Genital Bölge Seyirmesi Neden Olur?

Genital bölge seyirmesi neden olur? konusunda yapılan açıklamalarda penis ya da vajinada herhangi bir uyarı olmamasına rağmen kendiliğinden beliren bir titreme ve seğirme hissinin oluşması olarak belirtiliyor. Tıptaki genel karşılığı olan bu durumun ismi Psas olarak biliniyor.

Genital bölge seğirmelerinin ana nedeni genital bölgedeki kan akışının normalden daha fazla olmasına bağlı olarak geliştiği belirtiliyor. Kan akışını hızlandıran etki kandaki şeker oranın yükselmesine bağlı olarak gelişebileceği gibi vücudun anatomik ve genetik yapısına bağlı olarak da gelişme gösteriyor. Bu durum hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durumdur. Böyle bir sendrom ile karşılaşan kişiler tedirginlikler yaşayabiliyorlar. Aynı zamanda sosyal durumlar nedeni ile de utanma duygusu hakim olabiliyor ve kişiler bu durumlarını anlatmaya çekindikleri için üroloji ya da kadın doğum uzmanlarına başvurmuyorlar. Ancak bu konunun doktorlar dışında başkaları ile paylaşılması da sakıncalı durumları ortaya çıkarabiliyor. Çünkü bu konu bilimsel anlamda bilinmediği için yanlış anlaşılmalara da neden olabiliyor.

Genital bölge seğirmesi sorununun ortaya çıkışı herhangi bir uyarıcı etken olmadan kendisini gösteren bir durum olarak adlandırılmasına rağmen bu konuda çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmış ve bu durumu yaşayan kişilerin ortak sorunlarının belirli zamanlarda genital bölge ve çevresinde kan dolaşımının hızlı olduğu tespit edilmiştir.

Genital Bölgede Titreme Hissi Nedir?

Genital bölgede meydana gelen seğirme ve titreme hissi durduk yere ortaya çıkan bir durumdur. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında orgazm aşamasında boşalma durumunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu konuda yapılan araştırmalar neticesinde genital bölgede meydana gelen titreme ve seğirme sendromlarının sinir sistemi ile ilgili olduğu sonucuna varılmıştır.

Cinsel organı kapsayan damarların içerisinden aşır kan akışının geçmesi tireme ve seyirme durumlarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu durum bazı kişiler de o derece kuvvetli oluyor ki günlerce etkisi devam edebiliyor. Ancak bu durum kesinlikle bir orgazm durumu olarak algılanmamalıdır.

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya çıkan verilerde dopamin hormonunun yüksek olmasının tireme ve seğirme durumlarını tetiklediği görüşünde birleşilmiştir. Aynı zamanda antidepresan ilaçlar kullanan kişiler bu ilaçların içeriğinde bulunan dopamin maddesinden dolayı da genital bölgelerinde titreme sorunları ile karşılaşabiliyorlar.

Genital Titremenin Özellikleri Nelerdir?

Genital bölgede meydana gelen bu titreme durumları Psas sendromu olarak biliyor. Ancak bu tireme sendromları ile ilgili yanlış bilinen durumlar da söz konudur. Birçok kişi bu titremeleri yaşayanların seks düşkünü kişiler olduğunu belirtiyorlar. Ancak bilimsel araştırmalar gösteriyor ki bu titremelerin neticesinde bir cinsel istek ve arzu ortaya çıkmadığıdır. Bu nedenle genital bölge seğirmesi bir cinsel istek ya da arzunun olduğunu gösteren bir durum değildir.

Kişileri oldukça rahatsız eden bu durum bu yanlış bilgiler nedeni ile de toplumda yanlış düşünceler ile değerlendirilmekten çekiniyorlar. Genital bölge içerisinde yer alan pudental sinirlerin dolaşım sistemi nedeni ile aşırı uyarılması durumunda bu titreme durumlar kendisini gösteriyor. Aynı zamanda bu durumun ortaya çıkmasına neden olan bir diğer etken de kişilerin sinir istemlerindeki değişikliklere bağlı olarak nörolojik durumlarının ortaya çıkardığı bir durum olarak değerlendiriliyor.

Genital Bölge Seyirmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böyle bir durumun neden kaynaklandığının tespit edilmesi için yapılan tetkikler tedavinin ilk aşaması olarak görülüyor. Böyle bir rahatsızlığın tedavisi uzun bir sürece hitap ediyor. Çünkü bu duruma neden olan etkenlerin tüm ayrıntıları incelenmesi gerekiyor.

Uzmanları bu durumun ortaya çıkmasına neden olan en yaygın nedenin psikolojik nedenler olduğunu düşünüyorlar. Ancak tedavi süresince hastaların sabırlı olmaları gerekiyor.

“Genital Bölge Seyirmesi Neden Olur?” üzerine 16 yorum

 1. Benim vajinamin altında bir ağırlık varmış gibi hissediyorum kastigimda bir şeyler yukarı çıkıyor ve sonra iniyor. Özellikle otururken ve gece yatigimda tık tık tık gibi sesler durmadan atıyor sebebi ne acaba bekar ve 21 yaşındayım

  Cevapla
  • Bu yaşlarda vajinal bölgedeki kas hareketleri aktif hale gelmeye başlar. İstem dışı kas oynamaları sizi endişelendirmesin. Vajina kasıldığında oluşan rutin belirtilerdir, lakin bu durum sizi normalden daha tedirgin yapıyorsa muhakkak doktorunuza muayene olun.

   Cevapla
 2. Açıklama ve konuda verilen bilgiler için teşekkür ederim. Bu ve benzer sorunlar için uzman bir hekime muayene olmak doğru bir seçim olacaktır. Erken tanı ilerde oluşacak büyük hasarları engeller.

  Cevapla
 3. Benim de mesane bölgemden penisime doğru gelen titreme hissi oluyor aniden 3 4 sn olup geçiyor başıma 5 ay önce de gelmişti ürolojiye gittim kan tahlili yapıp ultrasonla baktı endişe edilecek birşey olmadığını ergenlik döneminde böyle şeylerin olabileceğini söyledi ama şimdi aynı şey bidaha başıma geliyor ve bazen çok rahatsız edici oluyor bunun nedeni nedir ve nasıl geçer ? (16 yaşındayım)

  Cevapla
 4. Sabah uyandığımdan beri sanki penis bölgesinde bir böcek varmış da titreşim yapıyormuş gibi bir his yaşıyorum. Bu 3-4 saattir hala devam ediyor.

  Cevapla
 5. Merhaba aynı sorun bendede var penisle göbek arasında seyirme pıt pıt atma mide gurultusu şeklinde şeyler oluyor bugün urolaga gittim dudagını büktü bu nedir kötü birşeymi tedavisi ilacı varmı bilgisi olan bi cevaplarsa sevinirim saygılar

  Cevapla
 6. Bende de vardı
  3 ay sürdü
  Sonra 1 ay olmadı fakat daha sonra tekrar oldu
  5 doktora gittim
  Testler ve tahlillerde bişey çıkmadı
  Son 3 aydır da yok
  Tamamen geçti
  Kas zedelenmesi olabilir
  Zamanla geçiyor ve önemli bir şey değil

  Cevapla

Yorum yapın