Elipse yutulabilir mide balonu nedir? Elipse yutulabilir mide balonu zararlı mı?

Elipse yutulabilir mide balonu nedir? Elipse yutulabilir mide balonu zararlı mı? Obezite tedavisinde yeni tedavi yöntemlerinden biri olan yutturulabilir yada elipse mide balonu olarak bilinen işlem anestezi ve cerrahi işlem gerektirmemesi ile obez hastaların dikkatini çeken bir girişimşel işlem olmuştur.

Obez hastaların normal kilolarına sahip olmak için yapılabilecek güvenli yöntemlerden biri olması nedeniyle sık araştırılmaktadır. Elips yutulabilir mide balonu nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? kimlere uygulanmaz? kaç kilo verilebilir? Gibi ve daha fazlası merak edilen ve sık araştırılan konuları sizin için topladık ve cevapladık.

YAZIMIZDA BAHSETTİĞİMİZ ELİPSE YUTULABİLİR MİDE BALONU İŞLEMİNİ YAPTIRIP YAPTIRMAMAK KİŞİNİN KENDİ İRADESİNE KALMIŞTIR. OLUŞAN BİR YAN ETKİDE modabiye.com VE ÜYELERİ SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR.

Elipse yutulabilir mide balonu nedir?

Anestezi ve cerrahi işlem gerektirmeden yutturulan balonun kişide daha tokluk hissi yaratması ve mide dokundukça oradaki hücrelerin midenin dolu olduğunu algılayarak bireyin acıkmadığını hissettirmesi ile daha az yemesini ve bireyin zayıflamasını sağlar.

Obez olan bireylerin gerekli şartları sağlaması sonucunda hiç bir girişimşel işlem yada endoskopi gerektirmeden yapılan bu uygulama ile zayıflama sağlanması nedeniyle tercih edilen işlemlerden olmaktadır.

Elipse yutulabilir mide balonu nasıl takılır?

Kapsül şeklinde olan balon, haptan az bir büyük ve ucundaki kateter ile su yardımı ile yutulması sağlanır mide ölçüm yerine gelince röntgen çekilip midedeki yerini belirlenir ve doğru yerdeyse doktor tarafından balon şişirilir. Yeterli şişirildikten sonra da yavaş yavaş çekilerek kateter çıkarılır. İşlem yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

https://www.youtube.com/embed/sIYKvvTvBTE

Elipse yutulabilir mide balonu nasıl çıkarılır?

Elips mide balonunun süresi dolduktan sonra yine anestezi ve endoskopi gerektirmeden doğal yöntemler ile kendiliğinden atılması sağlanmaktadır. Bu yutulabilir mide balonu çeşidinde hiç bir girişimsel ya da anestezi ihtiyaç duyulmamaktadır. Balonun atılımında hastaneye bile gitmeye ihtiyaç duyulmadan üzerindeki boşaltma valfi açılarak içerisindeki hava ve sıvı atılması ile normal tuvalet atılımı ile beraber atılması sağlanmaktadır.

Elipse yutulabilir mide balonu ne kadar süre kalabilmektedir?

Ortalama 16 hafta midede kalan balon daha sonra doktor istemine bağlı belli bir süre sonra tekrar takılabilir.

Elipse yutulabilir mide balonu kaç kilo verilebilir bu işlem ile?

Yaklaşık kilonun %15 ile 20 arası zayıflamayı vaat eden elips mide balonu 16 hafta içinde 12. haftadan sonra zayıflamada yavaşlama başlamaktadır. Kişilerin kilo vermesini arttırmak ve sağlıklı olabilmesi için diyetine uyması ve aktivite yapmayı aksatmaması gerekmektedir. Yaklaşık 25-30 kiloya kadar kilo vermeyi sağlayabilmektedir.

Elipse yutulabilir mide balonu kimlere kullanılabilir?

V.K.i ‘si 27 ile 40 arasında olan kişilere tercih edilip olmaması için her hangi bir kriter olmayan kişilere uygulanır. En önemli yöntem V.K.İ olsa da bunun dışında uymayıp da abdominal yağlanmanın fazla olması, yandaş hastalıkların olması gibi durumlarda da doktor kararına bağlı Elips yutulabilir mide balonuna karar verilebilir.

Elipse yutulabilir mide balonu nedir
Elipse yutulabilir mide balonu nedir

Elipse yutulabilir mide balonu kimlere için uygun değildir?

Bazı prosedürlere uymayan ve 18 yaş altına yapılmayan bu işlem şu durumda olanlara yapılmaz;

 • Mide hastalıkları olanlara
 • Daha önce tüp mide ameliyatı olanlara
 • Yutma siisteminde anomalik olanlara
 • GİS sistemde darlık olanlara yada fistül olanlar
 • kanser, gastrointestinal kanama veya enflamatuar hastalığı olanlara
 • Uzun süre kortizon kullananlara
 • Hamilelik yada laktasyon döneminde olanlara
 • Son 12 ay içinde sezeryan yada laporoskopik cerrahi yada batın bölgesinde büyük cerrahi geçirenler Elips yutulabilir mide balonu için uygun bireyler değildir.

Elipse yutulabilir mide balonu sonrası diyet nasıl olmalıdır?

Mide balonu yerleştirildikten sonra ilk başta sıvı diyet ile başlayıp daha sonra bireyin rahat ve sindirmesine bağlı yumuşak ve katı diyetlere geçer. Bireyde balonu yerleştirme sonucunda bulantı olabilir ve bunu önlemek için doktorun verdiği ilaçları kullanmalıdır. Her hangi bir diyet kısıtlaması olmamasına rağmen daha sağlıklı ve iyi kilo verebilmek için ketojenik diyet uygulanabilir.

Elipse yutulabilir mide balonu zararlı mı?

Elips yutulabilir mide balonu diğer mide balonlarına göre daha az riskli ve yan etkileri bulunmaktadır. Anestezi ve endoskopi olmaması nedeniyle bunlardan kaynaklı tüm riskler ortadan kalkmakla birlikte bulantı, midede yanma, öğürme, ağrı, kramp ve çok nadir de ülserle karşılaşılabilmektedir.

Elipse yutulabilir mide balonu nedir
Elipse yutulabilir mide balonu nedir

Elipse yutulabilir mide balonu avantajları nelerdir?

Bir çok obezite problemi olan kişinin zayıflamak için yöntemler ararken en son cerrahi işleme başvurmaktadır. Bir o kadar da ameliyat olmaktan korkan hastalar da bunu sürekli ertelemektedir ama Elips yutulabilir mide balonu ile ameliyat olmadan da zayıflama imkanının olması nedeniyle obez bireylerin tercihi olmaktadır. Elips yutulabilir balonun bir çok avantajı vardır, işte onlar;

 • Anestezi gerektirmiyor.
 • Endeskopi yok, sadece su ile yutulup, röntgen çektiriliyor.
 • Hiç bir grişimsel işlem uygulanmıyor.
 • Mideden çıkarılmasında ekstra işlem gerektirmez.
 • Diğer mide balonlarına oranla komplikasyon oranı düşük.
İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Cemre Solmaz kimdir? hakkında kaleme aldığımız yazımıza göz attınız mı?

Yorum yapın