Obezlere Yönelik Sağlıklı Diyet Rehberi

Öncelikle obez ne demek onu öğrenelim. Obez – obezite çok aşırı kilolu insanlara denir. Obez olup olmadığımızı nasıl ölçeriz ya da anlarız derseniz ise vücut ağırlığının, boyunuzun metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilir. Çıkan sonuçtan ise obezite olup olmadığınız anlayabilirsiniz.

Günümüzde neredeyse her 4 kişiden 1’i obezitedir. Bunun nedeni ise düzensiz ve yetersiz beslenme, fast-food gibi önemli durumlar başı çekmektedir. Birçok ülke de bu durumun önüne geçmek için çalışmalar başlatılmıştır. Kişiyi kilo vermeye teşvik edecek aktiviteler hatta kilo verenlere ödül veren kurumlar bile vardır.

Sağlıklı Diyetler

Obezite olan kişiler çok ağır diyetler yapamazlar. Çünkü obezite 1-2 yıl gibi bir sürede olabilecek bir durum değildir. Yıllarca süren kötü ve düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkar. Bundan dolayı ise bir anda diyet yapmaya başlamak bile zorken ağır diyetler yapmak neredeyse imkansız hale gelir.

Bu gibi durumlar da en iyi yöntem yemekten azar azar kısarak ve hafif spor yaparak yapılan aktivitelerdir. Tabi ki burada ki en önemli husus ise kişinin kendi başına değil de uzman bir rehber doktor tarafından yapılan plana göre hareket etmektir. Başlarda zor gelen bu diyetler zaman geçtikçe kolaylaşacaktır.

Kilo Vermek için Ameliyat Olmak

Teknolojinin hızla gelişmesi sonucunda kilo verdirme ameliyatları da hız kazandı. Görüntüsünden hoş olmayan ya da ciddi rahatsızlıklar dolayısıyla ameliyat olan birçok insan bulunmaktadır. Ama ameliyat en son çare olarak görülmelidir. Çünkü spor ve diyet yaparak verilen kilolar, ameliyat yapılarak verilen kilodan daha iyidir. Peki, bu ameliyatlar nasıl oluyor? Kilo verme ameliyatları aslında vücudun en fazla yağ bulunduran bölgelerinden alınan yağ tabakalarını ifade eder.

Çok ciddi ve zor bir ameliyat yöntemi olduğundan, ameliyat olan kişinin sağlıklı duruma gelmesi neredeyse 2 ay sürer. Bu süre boyunca hiç hareket etmeden yatar bir vaziyette zaman geçirir. En ufak bir ani hareket bile ameliyatta yapılan dikişlere zarar verebilir. Ameliyattan sonra ise bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Dikiş yerlerin de kanamalar, kişi de kusma, ateş gibi bazı durumlar örnek olabilir.

Yorum yapın