80’lerden 2023’e Gelen Oversize Ceketler

80’lerden 2023’e Gelen Oversize Ceketler: 80’ler modasının belki de en çarpıcı yönü, cesur tercihlerin ve göz alıcı detayların öne çıkmasıdır. Renklerin cesurca harmanlanması, uyumsuz desenlerin bir arada kullanılması, karpuz kol olarak adlandırılan geniş kollu bluzlar gibi detaylar moda sahnesinde göz kamaştırıcı bir etki yaratmıştır. Ayrıca, Lady Diana’nın gelinliği gibi simgesel parçalar da bu dönemin unutulmazları arasında yer alır. Bu yazı dizisinde, 80’lerin etkileyici modasını ve bu dönemin öne çıkanlarını daha yakından keşfedeceğiz. Oversize ceketlerin döneme damgasını vurduğu bu mevsimde, bu parçaların stilinizi nasıl tamamlayacağını ve karakterinizi nasıl yansıtacağınızı öğreneceksiniz.

80lerden 2020ye Gelen Oversize Ceketler
80lerden 2020ye Gelen Oversize Ceketler

80’ler Dönemi ve Modanın Ortaya Çıkışı

Bu dönemde insanlar, tarihin oldukça zor bir kısmını yaşadıklarının farkındaydı ve bu nedenle çocuklarını daha muhafazakar bir şekilde yetiştirmeye çalıştılar. Gençlerin yaşadıkları dönemin yansıtılmaması, öncelikler arasında yer alıyordu. Politika ve bu zor dönemin etkilerinden uzak durmak isteyen insanlar, giysilerinden, saç stillerinden ve makyajlarından değişiklikler yaparak bu amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlardı. İçlerindeki eylem duygusunu abartılı giyim tarzlarıyla ifade ediyorlardı. Bu modanın öncü isimlerinden biri de Madonna‘dır.

Haki oversize ceketler
Haki oversize ceketler

80’ler Modası

Seksenerler döneminde tam bir karmaşa hüküm sürdüğü için bir arada zıt renkleri, uyumsuz zımba ve boncukları görmek mümkündü. Diğer dönemlerin aksine, 80’ler tüm bu karmaşaya rağmen modaya kendini kabul ettirdi. Bu moda akımı estetik açıdan oldukça uzak olsa da, kendine özgü yaratıcı parçalarıyla dikkat çekiyor.

Bu dönemle birlikte, paçaları dar, katlamalı ve yüksek bel pantolonlar, koyu renk rujlar, montlarda zımba detayları ve sıkı toplanmış saçlar moda haline geldi. Ayrıca bluz ve kazaklarda yarasa kollarını, omuzları kaplayan büyük vatkaları da sıkça görmek mümkündü.

80’ler, her alandaki giyim ürünlerine renkli bir portre çizerek etkisini gösterdi. Kürkler, taytlar, mayolar ve hatta spor kıyafetlerinde bile bu dönemin izlerini görmek mümkündü.


Ortaçağ İnsanlarının Giydiği Moda Kıyafetler

Öne Çıkanlar

80’ler dönemini anlatırken Lady Diana’dan da bahsetmek önemlidir. Düğün gününde tercih ettiği gelinlikle uzun süre dillerden düşmeyerek stil konusunda ikon haline gelen kadınlardan biri oldu.

Gelinliğin dikkat çekmesindeki en büyük etken, kol kısmını oluşturan kabarık bölümdü. Daha sonraları “karpuz kol” olarak nitelendirilen bu tarz, birçok bluz ve elbisede de kullanıldı.

Bu dönem, kadınlara kıyafet açısından daha fazla hitap ettiği gibi aynı zamanda herkes için zenginliklerini göstermenin bir yolu olarak da düşünülebilir. Gösterişli, büyük yüzükler ve küpeler; ihtişamlı, lüks vitrin süsleri ve mobilyalar; pahalı arabalar da öne çıkanlar arasındaydı.

80’ler ve Oversize Ceketler

Ekim ayının ortalarına yaklaşırken, sonbahar havasının etkilerini gördüğümüz bu dönemde, oversize ceketler hem kurtarıcımız hem de görünüşümüzü tamamlayıcı nitelikte. İşleme detayları ve aksesuarlarıyla olduğu kadar, uzunlukları ve kesimleriyle de gönlünüzü kazanacaklar. Minimal bir şıklık elde etmek için bu karakteristik ceketler, her türlü parçanın üzerine uyum sağlıyor.

Giyim Önerileri

Desenli bir tayt ve basit bir tişörtün üzerine geçirilen aynı renklerde bir oversize ceket ile zincir bir kolyenin bir araya getirdiği kontrastı başka ürünlerde bulmak oldukça zor olabilir.

~ Arkadan toplanmış ve atkuyruğu yapılmış saçlar, düz beyaz ya da siyah tulum, french ojeler, siyah bir saat ve pitikarelere sahip oversize ceket tam bir minimal kombin!

~ Takım elbiselerde; renkli ya da sade seçenekler olarak da karşımıza çıkan bu parçaları kontrast renkler ile bir araya getirmek tüm dikkatleri üzerinize çekecektir. Yeşil bir takım elbisenin altına siyah bir topuklu ayakkabı ve siyah kısa bir kol çantasıyla görünüşünüzü tamamlayabilirsiniz.

~ Klasik kesim bir şortun üzerine de büyük kareli oversize ceketler çok yakışıyor. Aynı renk tonlarında kalın bir kemer ile maskülen tarzınızı yansıtabilirsiniz. Bu kombine ek olarak farklı şekillerde kullanabileceğiniz diğer bir öneri de mokasen ayakkabılar ve desenli çoraplardır.

~ Spor ve rahat bir tercih arıyorsanız paçaları bileklerinde bir kot pantolon ile oversize ceketinizi kombinleyebilirsiniz. Spor ayakkabılar, açık bırakılmış saçlar ve spor tarzda bir şapka da alternatif bir görünüş sağlayabilir.

~ Yüksek bel bir pantolon ve sade bir tişört ya da gömlek üzerine önü açık bırakılmış bir oversize ceket ise favorilerimiz arasındadır.

Oversize Ceketler Resim Galerisi

Yorum yapın