Güncel Moda & Abiye

Cünüplük Belirtileri Nelerdir?

21.02.2019
3.275
Cünüplük Belirtileri Nelerdir?
- - Modabiye
BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

Cünüplük belirtileri nelerdir? Cünüplük belirtisinin en belirgin belirtisi cinsel hazza dayalı genital bölgeden gelen sıvılardır. Cünüplük, dinen de belirtilen hususlar çerçevesinde ele alınan ve böyle bir durumda kişinin bedenen ve ruhen kirlendiği anlamına gelen bir kavramdır. En yaygın bir şekilde cünüplük durumu cinsel hazza dayalı olmasına rağmen cinsel hazzın haricinde de belirli hastalıklara bağlı olarak da gelişebilen bire durumdur.

Kadın ve erkek cinsel birleşme sırasında ve sonrasında hazza dayalı olarak genital bölgelerden gelen sıvılar nedeni ile cünüp durumunda oluyorlar. Cünüplük durumundan kurtulmak için gusül abdesti almak gerekiyor. Gusül abdestinin alınma usulleri de dini kaynak ve verilere göre belirtilmiştir.

Hastalıklara Bağlı Olarak Gelişen Cünüplük Durumu

Cünüplük durumu genital bölgede meydana gelen bir enfeksiyona bağlı olarak akıntı ve sızıntı gibi görülen belirtiler de ortaya çıkabiliyor. Cinsel hazdan farklı olarak enfeksiyona bağlı olarak gelişen bu akıntılar kişinin cünüp olmasını sağlayan en büyük belirtidir. Böyle bir durumda akıntı ve sızıntının gelmesi sonrasında gusül abdesti alınmış olsa da cinsel hazdaki gibi belli bir süre sonra kesilen bir akıntı olmadığından alınacak olan gusül abdesti kısa süreli bir etki yapacaktır. Bu nedenle hastalığa ve enfeksiyona bağlı olarak gelişen akıntıların öncelikli olarak tedavi edilmesi gerekiyor. Bunun için erkekler üroloji kadınlar ile kadın doğum uzmanlarına muayene olarak hastalığın nedenleri ve tedavi yöntemlerinin teşhis edilmesi ile tedavi sürecine başlayabiliyorlar.

Cünüplük Durumunun Fark Edilmesi ve Yapılması Gerekenler

Genital bölge enfeksiyonları kişileri en çok rahatsız eden konuların başında geliyor. Çünkü enfeksiyona bağlı olarak bağışıklık sistemi kendisini savunmaya geçerek bu enfeksiyonun etkilerine karşı akıntılar ile enfeksiyonun olumsuz etkilerinden bedeni korumaya çalışıyor. Ancak bağışıklık sisteminin bu denli olumlu çalışmasına rağmen genital bölgeden gelen herhangi bir sıvı cünüp olmak için yeterli oluyor. Bu tür akınları seyrek bir şekilde meydana geliyorsa kişilerin alacakları gusül abdesti etkili olacaktır. Ancak akıntılar sık aralıklar ile kendisini gösteriyorsa alınacak gusül abdestleri etkili olmayacaktır. Bu nedenle burada dikkat edilmesi gereken konu sık sık gerçekleşen akınlardan kurtulmak için alınacak olan önlemlerdir.

Toplumsal anlamda bu tür durumlarda karşılaşmak ve gusül abdesti almamak günah olarak nitelendirildiğinden kişilerde olumsuz etkiler yarattığı gözlemleniyor. Özellikle sosyolojik anlamda günah olgusunun varlığı cünüp durumunda olan kişilerin bir an önce bu durumdan kurtulmaları gerektiği konusunda harekete geçmelerini sağlıyor.

Cinsel İlişkiye Bağlı Cünüplük Belirtileri

Cinsel ilişki esnasında gerçekleşen sıvı transferi cünüp olmaya neden oluyor. Ancak cinsellik konusunda cünüp olmak sadece cinsel birleşme ile ortaya çıkan bir durum değildir. Özellikle ergenlik dönemlerinde cinsel içerikli rüya gören erkek ve kadınlar rüyadaki cinsel dürtülerin metabolik olarak kendilerinde bir takım değişiklik ortaya çıkarması nedeni ile genital bölgelerden sıvı akıntıları ya da rüyada orgazm olma gibi durumlar nedeni ile cünüp oluyorlar.

Durum vücudun normal ihtiyaç ve eksikliğinin giderilmesi konusunda beynin ve bilinç altının devreye girmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşan kişilerin uyanmaları ile birlikte genital bölgelerindeki ıslaklığa bağlı olarak gusül abdesti almaları gerektiğini biliyorlar.

Cünüplük durumu genel anlamı itibari ile vücuttan istem dışı hormonal ya da enfeksiyona bağlı olarak atılan sıvılardır. Bu durum kişilerin ruhen ve bedenen temizlenmesi için alınacak gusül abdesti ile son buluyor. Bu akıntılar sadece saydam bir sıvı şeklinde değil kan olarak da gerçekleşebilir. Bu şekilde de cünüp belirtisinin gözlemlendiği biliniyor. Kişiler cinsel ilişki haricinde gelişen akıntılara karşı önlem alarak bu durumdan kurtulabiliyorlar.

önceki yazı
bir önceki yazımız olan « konusunu okumanızı tavsiye ederiz.


Yorumlar
  1. Aybüke dedi ki:

    Tıbbi açıdan yazdıklarınız dışında verdiğiniz bilgiler doğru değildir. İslamda hastalık veya ağırlık kaldırma gibi sebeplerden gelen meni gusül abdestini bozmaz ve “şehvetsiz” gelen meni ile cünup olunmaz. Bilgisi olmayan İnsanları yanlış bilgi verdiğiniz için zora sokabilirsiniz. Lütfen bu konuda daha hassas olalım ve İslam hükümlerine tam hakim olmadan bilgi vermeyelim.

%d blogcu bunu beğendi: