Ödem Bandı nedir? Ne işe yarar?

Ödem bandı diye bilinen Kinesiyoloji bantları son yıllarda birçok ülkede kullanılmaya başlanmıştır. Kinesiyoloji bantları insan derisinin özelliklerine benzeyen tedavi edici bir banttır. Genelde spor yaralanmalarında kullanılır. Ağrı kesici özelliği olup eklem problemlerini azaltır. Şişlik ve ödem de etkilidir.

Ödem nedir?

Ödem nedir? Dokularda biriken sıvı nedeniyle özellikle bacak, ayak, kol ve ellerde ortaya çıkan şişlikler ödem belirtileridir. Tek bir bölgede olabildiği gibi vücudun tamamına yayılabilen ödem küçük kan damarlarından çevre dokulara sıvı sızması sonucu oluşur.

Ödem neden olur?

Ödem neden olur? Damarlardan dışarıya doğru sızan sıvı dokularda birikerek şişkinlikler meydana getirir. Özellikle vücuttaki fazla sıvıyı tutan tuzdan meydana gelen ödem daha çok kalp, karaciğer ve böbrek hastalıklarında ortaya çıkar.

Ödem de belirtiler

Ödem de belirtiler de ise yaygın olarak olabileceği gibi tek bir alanda meydana gelen şişkinlikler en büyük belirtisidir. Yaygın olarak görülen diğer belirtilere göz atacak olursak:

  • Deride gerginlik ve parlama
  • Şiş olan bölge bastırıldığı zaman çukurluk oluşması
  • Nefes darlığı
  •  Solunum güçlüğü
  • Göğüs ağrısı
  • Şişkinlik

Kinesiyoloji bantları nedir?

Kinesiyoloji bantları nedir? Kinesiyoloji bantları kaslardaki hareketi ve hareketleri arasındaki enerjiye tedaviye dönüştüren bir banttır. Kaslardaki ağrıyı ve acıyı azaltmadan kullanılan kinesiyoloji bantları aynı zamanda vücutta olan ödemi de azaltır. Halk arasında ödem bandı olarak da bilinen kinesiyoloji bantlarını özellikle spor yapanlar sıkça kullanılır.

Ödem bandı ne işe yarar?

Ödem bandı ne işe yarar? Kinesiyoloji bantları insan derisinin özelliklerine benzeyen tedavi edici bir banttır. Ağrı kesici özelliği olup eklem problemlerini azaltır. Şişlik ve ödem de etkilidir. Son zamanlarda ortaya çıkan bu tedavi türü özellikle şu dönemlerde oldukça kullanılmaktadır.

Ödem Bandı nedir? Ne işe yarar? Ne için kullanılır?
Ödem Bandı nedir? Ne işe yarar? Ne için kullanılır?

Ödem bandı ile kinesio bantları aynı şey mı?

Ödem bandı ile kinesio bantları aynı şey mı? Halk arasında ödem bandı olarak da bilinen kinesiyoloji bantları iki isimi ile de satılmaktadır.

Ödem bandı etkili mi?

Ödem bandı etkili mi? Kinesio bantları özellikleri kas hareketlerini ve kas enerjisini arttırdığı için günümüzde fizik tedavi de dahi kullanılmaktadır.

Ödem bandı nereden alınır?

Ödem bandı nereden alınır? Satışı henüz her yerde yapılmayan bu ödem bantlarını eczaneler de ve medikallerde bulmak mümkündür.

Ödem bandı ne kadar?

Ödem bandı ne kadar? Son zamanların popüler tedavi yöntemi haline gelen ödem bantlarının fiyatı ise 39 tl ile 189 tl arasında değişmektedir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Kastil  sabunu ne işe yarar? yazımıza göz attınız mı?

Yorum yapın