Retinol Krem Nedir? Retinol Ne İşe Yarar? Güncel Fiyatı

Retinol, piyasadaki en iyi bilinen cilt bakım bileşenlerinden biridir.A vitamininin bir formu olan retinol, cilt kremlerine, losyonlara ve serumlara eklenen bir maddedir. Yaşlanma karşıtı etkileri vardır ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur.

Retinol Krem Nedir ?

Retinol, cilt bakımında birçok kullanımı olan bir A vitamini şeklidir. Akne tedavisinde kullanılır ve yaşlanma karşıtı etkileri vardır. Retinol, reçetesiz satılan bir tür retinoid veya A vitamini türevi anlamına gelir.Cilt yaşlanması söz konusu olduğunda önemli bir bileşendir ve kolajeni artırmaya ve ince çizgilerin, kırışıklıkların ve kahverengi lekelerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olduğu konusunda  bilimsel desteğe sahiptir.

Retinolün birçok potansiyel cilt bakımı faydası vardır, ancak dikkate alınması gereken yan etkileri de vardır.

Retinol Yan Etkileri Nelerdir?

Retinol tedavisinin yan etkileri genellikle geçicidir.Retinol kullanan kişiler, özellikle yeni bir ürün kullandıktan sonra genellikle kuru ve tahriş olmuş bir cilt yaşarlar.

 • Kuru, tahriş olmuş cilt.
 • Kaşıntı veya yanma
 • Kızarıklık, soyulma, pullu cilt görünümü.

Cildiniz tedaviye alıştıkça bu yan etkiler yavaş yavaş kaybolacaktır.Bu yan etkileri azaltmak için, retinolünüzü iki gecede bir veya üç gecede bir kullanmayı deneyin.

Retinol İçeren Kremler Nelerdir?

retinol iceren kremler
retinol iceren kremler
 • Kiehl’s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum
 • Institut Esthederm Intensive Retinol Oil Serum
 • Dermalogica Age Reversal Eye Complex
 • Darphin Ideal Resource Youth Retinol Oil Concentrate
 • Skinceuticals Retinol 0.3 Refining Night Cream
 • Murad Retinol Youth Renewal Night Cream
 • Clinique Fresh Pressed Overnight Booster

Retinol Krem Ne İşe Yarar?

Retinol krem cilt hücresi üretimini (proliferasyonunu) arttırır. Tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Retinol krem ayrıca cildinizi eksfoliye eder ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilen kollajen üretimini artırır ve cildinize daha taze, dolgun bir görünüm verir.

Sizin için doğru retinoid türünü bulmanın ve bu toleransı geliştirmenin bu kadar değerli olmasının nedeni, uzmanlar tarafından cilt bakımında “altın standart” olarak görülmesidir. Bu, ince çizgileri azaltma, akneyi tedavi etme, pigmentasyonu azaltma, gözenekleri temizleme, daha parlak bir cilt ortaya çıkarma yeteneği sayesinde dermologların bir numaralı seçeneği haline gelmiştir. Retinoidler, hücre dönüşümünü artırarak çalışır, bu da cildin yenilenmesine ve yukarıdakilerin hepsine yardımcı olur.

Retinoidleri kullanmak için belirlenmiş bir zaman olmasa da, çoğu dermatolog, sivilce veya pigmentasyondan muzdaripseniz, yirmili yaşlarınızın ortalarında cilt bakım rutininize eklemenizi önerir. Bir retinil palmitat veya retinol ile başlamak ve üç ay denemek ve ardından üç ay ara vermek en iyisidir. Bunun nedeni, hücre döngüsünün üç aylık kullanımdan sonra artık artmadığını gösteren araştırmalardır.

Retinolün Faydaları Nelerdir?

Retinol’ün birçok cilt temizleme ve yaşlanmaya karşı faydası vardır. Retinol cildinizin kalınlığını ve elastikiyetini artırır, melanin üretimini yavaşlatır, iltihaplanmayı azaltır ve gözeneklerin tıkanmasını önler.

Retinol Krem Fiyatı Nedir ?

Retinol kremin güncel 2022-2023 yılı fiyatlarını aşağıdan takip edebilirsiniz. Fiyatlarda değişiklik olduğunda yazımız güncellenmektedir.

