresine uygulanır mı?

Ruşur taşının bilinen herhangi bir yan etkisi olmasa da göz çevresi hassas bir bölgedir. Her uygulamaya gelemeyen göz çevresi özellikle tahriş olmaya yatkındır. Bu yüzden göz çevresinde kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Ruşur taşı egzamaya iyi gelir mi?

Ter kokusundan tut cilt sıkılaştırmaya kadar bir çok derdin çaresinde kullanılmaya başlanılan sefitap taşı aynı zamanda egzama hastalığının tedavisinde de sık sık kullanılmaya başlandı. Oldukça olumlu dönüşler alınılan egzama tedavisinde kullanılan sefitap taşı, nemli cilde uygulanmalıdır.

Ruşur taşı göz altı morluklarında kullanılır mı?

Sefitab taşının bilinen herhangi bir yan etkisi olmasa da göz çevresi hassas bir bölgedir. Her uygulamaya gelemeyen göz çevresi özellikle tahriş olmaya yatkındır. Bu yüzden göz çevresinde kullanmamaya özen göstermelisiniz. Her ne kadar cilt lekelerini geçirdiği bilinse de özellikle göz gibi hassas bir organda kullanılması uygun değildir.

Ruşur taşı çillere iyi gelir mi?

Sizler için bu konuyu detaylıca araştırmamıza rağmen kayda değer bilgiler bulamadık. En kısa sürede güncel bilgiler ile siz değerli okurlarımızın karşısında olacağız.

Hamileler ruşur taşı kullanabilir mi?

Sizler için bu konuyu detaylıca araştırdık ve bulduk. Tamamen zararsız olan sefitab taşının herhangi bir yan etkisi bu zamana kadar görülmemiştir. Bu yüzden hamile bayanlarda gönül rahatlığı ile sefitab taşını kullanabilirler.

Ruşur taşının cilde faydaları nelerdir?

Sefitab taşının faydaları saymak ile bitmiyor. Özellikle son zamanlarda ön plana çıkan ruşur taşı ne yazık ki hayatımıza çok geç girdi. Ancak kısa bir kullanımda etkin çözümler sunan ruşur taşının cilde faydalarına değinecek olursak:

 • Ciltte oluşan ton farklılıklarını giderir.
 • Ciltte ki ölü deriyi arındırır.
 • Ciltte siyah nokta oluşmasını engeller.
 • Ciltte yağlanma oluşmasını engeller.
 • Ciltte ki kararmaları giderir.

Ruşur taşı nasıl kullanılmalı?

Eski İran kadınlarının özellikle hamamda sıkça kullandıkları temizlik amaçlı yer alan Sefitab taşı olarak da bilinen ruşur taşı özellikle banyodan sonra kurulanmadan nemli cilde tahriş etmemeye özen göstererek uygulanmalıdır.

Günde kaç defa kullanılmalı?

Sık yapıldığı takdirde vücutta tahrişe neden olabilen ruşur taşı özellikle duştan sonra nemli cilde uygulanmalı ve bu işlem en az 3 günde bir tekrarlanmalıdır.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Cemre Solmaz kimdir? hakkında kaleme aldığımız yazımıza göz attınız mı?

Yorum yapın