Güncel Moda & Abiye

Erkek Modasında Yüzüğün Önemi Nedir

03.03.2019
77

Erkek Modasında Yüzüğün Önemi Nedir
Modabiye
BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

Erkek modasındaki aksesuarlarda en çok göze çarpan ürünlerden bir tanesi de yüzüklerdir. Bir kadın tarafından en çok dikkat edilen nokta erkeklerin elleridir. Bu şekilde bakıldığında erkeklerde ellerin güzelliğini ön plana çıkarak en önemli aksesuar hiç kuşkusuz yüzük olacaktır. Geçmişten günümüze kadar erkeklerin en çok tercih takı her zaman yüzük olmuştur.

 

Geçmişten Günümüze Erkek Yüzükleri

Yüzük bir aksesuar olarak çok çeşitli anlam içerikleri nedeniyle, çok çeşitli şekil ve tasarımlarda kullanılabilmektedir. İlk yüzüğün tarih öncesi çağlarda kullanıldığı bilinmektedir. Şekil ve içerik ihtivasına bakılmaksızın geçmiş dönemlerde erkek yüzüklerinin sadece bir halka şeklinde olması yeterli iken, günümüzde yerini tarz simgesi olmak için şıklık ve tasarıma bırakmaktadır. Antik Yunan döneminde ilk olarak erkek yüzüklerinin şekline önem verilmeye başlanmıştır.

Süsleme ve işçilikli tasarımlar ilk bu dönemde kullanılmıştır. Osmanlı döneminde de erkeklerde yüzük görkemin, ihtişamın sembolü olmuştur. Osmanlı tarihinde en çok bilinen erkek yüzük hikayesi; Yıldırım Beyazıt’ın Ankara Savaşı’nda esir düşmesi nedeniyle kurtulabilmek için yüzüğünde sakladığı zehri içerek hayatına son vermesidir. Bu şekilde anlaşılmaktadır ki, yüzük pek çok amaca hizmet etmektedir.

Dizilerin Etkisi

Özellikle Osmanlı dönemi tarihini içeren Muhteşem Yüzyıl dizisi ile Kanuni Sultan Süleyman tarafından kullanılan devasa, gösterişli, büyük ve tek taşlı yüzük kullanımı ile erkeklerde yüzük tekrar moda olmaya başlamıştır. Son dönemde popülaritesine ulaşmış olan Diriliş Ertuğrul dizisi ile de yüzük erkekler için vazgeçilmez bir aksesuar olmayı başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2020 Pitti Uomo Milano Sokak Modası

Günlük hayatta da sürekli olarak takılan özellikle evlilik, söz yüzüğü gibi yüzükler erkekler için önemli bir aksesuar ve hatta bir parçaları olmaktadır. Kadınlar altın yüzük tercih ederken, erkeklerde özellikle gümüş ya da çelik yüzük tercih edilmektedir. Erkekler genelde 1 ya da 2 yüzük kullanmaktadır. Erkekler tarafından en çok yüzük takılan parmaklar yüzük parmağı ve serçe parmağıdır.

Zaman geçtikçe ve ihtiyaçlar değiştikçe erkeklerin yüzük zevkine hitap eden farklı tarzlarda tasarımlar hayata geçmektedir. Her tür fiyat aralığında ve çeşitlilikte tasarımcılar tarafından erkekler için yüzük tasarımı yapılmaktadır. Gösteriş ve tarzına önem veren her erkek için de öncelikli olarak düşünülebilecek hediye seçimi tasarım yüzükler olacaktır.

RESİM GALERİSİ

önceki yazı
bir önceki yazı da « başlıklı makalemizi sizler için paylaştık.
Yorumlar
  1. Elif dedi ki:

    Gerçekten bir erkekte aksesuar olarak bulunması gereken bir şey de yüzüktür benim için. Erkeklere yüzüğün çok yakıştığını düşünürüm ki eski dönemlerde de ne kadar yaygın ve şık durduğunu hepimiz görüyoruz. Sizin de bu konuyu ele almanız takdir edilir. Padişahların zamanında taktığı yüzükler hep ilgi çekicidir zaten.

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
2020 Tesettür Kaban Modelleri

Soğuk kış aylarında tarzı ve kumaşıyla birçok bayanı mutlu edecek olan tesettür kaban modelleri bu sene de oldukça iddialı görünüyor....

Adet Dönemimde Cinsel İlişki

Kadınların kafalarında ki soru işaretlerinden birisi de kuşkusuz ki adet döneminde yapılacak cinsel ilişki ne gibi sorunları meydana getirebilir? Öncelikle...

Bemiks Ampul ile Saç Uzatma
Bemiks Ampul ile Saç Uzatma

Güzel bayan olmanın sırrı; bakımlı, uzun ve gür saçlardır. Kısa saçlı bayanlar görürüz etrafımızda. Fakat onlar zaten kökü bende nasıl...

Kapat