Çocuklarınızın Yeteneklerini Destekleyin

Çocuklarınızın Yeteneklerini Destekleyin! Çocuğunuzun ilgi duyduğu yetenekli olduğu bir alan var ise onu mutlaka bu alanda cesaretlendirin. İlgilendiği alanlarda onu desteklemelisiniz.

Her çocuğun kendine has kişilik özelliği bulunmaktadır. Her çocuğun karakteri, dış görünüşü, davranışları nasıl farklıysa sahip oldukları yeteneklerde farklıdır. Çocukların doğuştan sahip olabileceği yetenekler olabileceği gibi sonradan da edinecekleri yetenekleri olabilir. İlgili ve dikkatli anne, babalar çocuklarını gözlemleyerek bu yetenekleri keşfedebilirler.

 

Çocuğunuzun Yeteneklerini Keşfedin

 

Çocuğunuzun Yeteneklerini Keşfedin

Ebeveynler, çocuklarının yetenekli olup olmadıkları konusunda net bir fikre sahip olmayabilir. Fakat her çocuğun en az bir alanda yetenekli olabileceği ve bu yeteneği geliştirmenin sizin elinizde olduğunu bilmelisiniz. Çocuğunuzun hangi alanda yetenekli olduğunu keşfettiğiniz andan sonra tüm mesele bu yeteneği nasıl değerlendireceğinizdir. Çocuklarınızın Yeteneklerini Destekleyin. Onları bu konuda cesaretlendirin. Eğer çocuğunuzun yeteneğini zamanında değerlendirmezseniz, bu yetenek zamanla körelecek ve kaybolup gidecektir. Bundan dolayı sizlere düşen görev bu yetenekleri gün ışığına çıkarmak ve gereken adımı atmaktır. (Çocuk Yetirştşrmek)

 

Çocuklardaki Yetenek Nasıl Ortaya Çıkar?

 

Çocuklardaki Yetenek Nasıl Ortaya Çıkar?

Maalesef, birçok okul çocukların yeteneklerini ortaya çıkarma konusunda yeterli değildir. Okullar, çocukların yeteneklerini ortaya çıkarabileceği bir yerdir. Sosyal ve psikolojik olarak desteklenmeleri gereken bir kurumdur . Bazen bir çocuğun yeteneği tesadüfen keşfediliyor. Bazende çok dikkatli öğretmenler tarafından fark edilerek velilere bildiriliyor. Çocukların yeteneklerinin ortaya çıkarılması konusunda elbette velilere de çok iş düşüyor. Çocuğunuzun sizden iyi kimse tanıyamaz. Çocuklar dışarıda dışa dönük tavır sergileyemedikleri için bu yetenekleri ortaya çıkmayabilir. Fakat evde çocuk ilgi duyduğu konularla açıkça ilgilenir. Bundan dolayı size çok iş düşüyor.

 

Çocuğunuzun Yeteneklerini Göz Ardı Etmeyin

 

Çocuğunuzun Yeteneklerini Göz Ardı Etmeyin

Bir çocuğun yetenekli ve donanımlı olduğu alanları keşfetmek ve onu bu alanlarda cesaretlendirmek çocuğunuzun her alanda başarısını arttıracaktır. Çocuğun psiko-sosyal gelişimini geliştirecek sosyal faaliyetler onu her alanda pozitif etkiler.

Genellikle bir konuya ilgisi ve yeteneği olan çocuklar mutlaka kendilerini belli ederler. Yetenekli ve yaratıcı çocuklar; hep yaratıcı, bir şeyler keşfetme ve üretme heyecanı taşırlar. Bu çocuklar genellikle çok soru sorarlar ve merak ederler.

 

 

 

Yorum yapın