Çocukluk Dönemindeki Anıların Hayatımıza Etkisi

Çocukluk Dönemindeki Anıların Hayatımıza Etkisi: Hayatınızın yönünü belirleyen en önemli unsurlardan birinin, çocukluk döneminde yaşadığınız anılar olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar da bunun doğruluğunu kanıtlar niteliğindedir. Çocukluk döneminde edindiğiniz tüm olumlu ya da olumsuz tecrübeler, ilerleyen yaşlarda hayatınızdaki amacınıza hizmet etmek üzere, hafızanızda bir yerlerde saklı tutulur. Hiç şüphesiz ki hepimiz çocukluğumuza dair hemen hemen her şeyi, sanki dün gibi çok net bir şekilde hatırlarız. Çünkü çocukların, şayet bu durumu engelleyebilecek bir sağlık problemi mevcut değil ise, görsel hafızaları çok kuvvetlidir. Yaşadıkları, duydukları ve gördükleri çok net olarak hafızaya alınır ve hayatları boyunca anımsamaları sağlanmış olur.


Çocukluk Dönemi Neden Önemlidir?

İlerleyen yaşlarda hayatınızı ve düşünce yapınızı şekillendirecek kadar önemli olan çocukluk yılları, her çocuk için farklı gelişmektedir elbette. Burada bahsedilen, ailelerin maddi olanaklarına dayalı olarak edinilen anılardan ziyade, bir çocuğun ebeveynleri tarafından duygusal olarak beslenmesidir. Maddi olanaklar dahilinde çok fazla imkana sahip olan bir çocuğun duygusal anlamda eksik kalabilmesi gibi, maddi olanağı olmayan bir ailede yetişen bir çocuğun mutlu ve tatminkar bir yaşama sahip olması olağan bir durumdur. Bu nedenle çocukluk döneminde sahip olduğunuz eşyalardan, hediyelerden ziyade, yaşadığınız anılar önemlidir. Bu durum hayatınızda sizi ve düşüncelerinizi yönlendirecek olan önemli bir bir etkendir.

Çocukluk Dönemi Neden Önemlidir?
Çocukluk Dönemi Neden Önemlidir?

Günümüz koşullarında çocukların hayatları maalesef daha çok maddi olanaklara dayalı gelişmekte. Teknoloji dünyasının içerisinde bulunmanın getirdiği dezavantaj ile çocukluk yılları bilgisayar, tablet ya da telefon oyunlarından ibaret olmakta. Bu durum çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerini hem de gelecekteki hayatlarını olumsuz yönde etkilemekte. Bu yüzden ailelerin çocukları ile vakit geçirmeleri onlar ile bağ kurmaları çok önemlidir. Ayrıca çocuğuna çocukluklarını yaşayabilecekleri ortam sağlamaları, özellikle günümüz koşullarında üzerinde durulması gereken bir konudur.

 


Çocuğunuzla Zaman Geçirmenin Önemi

Çocukların Zihinsel Gelişimi İçin Tavsiyeler

Çocuğunuz Akıllı Ama Öğrenemiyor mu?

Çocuk Yetiştirmek

 

Çocukluk Dönemi Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Hayatınızda edindiğiniz tüm tecrübeler size yeri gelir cesaret, yeri gelir korku bırakır. Benliğinizde oluşturduğunuz korku, öfke, kin, utanç, cesaret, özgüven, mutluluk gibi tüm duygular aslında size çocukluğunuzdan kalan bir mirastır. Çocukluk yıllarını sokakta arkadaşlıklar kurarak, ailesi ile sohbet ederek, resim çizerek, top oynayarak, uçurtma uçurarak geçiren çocuklar ilerleyen hayatlarında da sosyal ve duygusal zekası gelişmiş bireyler olur. Bu aktiviteler onlara hayatlarında başarı ve mutluluk sağlar. Piyano ve keman kursu alıp, zamanının çoğunu ebeveynlerinin belirlediği koşullar dahilinde geçiren çocuklar için bir not düşelim. Bu şekilde takdir gören arkadaşlarını bile ebeveynlerin seçtiği çocuklarda ilerleyen dönemlerde başarı oranı ise düşüktür. İster çocuk olun, isterseniz yetişkin bir birey, zeka tek başına hayatta mutlu ve başarılı olmak için yeterli değildir. Duygusal açıdan hissettiğiniz her eksiklik sizi hayatınız boyunca takip eder ve mutsuz olmanıza sebep olur.

Çocukluk Dönemi Hayatımızı Nasıl Etkiler?
Çocukluk Dönemi Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Mutsuzluğunuzu gidermek için bir uzmana veya danışmana başvurduğunuzda bile, tedavi süreci öncelikli olarak çocukluk döneminizden başlar. Siz iyi bir çocukluk dönemi geçirdiyseniz, kendinizi şanslı hissedin hayatınız boyunca güçlü ve başarılı olacaksınızdır. Fakat olumsuz tecrübelerin daha çok yer aldığı bir çocukluk dönemine yaşadıysanız, üstesinden gelmenin zor olduğu durumlarda destek almanız doğru bir seçim olacaktır.

Sonuç: bir çocuğunuz var ise ve hayatta başarılı ve mutlu olmasını istiyorsanız ! Yapmanız gereken tek şey ona çocukluk yıllarını doya doya yaşaması için kontrollü fırsatlar yaratmanız olacaktır.

Yorum yapın