Covid 19 Ekonomik ve Psikolojik Ne Gibi Zararlara Yol Açtı?

Koronavirüs, Covid-19; Küresel anlamda sağlık krizine yol açan hem psikolojik hem de ekonomik olmak üzere pek zarara neden oldu. Özellikle virüsün yayılmaması adına ülkelerin almış oldukları önlemlerle birlikte; iş yerleri kapatıldı, uçuşlar iptal edildi, sokaklara çıkma yasakları oldu ve maalesef insanlar işlerinden de oldular.

 

Bizde bu bilgiden yola çıkarak sizlere, covid 19’un psikolojik ve ekonomik zararlarından bahsedeceğiz.

Koronavirüs Covid 19’un Neden Olduğu Ekonomik Zararlar Nelerdir?

Aslında zararın çoğu virüsten değil de onu önlemek adına alınan tedbirlerden kaynaklanıyor. Ülkelerin çoğunda Covid 19 önlemleri kapsamında kısıtlamalar getirildi. Bu kısıtlamalar içinde özellikle ekonomiyi çok fena etkileyecek olan iş seyahatlerinin iptal edilmesi geliyor. Bunların yanı sıra; tüketicilerin, işçilerin ve malların hareketlerinin de kısıtlanması da geliyor.

Salgının yayılma ihtimalinden dolayı insanların çoğu; etkinliklerden ve mekânlardan da kaçmaya başladılar. Tabi ki bu durum da, işletme sahibini doğal olarak olumsuz etkiledi… Özellikle; restoranlar, kafeler, mağazalar, ulaştırma hizmetleriyle birlikte oteller bu durumdan çok fazla etkilendiler.

Dünya çapında ki borsaların puanları da gerilere düştü. Ülkeler arası ithalat ve ihracat durdu. Belirsizliklerden dolayı insanlar, yatırımlarını yarıda bıraktılar. En önemli sektör olan inşaat, neredeyse bitti…

Sağlık sektörü haricinde hemen hemen tüm sektörler, koronavirüs(covid 19)’ün zararlarını yaşadılar. Maalesef covid 19, ülkelerin ekonomilerinin dengesini bozarak, önemli ölçüde maddi krizlere yol açtı. Her ülke bu kötü durumdan kurtulmak adına, hem sınırları içerisinde hem de diğer ülkelerle birlikte antlaşmalar yapmaya başladı. Bunların başında da; kontrollü şekilde uçuşların açılması, ülkelerin turizmlerinin canlandırılması gibi pek çok çalışmalar geliyor.

Koronavirüs Covid 19, İnsanları Psikolojik Olarak Neden Etkiledi?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, covid 19 kişilerde paniklemeye ve endişelere yol açtığı belirtildi. Endişe ve paniklerin en büyük sebepleri olarak da; salgına yakalanmış olmaları ya da yakalanma korkusu olarak belirtildi.

Covid-19, tüm dünyada görülmesinden sonra herkeste korku, panik halleri yaşanmaya başladı. Tabi ki bu hallerin insanlarda görülme sebepleri arasında yaşamların tamamen değiştirilmesi de geliyor. Örneğin; okulların kapanıp uzaktan eğitimin yapılması ya da insanların işlerine gidememeleri… Kısacası korona virüsün insanların psikolojisini etkilemesinin en büyük sebepleri; rutin hallede ki yaşamlarının tamamen değişmesinden kaynaklanıyor.

Koronavirüs’ü Peki, İnsanlar Psikolojik Olarak Etkisinden Nasıl Kurtulabilirler?

  • Öncelikle kişi, bu durumun geçici olduğu hayatın öyle ya da böyle devam ettiğini ve güçlü olması gerektiği düşünmelidir.
  • Aile içinde ki bağlar güçlendirilerek, devamlı olarak birbirinden üyeler güç almalıdır.
  • Egzersizler yapılmalıdır.
  • Uğraşlar edinilerek onlarla kafa yorulmalıdır. Örneğin; puzzle, el işi vb.
  • Uzakta ki görüşülemeyen akrabalarla, dostlarla daima görüntülü konuşmalar yapılarak karşılıklı moraller verilmelidir.
  • Televizyonda ki ya da sosyal medyada ki insanın moralini bozan haberlere kesinlikle bakılmamalıdır.
  • Salgından korunma yöntemleri çok iyi araştırılmalıdır.
  • Dünya genelinde genel sokağa çıkma yasağı ekonomik ve psikolojik yönden etkilemekte, engellemek için Covid-19(coronavirus) yani korona virüs önlemlerini almak şarttır.

Yorum yapın