Çocukları Hastalıklardan Koruma Yolları

Soğuk kış aylarının gelmesiyle birlikte tüm anneler çocuklarının hasta olmaması için gereken yolları araştırmaya başladı. Bu konuda yapılan en büyük yanlış ise şudur ki; çocukların hastalıklara karşı yeterli direnci kazanabilmesi için bu hastalıklara yakalanması gerekir. Sert hava koşulları sebebiyle çocuklarımızın sürekli olarak C vitamini açısından zengin besinler tüketmesini istiyoruz. Ancak fazla miktarda tüketilen C vitamini hastalıklardan korumamaktadır. Hepimizin gözümüzden dahi sakındığı çocukları hastalıklara karşı koruma yolları ise şunlardır:

Fazla miktarda C vitamini tüketmek çocuklarımızı hastalıklara karşı korumaz.

Anne ve babalar C vitamini yönünden zengin olan portakal ve mandalinayı sürekli olarak çocuklarına yedirmeye çalışmaktadır. Yeteri miktarda vücuda alınan C vitamini yararlı olsa da fazla miktarda alınmasının vücut için herhangi bir faydası yoktur. Çocuklarımızın gerektiği kadar protein, karbonhidrat, süt ve meyve yemesi gereklidir. Bu gıdaları tüketirken aşırıya kaçmamalı ve aradaki dengeyi sağlamalıyız. Vücut için gerekli olan tüm vitamin ve mineraller bu gıdalardan sağlandığı için fazladan takviyeye ihtiyaç yoktur.

Çocuklarınızı evde ya da dışarı çıkarırken çok kalın giydirmeyin.

Anne ve babaların çocuklarını mevsim şartlarının gerektiği şekilde giydirmesi gerekmektedir. Onu üşütmeden veya aşırı terletmeden giydirmeye özen gösterin. Soğuk havalarda çocukların terlemesi en az üşümesi kadar tehlikelidir. Hastalığın en önemli sebeplerinden birisi de yorgunluktur. Çok hareket eden çocukların aynı oranda da beslenmesi gerekir. Uykusuz ve yorgun olduğu dönemlerde çocuklar daha fazla hasta olmaktadır. Bu yüzden yeteri kadar uyumasına ve dengeli beslenmesine özen göstermelisiniz.

Bitkisel olan ilaçlara çok fazla güvenmeyin.

Televizyonlarda ya da radyolarda kendini doktor olarak gösteren insanların tavsiye ettiği bitkisel karışım veya ilaçlara kesinlikle kulak asmayın. Bu gibi ilaçların hastalıklara karşı fayda sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Karaciğerleri olumsuz olarak etkileyebilen bu ilaçların çocuklarda yan etkileri de olabilir. Aile hekiminizin önermediği hiçbir ilacı kesinlikle kullanmayın.

Grip aşısı sadece o hastalıktan korur.

Birçok hastalığa sebep olabilen gripten çocuklarımızı koruyabilmek için kesinlikle aşı yaptırmaya özen göstermeliyiz. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise bu aşı grip haricindeki hastalıkları önlememektedir. Nezle ve soğuk algınlığı gibi farklı hastalıklara karşı çocuklarımızın yeteri kadar beslenmesine ve dinlenmesine özen göstermeliyiz.

Yorum yapın