Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? – Ücretli Midir?

Otomatik ödeme talimatı yinelenen bir faturayı ödemek için belirli bir planlamaya tâbi para transferidir.Özellikle yoğun çalışan kişilerin,meşguliyetlerini azaltan faydalı bir uygulamadır.


Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Çalışır?

Her türlü ödeme işlemi için otomatik ödeme talimatı planlanabilir.Buna taksitli krediler,otomobil kredileri, ipotek kredileri, kredi kartı faturaları, elektrik su doğalgaz faturaları, kablo tv-internet faturaları ve daha fazlası dahildir.Örnek vermek gerekirse,diyelim ki önümüzdeki 60 ay için her ayın 15’inde ödenmesi gereken 1500 ₺ tutarında bir araba kredisi ödemeniz olduğunu varsayalım.

Her ay aynı ödemeyi elle gerçekleştirmek yerine otomatik ödemeyi ayarlayabilir ve böylece hesabınızdan kredi şirketine 1500 ₺ aktarmayı kabul edebilirsiniz.Bu şekilde, ödemenizin hiçbir zaman geç kalmayacağını bilir ve her ay aynı görevi yerine getirmek zorunda kalmazsınız.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatı genellikle hesap sahibi tarafından çevrimiçi veya birebir görüşme(yüz yüze-telefon) ile oluşturulur. Çevrimiçi olarak İnternet bankacılığının mobil veya web sitesi aracılığıyla belirtilen menüden ayarlanabilir.Telefon veya bankadan verilen talimatta ise söz ve yazılı beyanınız ile otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.Ayrıca bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte mevcut talimatın iptalini de gerçekleştirebilirsiniz.

 

odeme takvim
Ödeme Takvimi

 

Otomatik Ödeme Talimatı Faydalı Mıdır?

Otomatik ödeme talimatının faydaları şu maddelerle açıklanabilir:

 1. Otomatik ödemeler, aynı tutarda düzenli ödeme yaparken faydalıdır. (örneğin kira, abonelikler, yardım bağışları veya herhangi bir hesaba transferler).
 2. Son ödeme tarihine (ayarlandıysa) kadar devam edecek veya siz iptal edene kadar devam edecek bir ‘ayarla ve unut’ ödeme yöntemidir.
 3. Bir ödemeyi gözden kaçırma olasılığını azaltır.
 4. Maaşınızın ödemesine göre talimat sıklığını (örneğin haftalık, iki haftada bir, aylık, vb.) seçebilirsiniz.
 5. Otomatik bir ödemeyi geçici olarak durdurmanız gerekiyorsa, ödemeyi iptal etmek ve yeniden başlatmak yerine kısa bir süre için askıya alabilir ve yeniden başlatabilirsiniz.
 6. Ödeme talimatı verilmesi durumunda (eğer mevcutsa) bankanızın kampanya ve indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Güvenli Midir?

otomatik odeme talimati guvenli mi
Otomatik Ödeme Güvenli Midir?
 • Banka otomatik bir ödeme onayı alırsa, yalnızca sizin tarafınızdan veya bunu yapma yetkisine sahip başka biri tarafından işlem uygulanabilir.Yetkisiz girişlerde kullanıcı bilgilendirilir ve işlem kullanıcı istemiyle durdurulabilir.
 • Otomatik bir ödemeyi istediğiniz zaman çevrimiçi bankacılık aracılığıyla veya bankanızla iletişim kurarak değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

Akılda Tutulması Gerekenler

 1. Ödeme zamanı geldiğinde hesabınızda yeterli para olduğundan emin olmanız gerekir, aksi takdirde verilen o hizmetle ilgili olarak bankanız ödemeyi yapmayabilir.
 2. Ödeme tutarı veya sıklığı değişkense, ödemenizi manuel olarak çevrimiçi veya telefon bankacılığıyla yapmak daha akıllıcadır.
 3. Otomatik ödeme ile ödeme alırsanız, bunu banka hesabınıza para yatırma olarak görürsünüz.
 4. Otomatik olarak talimat vermek tamamen kişinin sorumluluğunda olacağından banka ile ilgili tüm sürecin nasıl işlediği konusunda bilgi alınmalıdır.

Otomatik Ödeme Talimatının Zararları Var Mı?

