Halüsinasyon Nedir?

Halüsinasyon algı bozukluğu rahatsızlıkları arasında gösterilmektedir. Gerçeklik hissi ile birlikte yaşanmakta olan fakat duyu organlarının algılayamadığı durum olarak ifade edilmektedir. Var sayılan bir durum olarak kabul edilmektedir.

Halüsinasyon Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Genel olarak bu rahatsızlık içerisinde bulunanlar etrafında bulunanların duymadıkları bir takım sesleri duyduklarını iddia etmektedir. Aynı şekilde etrafında bulunan kişilerin görmedikleri bazı şeyleri gördüklerini ifade ettikleri de olmaktadır. Bu durumun çeşitleri de olabilmektedir. Aynı şekilde kimsenin duymadığı bir kokuyu duyduğunu iddia eden vakalara da rastlanmaktadır. Gördüğü veya hissettiği şeye kesin olarak bir inanış vardır durum içerisinde bulunanlar rahatsız olduğunu kabul etmezler. Böyle bir durumda ikna olmaları çok mümkün değildir. Tedaviye ihtiyaç duyulan bir durumdur. (Sağlık Her Şeydir)

Halüsinasyon Bir Hastalık mıdır?

Halüsinasyon bir hastalık olarak değerlendirilmemektedir. Genel olarak belli başlı hastalıkların bir belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Yüksek ateş,nörolojik hastalıklar, uyuşturucu madde veya fazla miktarda alkol alınması gibi durumlar ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Tanı konulması için mutlaka bir uzman yardımı alınması gerekmektedir.

Halüsinasyon Maneviyat İle Alakası Var mı?

Rabbini bulan her şeyi bulur. Rabbini kaybeden her şeyini kaybetmiş demektir. İlkesinden yola çıkarak bu durum değerlendirilebilir. Manevi eksiklikler insanlarda çok büyük ve derin yaralar ortaya çıkarmaktadır. Ahiret inancı bulunmayan bir kişi kedisinin bile vefat etmesi durumunda olduğunu düşünerek içinden çıkılmaz bir girdabın içerisinde kendisini bulur. Böyle bir durumda birçok psikolojik rahatsızlık olması gayet normaldir. İnsan güçlü bir varlık değildir ve kendisinden çok güçlü bir varlığa ihtiyaç duymaktadır. Bu güce olan inancın zayıflaması ile birlikte zorluklar ile mücadeleyi kendi dünyasında çözmeye çalışır fakat insan yapısı buna uygun yaratılmamıştır. Her türlü psikolojik rahatsızlığın başında maneviyat ile ilgili hususlar yer almaktadır.

 

Yorum yapın