Dogal Eczane Retinol Yaslanma Karsiti Serum Seti
Dogal Eczane Retinol Yaslanma Karsiti Serum Seti

Retinol Krem Eczene Fiyatı : 150 TL ile 400 TL arasında değişiklik göstermektedir. Retinol Serum Fiyatlarınıda aşağıdaki listemizde bulabilirsiniz

Retinol Vitamin B3 Yaslanma Karsiti Serum Anti aging Cilt Yenileyici Serum
Retinol Vitamin B3 Yaslanma Karsiti Serum Anti aging Cilt Yenileyici Serum

Retinol Kremin Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Akne tedavisi
 • Cildinizin güneşte kaldığı süre boyunca maruz kaldığı bazı fotohasarları azaltın
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltın
 • Cildin genel görünümünü iyileştirin

Retinol Nasıl Kullanılır ?

Yavaş ama emin adımlarla bir retinoid kullanmak en iyisidir. Kızarıklık, kuruluk ve pullanma, cildinizin toleransını kademeli olarak artırarak en aza indirilebilir veya önlenebilir, bu nedenle ilk kullanımınızı haftada bir veya iki kez sınırlayın ve cildiniz alıştıkça sıklığı kademeli olarak artırın.

Yalnızca geceleri, temiz ve kuru cilde bezelye büyüklüğünde bir miktar retinol uygulayın ve göz çevresinden kaçının. En iyi sonuçları elde etmek için, diğer cilt bakım ürünlerini uygulamadan önce en az 30 dakika bekleyin. Eğer öncesinde farklı bir retinol içeren krem kullanıyorsanız cildinizi tehlikeye atabilirsiniz. Çünkü asitler ve retinol kombinasyonu tahrişe neden olabilir. O yüzden kullandığınız retinol kreme bağlı kalmanız önemlidir.

Yeni Başlayanlar İçin Retinol

Retinol kullanımında yeni başlayanlar için altın kural, en düşük yüzdeyle başlamak ve ardından yukarı doğru ilerleyerek cildinizin buna alışmasını sağlamaktır.İlk kullanım dönemlerinde cildinizde bir fark göremeyebilirsiniz fakat kullanım süresi arttıcakca retinol seviyesini yukarı çıkardıkca farklı görebilirsiniz.Bu yüzden yüzdeyi açıkça belirten markaları deneyebilirsiniz.The Ordinary ve Medik-8 retinol markaları bunun için idealdir. %0,1 ile %0,2 arasında bir değerle başlayabilirsiniz.

Retinol cildinize zarar verebilir mi?

Retinolü çok sık kullanırsanız daha kolay güneş yanığı olur ve bu da cildinize zarar verebilir. Yüksek dozlarda retinol kullanılması da cilt kanseri gelişimi ile ilişkilendirilebilir. Retinol ürünlerini kullanırken güneş koruyucu kullandığınızdan ve doğrudan güneş ışığından kaçındığınızdan emin olun.

Hamileyken veya emzirirken retinol kullanabilir miyim?

Retinol ağızdan alındığında, retinoidler doğum kusurlarına neden olabilir. Bazı araştırmalar, cilde uygulandığında ilacın daha azının emildiğini ve kan dolaşımınıza girdiğini göstermektedir.Hamileyseniz veya emziriyorsanız, retinol içeren kremleri, takviyeler veya ilaçları kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Retinol Öncesi ve Sonrası

Retinol kremi kullananların öncesi ve sonrası olarak paylaşılan fotoğlarından bir kaç örnek verelim.

retinol goz kremi oncesi ve sonrasi
retinol goz kremi oncesi ve sonrasi
retinol krem akne sivilce oncesi ve sonrasi
retinol krem akne sivilce oncesi ve sonrasi
retinol goz kirisikligi krem oncesi sonrasi
retinol goz kirisikligi krem oncesi sonrasi
retinol serum oncesi sonrasi
retinol serum oncesi sonrasi

Tavsiye Makale : Contractubex Krem Ne İşe Yarar? Contractubex Fiyatı 2023

Yorum yapın