Kadınlarda Obezite, Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda en sık rastlanan hastalıklar içerisinde yer alan obezite, nedenleri ve özellikle de tedavi safhasında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi olarak dikkat çekiyor. Modernleşen toplumumuz içerisinde kadınların fazla kilolarından ne kadar rahatsız olduklarını ancak buna rağmen iradeye de bağlı olan boğazlarını tutamadıklarını da biliyoruz. İşte bu noktada çok ciddi sıkıntılar meydana gelebiliyor. Zaman içerisinde uzmanların da bu konu ile alakalı olarak çok çeşitli çalışmaları söz konusu olmuştur ve bu noktada ortaya çıkabilecek gelişmelerin niteliği, niceliği ya da bu gibi aklınıza gelebilecek diğer unsurlar ile alakalı olarak da sizlere sitemiz içerisinde bilgi vermek, bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Obezite, çoğu zaman doğuştan gelen bir problem olduğu gibi çoğu zaman ise doğrudan kadınların düzensiz beslenmesi ile alakalıdır. Türkiye’de diğer dünya ülkelerine nazaran bu konu ile alakalı olarak o kadar ciddi sıkıntılar meydana gelmiştir ki bu sıkıntıların oluşumu, tedavisi ya da bu gibi konular dahilinde internet üzerinde araştırma yaparak bu sorunun çözümü için çalışan kadınlar olduğunu da söyleyebilmek mümkündür. Zaman içerisinde o kadar obezite sıkıntısı yaşayan kadın ortaya çıktı ki uzmanların bu konu ile alakalı olarak getirdikleri çözümlerin de niteliği ile alakalı olarak sıkıntılar meydana geldi diyebiliyoruz. Sizleri bu anlamda bilgilendirmek amacı içerisindeyiz. Obezite kurtulması zor bir sorun değildir, sadece irade ve istek gerekir.

Obezitenin Nedenleri

Öncelikli olarak bu sorun doğrudan genlerinizde olabilir. Anne ya da babasında obezite sorunu olan çocukların genelinde de obezite sıkıntısı ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda obezite özellikle çok fazla görülen sıkıntılardan birisi. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de kuşkusuz ki düzensiz beslenme ve akabinde gelen çeşitli sıkıntılar olacaktır. Tabi ki öncelikle bunun nedenlerini en bilimsel şekilde araştırmak ve öğrenmek gerekir. Örneğin bazı kadınların vücutları yediklerinden dolayı hemen kilo alabilir ancak kilo verimine kapalıdır. Dünya üzerinde bu tarz kadınlar olduğunu da unutmamak gerekiyor. Ancak daha farklı detaylar da dikkat çekiyor tabi ki.

Obezitenin birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenleri iyice araştırmak dediğim gibi önemlidir. Ancak genel olarak yaşanan sıkıntılar ve düzensiz beslenme gibi unsurlardan kaynaklı olarak da bu gibi sıkıntılar meydana gelebilir. Detayları en iyi şekilde incelemek için sizlere bu anlamda uzmanların önerileri ile alakalı olarak da bir yazı derledik. Gelin sizlere bu konu ile alakalı olarak daha detaylı bilgiler verelim;

 1. Anne ya da babadan alınan obezite genleri nedeni ile bu sorunu çok uzun bir süre yaşayabilirsiniz. Tabi ki genlerin değiştirilmesi ile alakalı bir devrim yaratılırsa bu durum farklılaşabilir.
 2. Düzensiz beslenme, obezite sorunun en büyük tetikleyicileri arasındadır. Sürekli olarak boğazınızı tutamayıp yemek yerseniz bu sorun ile karşı karşıya kalırsınız.
 3. Geceleri yemek yemek çok büyük sıkıntı. Vücudun en az çalıştığı dönem gece dönemleridir ve yediklerinizi kesinlikle eritemezsiniz, sindiremezsiniz.
 4. Aşırı yağlı yiyecekler vücuda kalıplaşmış yağ olarak geri dönecek ve kilo oluşumunu tetikleyecektir.
 5. Gazlı içecekler, vücudun işleyişi üzerinde son derece zararlıdır ve kilo oluşumunu tetikler.
 6. Fast Food tipi yiyecekler vücuda en hızlı şekilde kilo etkisi yapan ve sindirmesi en zor olan gıda türleri arasındadır.
 7. Protein alımında aşırıya kaçmak, zaman içerisinde ciddi bir kilo olarak sizlere geri döner ve obezitenin nedenleri içerisinde en çok dikkat çekenidir.

Obezite Tedavisi

Bunun için çözümü KRİPTON’da aramaya gerek yok, çözüm doğrudan sizlersiniz. Doğrudan beslenme alışkanlıklarınız ile bu konudan kurtulabilir, kendizi ilk gün ki gibi zayıf ve zinde hissedebilirsiniz. Ancak dediğim gibi obezite tedavisi safhasında her şey sizde bitiyor. Uzmanlar sizlere istedikleri kadar tedavi yöntemi uygulasınlar, sizler bunlara uymaz iseniz obezitenin katları olan Morbit Obez sınıfına girersiniz ve bu durum çok da hoş karşılanacak bir durum değil.

Bu konu ile alakalı olarak diyet uzmanlarının genel fikirlerini sizler için derledik ve fikir sahibi olabilmeniz adına aşağıda maddeler halinde listeledik.

 1. Düzenli beslenme alışkanlığı edinilmeli. Bu alışkanlık günde üç öğün şeklinde olmalı ve kesinlikle dışına çıkılmamalı.
 2. Beslenirken doğrudan lifli gıdalar tüketmeye ve sindirim sistemini harekete geçirmeye dikkat edilmelidir.
 3. Günlük su tüketimi minimum 2,5 litre olmalıdır.
 4. Yağlı yiyeceklerden, fast food tarzından, gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır.
 5. Günlük olarak spor yapılmalıdır. En az 1 saatlik yürüyüş ve vücut egzersizleri çok önemlidir.
 6. Uzman doktorunuzun vereceği diyet programına harfi harfine uymalısınız.
 7. Gece yemek yemeyi bırakmalı, akşam yemeklerini yiyebileceğiniz en az şekilde tüketmelisiniz.
 8. Meyve tüketimini arttırmalısınız ki vücudunuza vitamin girişi olsun.
 9. Protein tüketimini doğru bir şekilde yapmalısınız.

Yorum yapın