Otomatik ödeme talimatının olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönleri de olabilir.Mesela otomatik ödeme talimatı kapsamındaki ödemelerinizin bazılarını iptal ettirdiğinizde ve bu durumu bankaya bildirmediğinizde ödemelerin devam etme durumu olabilir.Bunun için ödeme talimatı deyip geçmemek önemli.İnternet bankacılığından veya telefon aracılıyla bilgi almak gereklidir.

Diğer bir örneğimizde;mesela bir evden çıkıp başka bir eve taşındığınızda, eski ödeme talimatınız gereği, kira ücreti ödenmeye devam edebilir.Bunu bankaya bildirmeyi unutmak risktir.Çünkü bankanın bu durumdan haberi olmayabilir.Ayrıca paranızı geri almak için bir hayli uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.Bu örneklerden hareketle güncel olarak her ay neyin ödemesini yapıp yapmayacağınızı bilmeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekir.Fazla ödeme yaptığınız yerlerden paranızı geri almak,bu ödeme talimatı ile kazandığınız zamanın çok daha fazlasını kaybettirebilir.

Otomatik Ödeme Talimatı İle İlgili Bazı Sorular

otomatik odeme talimati vermek
Otomatik Ödeme Talimatı İle İlgili Bazı Sorular

Otomatik Ödeme Talimatı Vermek İçin Ne Gereklidir?

Ödeme talimatı vermek için bankaya götürmeniz ya da internet üzerinden sayfalarca doldurmanız gereken form ile belgelere gereksinim yoktur.Ödeme talimatını ister internet bankacılığından onaylayabilir isterseniz de müşteri hizmetleri aracılığı ile kabul edebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Ücretli midir?

Otomatik ödeme talimatlarında herhangi bir faiz ya da ücret alınmamaktadır.Ancak aksi durumların yaşanabileceği akıldan çıkarılmamalı, müşteri temsilcinizden daha detaylı bilgi almalısınız.

Konuyla ilgili yasal düzenleme de ise; “MADDE 17:Üçüncü kişilerin fatura ve benzeri tahsilatlarına aracılık işlemlerinde ödeme yapan ticari müşteriden ücret talep edilemez. Bankalar, bu tür işlemlerde tahsilatlarına aracılık yapılan taraftan ücret talep edebilir.” ibaresi yer almaktadır. Kaynak

Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Kesilir?

Herhangi bir fatura için vermiş olduğunuz ödeme talimatı faturanızın son ödeme gününde kesilmektedir.

Otomatik Ödeme Talimatı Saat Kaça Kadar Gerçekleşir?

Otomatik olarak talimat verilmiş faturaların saat kaça kadar ödeneceği ile ilgili kesin bir durum yoktur.Ancak bankalar genelde mevduat kazancı sağlamak adına ödeme gününün son saatlerini tercih ederler.Daha detaylı bilgi için bankanı ile iletişime geçmenizde yarar vardır.

Hafta Sonu Otomatik Ödeme Olur mu?

Otomatik talimat verdiğiniz fatura veya diğer ödemeler hafta sonu ya da tatil günlerine denk gelirse o günü takiben ilk işlem gününde gerçekleşir.

Otomatik Ödeme Talimatı Kredi Notunu Yükseltir mi?

Düzenli yapılan ödemeler tüm bankalar nezdinde göze hoş görülebilecek bir gerçektir.Bu durum kredi notunuza yukarı yönde etki edecektir.

Kredi Çekerken Otomatik Ödeme Talimatı Zorunlu mudur?

Hayır.İhtiyaç duyduğunuz krediyi çekmek için gittiğiniz bankanızda kredinizi kabul ettirmek için şartlar öne sürülebilmektedir.Aynı zamanda imzaladığınız formlarda da bu ibare yer alabilmektedir.Bunun için dikkatli olmakta fayda vardır.Bu durum kesinlikle zorunlu değildir.Aksi durumlar yaşanması durumunda BDDK ya da Tüketici Hakem Heyetleri‘ne şikayette bulunabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Hesapta Para Yoksa Ne Olur?

Hesabınızda para olmayıp otomatik ödeme gününüz geldiğinde bankanız bunun için ödeme yapabiliyor.Ancak daha sonra faiz ile tahsil etmektedir.Bunun için mutlaka harcamalara dikkat etmeli ve ödeme günü düşünülerek hareket edilmelidir.

Yorum yapın