Cünüplük Belirtileri Nelerdir?

Gusül abdesti erkeklerin cünüplükten, bayanların hayız ve nifas hallerinden çıkması için alınan abdesttir.

Gusül abdesti alırken dikkat

Guslün farz olması cinsi birliktelik, ihtilam olmak veya hayız ve nifas hallerinin sona ermesi iledir. İhtilam demek uyku halinde iken erkeğin tenasül uzvundan meninin şehvetle çıkması demektir.

Gusül abdesti alacak kişinin özelikle dikkat etmesi gereken ve erkekleri son derece ilgilendiren önemli bir husus vardır. Bu husus; gusül abdesti alacak erkeğin mutlaka WC’ye giderek küçük ihtiyacını gidermesidir. Çünkü tenasül uzuvda eğer meni kalmışsa bir damla bile olsa bu olmamalıdır. Bunun tamamen vücuttan atılması ve guslün tam olması için öncelikle mutlaka küçük ihtiyaç gidermek zarureti vardır. Bu hatırlatmadan sonra

Guslün farzları üçtür

  • Ağıza doluca su vermek
  • Buruna doluca su vermek
  • Bütün bedeni hiç kuru yer kalmayıncaya kadar yıkamak

Guslün sünnetleri dörttür

  • Gusül abdesti almaya niyet etmek
  • Besmele çekmek
  • Önce avret mahallini yıkamak (temiz olsalar bile yıkanmalıdır)
  • Bunlardan sonra önce başına sonra sağ, daha sonra da sol omuzundan üçer defa su dökmek ve her defasında vücudu ovmak

Gusül ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Her Müslüman’ın bilmesi gereken çok kıymetli bilgilerdir bunlar. Gusül abdestinin farzlarına uymak şarttır fakat sünnetleri de ihmal etmemek gerekir. Sünnete uygun gusül abdesti almaya özen gösterilmelidir. Elbette sadece abdest alırken de, namaz kılarken de, her ibadetimizde ve her işimizde sünnete uymamız gerekir. Gusül abdesti alacak olanlar göbek deliği, kaş ve bıyık altları gibi yerlere de su ulaştırmaya dikkat etmeli, hiçbir kuru yer bırakmamalıdır. Ancak bu konuda vesvese etmek, “acaba kuru yer kaldı mı? Ya kaldıysa?” diye düşünüp saatlerce boş yere su harcamak da doğru değildir. Gusül abdesti alırken bayanların parmağında yüzük, kulağında küpe varsa bunları oynatmaları, altına su geçmesini sağlamaları önemlidir.

 

Cünüplük belirtileri nelerdir? Cünüplük belirtisinin en belirgin belirtisi cinsel hazza dayalı genital bölgeden gelen sıvılardır. Cünüplük, dinen de belirtilen hususlar çerçevesinde ele alınan ve böyle bir durumda kişinin bedenen ve ruhen temizlenmesi gereken anlamına gelen bir kavramdır.

Kadın ve erkek cinsel birleşme sırasında ve sonrasında hazza dayalı olarak genital bölgelerden gelen sıvılar nedeni ile cünüp durumunda oluyorlar. Cünüplük durumundan kurtulmak için gusül abdesti almak gerekiyor. Gusül abdestinin alınma usulleri de dini kaynak ve verilere göre üste belirtilmiştir.

Yorum yapın