Kadınların Fikri Neden Kolay Değişir?

Kadın ve erkekler fizyolojik olarak farklıyken, kadınların fikri neden kolay değişir? sorusunun temelinde psikolojik etmenler yatar. Özellikle kadınlar erkeklere göre daha katmanlı ve zorlu bir yapıya sahiptir. Bu yüzden hayat içerisinde verdikleri kararlar da çok hızlı değişim yaratır. Bu duruma aslına bakılırsa iki farklı etmen üzerinden bakmak mümkün.

– Zaman içerisinde vücutta yaşanan fizyolojik değişimler

– Hayatın getirdiği insan ilişkileri üzerine psikolojik etmenler

Bu iki kategori kadınların fikirlerinin kolaylıkla değişmesine sebep olabilmektedir. Üstelik fizyolojik psikolojik sebepler kendi başlarına çalışmaz. İkisi bir bütün olarak senkronize görev yapar ve kadının hayatında yaşadığı durumlar üzerinde çalkantı yaratır. Bu çalkantı iyi ya da kötü seçimler ile fikirlerin kolaylıkla değişime sebep olabilmektedir.

Kadınlarda Fizyolojik Değişimler

Kadınlarda ergenlik, yetişkinlik ve menopoz dönemi derken birçok farklı durum atlatılmaktadır. Yani aslına bakılırsa erkekler daha basit yapıya sahipken, kadınlar bir yerde üst düzey teknolojik bir makineye benzer. Bu da onların doğal olarak daha hassas bir yapıya bürünmelerine sebep olur.

Özellikle östrojen ve progesteron hormonları kadınları erkeklerden ayıran en önemli etmendir. Bir kadının vereceği kararlar ve bulunduğu ruh hali büyük bir oranda bu iki hormonal yapı üzerinde değişir. Buna ek olarak ergenlik dönemi geçişi, yetişkin dönemde yaşanan sorunlar ve menopoz eklendiğinde hormonlar daha büyük etki yapmaktadır. Ayrıca hamilelik dönemi de bu konuda değişimlere sebep olur.

Psikolojik Etmenler

Kadınların kararlarının değişmesinde fizyolojik ile başlayan durum paralel şekilde psikolojik etmenlere döner. Özellikle kadınlar çok daha hassas ve karmaşık bir yapıya sahip olduklarından dolayı, yaşadıkları insan ilişkilerini daha detaylı ele alırlar.

Her konuyu en ince detayına kadar ele alır, süzgeçten geçirir ve farklı ihtimalleri de elden bırakmaz. Bu da kadının fikirlerinin kolaylıkla değişmesine sebep olabilmektedir. Tabii hassas bir yapıda bulunmaları psikolojik olarak çok kolay etkilenmelerinin sebep olur.

Erkeklere göre daha geniş açılı bir düşünce yapısına sahip olduklarından dolayı da kolaylıkla fikirleri değişebilmektedir. Ancak erkekler daha basit bir yapıya sahip oldukları için genelde sabit fikirli olurlar. Yani diğer alternatifleri ve etmenleri pek fazla düşünmezler.

Kadının Kararlarının En Az Değiştiği Dönem Hangisidir?

Bu zaman daha çok adet dönemi sonrası için geçerlidir. Adet döneminde kadınlar ruhsal olarak dibe çöküş yaşar. Bu da onların çok kolay karar verebilme ve fikir değiştirebilme içerisine girmesine sebep olmaktadır.

Hassas yapıya sahip kadınlar dış etkenlere karşı savunmasız olurlar. Ancak adet dönemi sonrası kadınlar daha üretken, güçlü ve dikkatli olurlar. Böylece fikirleri çok çabuk değişmeyeceği gibi elbette sabit fikirli de olmazlar. Yani dengeli bir şekilde karar verebilme yetisine erişmektedirler.

Ani Karar Değişimi Olumlu da Olumsuz da Olabilir

Kadınlar hayatları içerisinde dış dünya ile uğraşırken aynı zamanda hormonal değişimler üzerinde de mücadele gösterir. Bu yüzden kadınları stabil yapısını korumaları oldukça zordur. Kendine hâkim olmak, sinirlenmemek, ruh halini dengede tutmak kadınlar için oldukça zordur.

Erkekler bu konuda daha şanslı yaratılmış varlıklardır. Nitekim hormonal değişimler kararlarındaki etkiye fazla sebep olmaz. Fakat progesteron ve östrojen hormonlarının yaşattığı değişkenlik, kadınlarda kolay fikir değişikliğine sebep olabilmektedir. Bu bazen olumlu bazen olumsuz bir yapı altında kendisini gösterebilmektedir.

Tabii kadınların karar verme yetkisi açısından, erkeklere göre daha geniş kapsamda düşündükleri su götürmez bir gerçek. Fakat yaşanan hassas dönemler kadınların hızlı karar verip yanlışlık yapmalarına neden olabilmektedir. Yani kısacası bunun temel nedeni hormonlarla beraber gelen fizyolojik sebeplerdir. Bu da paralel olarak psikolojik açıdan hassas olmalarına ve kolay fikir değiştirmelerine neden oluyor.

Yorum yapın