Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılmalı? Düğün öncesi alışverişlerinin en zor tarafı gelinlik seçimidir. Güzel bir gelinlik için vücut tipine göre gelinlik seçimi önemli püf noktalarından biridir. Bu arada giyim zevki de etkendir. Kimilerine sırt dekoltesi cazip gelirken kimileri de göğüs dekoltesinden hoşlanır ya da dekolte sevmez. Gelinlik seçimi nasıl yapılmalı sorusunun cevabı, giyim zevkleri, kullanılan kumaşlar ve gelinin vücut yapısı dikkate alınarak ortaya çıkacaktır. 

Gelinlik Seçiminde Dantelli Kumaşlar 

Gelinlik kumaşı seçerken düğünün yapılacağı mevsime göre ve vücut yapısına göre seçim yapılabilir. Dantel kumaşlar gelinliğe şık, gösterişli bir görüntü vermesinin yanı sıra klasik, bohem bir hava verir. Günümüzde dantel detayı gelinliğin tamamı değil de kollarında ya da üstünde ön plana çıkarılır.

Önü kısa arkası uzun balon Organze dantelli gelinlik modelleri
Önü kısa arkadası uzun straplez gelinlik modelleri

Gelinlik seçimi nasıl yapılmalı konusunda önemli yeri olan kumaş seçiminde Fransız danteli de kullanılabilir. Fransız danteli diğer dantellerle kıyaslarsak en kaliteli dantel çeşididir.  Maliyetli olduğundan genelde gelinlik etek ucu ve duvak kenarlarında kullanılır. Brode dantel ise nostaljik görünen gelinlik tercih ediliyor ise Fransız danteli gibi kol, göğüs ve yaka kısımlarında kullanılır. İpek katkılı kumaştan üretilen kordone dantel ise yine gelinliklerin kol, yaka ve göğüs kısımlarında kullanılır. Güpür gelinlik kumaşları Fransız dantelinin en kaliteli üretimidir. Gelinlik modellerine renk katmak amaçlı kullanılır. 

Gelinlik Seçiminde İpekli ve Saten Kumaşlar

Narin görünümü ve dayanıklı yapısı ile ipekli kumaşlar gelinlik için her mevsime ve modele uygun kullanılır. Kumaşa yumuşaklık ve parlaklık katmak için saten, dupioni, tül, tafta, ipek karışımı kumaşlar da üretilir. Gelinlik seçimi nasıl yapılmalı diye bakıldığında saten kumaşlarda gelinlik modelini netlikle ortaya çıkaran bir kumaş türüdür. Amerikan saten daha az maliyetli olduğundan daha çok tercih edilen bir kumaş türüdür. 

Gelinlik Seçiminde Tafta, Tül, Organze, Şifon Kumaşlar

Genellikle kabarık gelinlik modelleri için seçilen tafta kumaşı dayanıklı, sert bir kumaş türüdür. Taşlı ve drapeli modellerde kullanılırken artık modası geçtiğinden çok tercih edilmez. Sade modelleri sevenler de genelde tül gelinlikleri tercih eder. Tül duvakta ve etekte kullanılır. Simli tül kumaşları da gelinliklerde kullanılmaktadır. 

Önü kısa arkası uzun balon Organze dantelli gelinlik modelleri
Önü kısa arkası uzun balon Organze dantelli gelinlik modelleri

Organze kumaşlar tül ve şifon kumaşlara benzer, yaz düğünlerinde gelinlik kumaşı olarak ve gelinliğin etek kısmında tercih edilir. Gelinlik seçimi nasıl yapılmalı diye düşünüldüğünde saydam, hafif kumaş türü olan şifon gelinliklerde organze kumaştan daha dökümlü durur ve yaz düğünleri için tercih edilir. 

Gelinlik Seçiminde Vücut Yapısı

Vücut yapısı gelinlik seçiminde dikkate alınacak başlıca etkendir. Küçük göğüs ve geniş kalçalara sahip iseniz en uygun model basenleri kapatacak A kesim modeli ve V yaka gelinlik modelleri uygun olacaktır. Orantılı bir vücut yapısına sahip iseniz her çeşit kesim modelinde gelinlik yakışacaktır. En uygunu zevkinize göre ise balık gelinlik modelidir.Dar kalça, büyük göğüsler,kalın bel orantılarında bir vücut için en uygun gelinlik modeli üst kısmı işlemesiz, V yaka, düz ve A kesim gelinliklerdir.Düz bel bölgesi ve orantılı omuzlar, küçük göğüslere sahip bir vücut için ise düz gelinlik modelleri tercih edilir. 

V yaka şifon 2021 gelinlik modelleri
V yaka şifon 2021 gelinlik modelleri

İnce kalça ve geniş omuz şeklindeki vücutlarda ise halter yaka, A ve prenses kesim gelinlik modelleri seçilebilir. Sırt şekli güzel ve düzgün bir tene sahip olanlar sırt dekoltesini tercih edebilir. Bu arada üst bedeni ön plana çıkarmak isterseniz tek askılı modeller giyebilirsiniz. Omuzlar daha dar görünsün isterseniz kısa kol seçimi yapabilirsiniz. Gelinlik seçimi nasıl yapılmalı diye düşünüldüğündehem vücut hatlarına göre seçilen modeller ve bu modellere uygun kumaş tarzı seçimi  önemlidir. Kumaş seçerken de düğünün yapıldığı mevsim, düğün mekanı göz önünde bulundurulmalıdır.

RESİM GALERİSİ

Yorum yapın