El Örgüsü Bebek Hırka Modelleri Ve Yapılışı

Kış aylarının ve soğuk havaların gelmesi ile birlikte yeni el işi hırka modelleri de örülmeye başlanmıştır. Bebek hırka modelleri arasında yeni bir model arayışına giren kişiler için çok fazla seçenek bulunmaktadır.

Bebek hırkası aynı zamanda hediye olarak da yapılmaktadır. Bu nedenle daha özenli ve güzel modeller aranmaktadır. Bebek hırkası modellerinde temel amaç modelin kendisini göstermesi ve yapılışındaki pratik detaylardır. Çok uğraştırıcı olmayan bebek hırkası modelleri, yeni örgüye başlayan kişiler için daha pratik olacaktır.

Bebek hırkası yapımında şiş kalınlığı hırkaya ve modeline göre değişmektedir. Özellikle hırkayı tığ kullanarak yapmak isteyen kişiler modeli çıkarmak için daha fazla uğraşmaktadır. Tığ ile yapılan hırkalar daha zarif bir görünümüne sahip olsa da, çoğu kadın şiş ile örmeye devam etmektedir. Şiş ile yapılan modellerin sayısının fazla olması ve pratik örülmesi, şiş tercih edilmesinin en büyük iki nedenidir. Şiş hırka modellerinde ceket tipi hırka, yelek tipi hırka, ipine göre kalın ya da daha ince hırka modelleri mevcuttur.

Bebek Hırkası Yapılışı

Bebek hırkası yapmaya başlamadan önce bebeğin kaç aylık olduğu ve boy kilo oranına göre ip seçimi yapılır. Bebek hırkalarında genellikle 3 aya kadar tek ip hırka yapımına yetmektedir. Fakat bazı uğraştırıcı ve kendini gösteren modellerde 2 ip gerekmektedir. Bebeğin boy ve kilosunu hesaplayarak hırkanın ölçüsünü çıkarın. Bebek hırkasına başlarken ip ve düğme seçimini yapmanız modeli daha iyi göstermek için doğru seçim yapmanızı sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Belirlediğiniz düz hırka modeli için bir sıra ters bir sıra düz örgü yapın. Kol kısmına gelene kadar hırkayı örmeye devam edin. Bebek hırka modellerinde kollarını ayrı örerek diğer parçalara birleştirin. Hırkanın ilik kısımlarını örme sırasında keserek belirleyin. Tüm parçaları birleştirdikten sonra seçtiğiniz düğmeyi hırkaya dikin. Bazı modellerde yaka kısmına ip detayları geçirilmektedir. Bunun için ipinizden arta kalan kısımları birbirleri ile birleştirerek hırkanın yaka kısmına bulunan ara ilmeklerden geçirebilirsiniz.

Bebek Ceket Hırka Yapılışı

Bebekler için tasarlanan ve örgü modelleri bulunan ceket hırka modelleri oldukça şirin bir görüntüye sahiptir. Bebeğiniz için ya da hediye etmek için cinsiyete göre ceket hırka modelleri çıkarabilirsiniz. Ceket hırka örgüsü düz hırka modellerine göre daha uğraştırıcı olabilir. Fakat daha önce bu modeli deneyip ören bir kişi için oldukça basit bir örgü olacaktır. Ceket hırka yaparken aynı düz hırka mantığında ilerlemek gerekir. Fakat bu modelde asıl olay omuz detaylarıdır. Omuzun vatkalı gibi hafif dik durması için kalın ip seçimi yapmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Erkek Çocuğa Hamile Kalmanın Yolları

Ceket hırka yaparken dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta ip seçimidir. Diğer hırkalara nazaran daha kalın ve dik duruşu olması için kalın ip seçimi yapabilirsiniz. Kalın ve sıkı bir örgü sonucunda dik yakalı bir bebek ceketi elde etmiş olacaksınız. Bu ceket hırkaya dilerseniz fermuar dikebilirsiniz. Hırka formundan uzaklaşmaması için örgü esnasında düğme kesitleri açarak büyük ceket düğmesi dikebilirsiniz.

Balon Kol Hırka Modeli ve Yapılışı

Balon kol hırkalar hem kız hem de erkek bebeklere yapılmaktadır. Oldukça tatlı görünümü olan bu hırka modeli aynı zamanda yapımı da kolaydır. Hırkanın alt kısmı üst kısmından daha geniş örülmektedir. Yaka kısmına kadar bir ters bir düz örülen hırkanın kolları ayrı örülerek birleştirilir. Kollarını örerken, kolun balon şekline gelmesi için manşet kısımlarını daraltmanız gerekmektedir. Kol kesiminin daha bol bırakılması balon şeklini almasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu manşet kısımlarına lastik geçirerek modelin kendini daha net göstermesini sağlayabilirsiniz.

RESİM GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Burç Stilini Yansıtan En İyi İt-Girl Kim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest