Ceviz Sabunu nedir? Ceviz Sabunu ne işe yarar?

Ceviz sabunu son zamanlarda yapay kozmetik ürünlerinin yanı sıra cilt dostu olarak oldukça rağbet görmektedir. Bu doğal sabunlardan biri ceviz sabunudur. Ceviz sabunu oldukça faydalı doğal bir sabundur. Ceviz sabunu kışın daha çok tercih edilir. Yapımı için farklı aşamalardan geçmesi gerekir. Ceviz sabunu doğadan elde edilir. Kuru ve akneye meyilli ciltlerde tercih edilir. Cilt Dostudur. İçeriğindeki zengin vitaminler sayesinde cilt sorunlarının çözümüne yardımcı olur. Sabun kullanıldıktan sonra cildin neme doyması için uygun nemlendirici ile desteklenmesi tavsiye edilir. Ceviz sabunu hiçbir katkı maddesi içermez. Bu sebeple çocuklarda da kullanılabilir. Düzenli kullanımdaki etkisi oldukça güzeldir.

Ceviz Sabunu nedir?

Ceviz sabunu doğadan elde edilen kullanıldığında toplum için oldukça faydası olan bir üründür. Ceviz sabununun bir kaç aşamadan geçerek yapılması gerekir. Kullanım tercihine göre farklı alanlarda faydalanılabilir. Ceviz sabununu cildimizde kullanabileceğimiz oldukça faydalı bir sabundur içerisinde farklı asit miktarları vardır. Cildin yaşlanmasını önler. Cildin yanında çeşitli kullanım alanları vardır. Saçlar için de doğal bir ışıltı kaynağıdır. Evde de oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Ceviz yapımının maliyeti oldukça düşüktür. cevizin yetişme şeklinden dolayı kış aylarında daha çok tercih edilir. Yapımı için birkaç aşamadan geçmesi gerekir bir kaç adımda ceviz sabunu elde edebiliriz.

Ceviz Sabunu nedir? Ceviz Sabunu ne işe yarar?
Ceviz Sabunu nedir? Ceviz Sabunu ne işe yarar?

Ceviz Sabunu nasıl yapılır?

Ceviz sabunun yapılması için belirli aşamalardan geçilmesi gerekir. Şimdi bu adımları detaylı bir şekilde incelemeye başlayalım. İlk olarak 1,5 litre suyu tencereye koyuyoruz. 10 tane sabun cevizinin kabuğunu eşit parçalara ayırıyoruz. Sonra kırdığımız cevizi tencereye döküyoruz ve kaynatıyoruz kaynatılırken eşit bir şekilde karıştırmaya dikkat ediyoruz. Kaynadıktan sonra altını kapatıyoruz. Taşacak ise küçük bir ocağa alıyoruz. Kaynadıktan sonra 20 dakika daha kaynatıyoruz bu işlemi mikrodalga gibi bir yerde yapabiliriz.

Sonuç

Kaynadıktan sonra altını tamamen kapatıyoruz tencereyi ocaktan alıp suyunu süzüyoruz sonra ise temiz bir havlu yardımıyla bir kez daha süzerek temiz bir kaba aktarıyoruz. Kalan sıvıyı kapalı şekilde muhafaza edebilirsiniz. Muhafaza ettiğimiz kapalı haldeki sıvıyı birkaç gün bekletiyoruz. Katılaştıktan sonra istediğimiz şekilleri vererek ceviz sabunumuzu kullanmaya başlayabiliriz.

Ceviz Sabunu faydaları nelerdir?

Son zamanlarda yapay kozmetik ürünlerinin yanı sıra cilt dostu olarak oldukça rağbet gören bu sabunun birbirinden eşsiz faydalarına göz atacak olursak:

  • Cevizin içeriğinde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Bilindiği üzere E vitamini cilde oldukça faydalıdır. Dolaylı olarak ceviz sabunu sayesinde cildimiz E vitaminine doymuş olur.
  • Saçlar için doğal ışıltı kaynağı olan B5 vitaminini de içeriğinde barındırmaktadır. Dış görüntümüzü kötü etkileyen akne ve egzama gibi cilt problemleriyle savaşmamızı destekler. Cildimize ışıltı ve parlaklık kazandırır.
  • İçerisine ceviz parçaları eklediğimiz sabunla peeling yaparak ölü derilerden kurtulabiliriz.
  • Evimizde sabun cevizi gibi doğal deterjanlardan faydalanabiliriz hassas bir cildiniz olabilir, alerjik bir cildiniz olabilir, alerjik bünyeler için de sabun cevizinin çok iyi sonuçlar aldığını söyleyebiliriz.
  • Evinde kedi köpek besleyenlerin de sabun cevizinden çok memnun olduğunu bilinmekte. En çokta bebeklerde ve çocuklarda oldukça faydalı bir doğal sabun olduğunu belirtmekte fayda var.
  • Çocukların kıyafetlerini yıkamada kullanacağımız deterjan ve türevi maddeler onların hassas cildine zarar verebilir. Ceviz sabununda ise hiç bir tehlikeli madde yok ve bebeğiniz için daha iyi doğal bir yöntem kullanmış oluyorsunuz.
  • Sadece kıyafetlerde değil, nevresimlerde ve bir çok temizlik alanında işimize yarar.

Ceviz Sabunu nasıl kullanılır?

Peki bu ceviz sabununu nasıl kullanıyoruz? Parçalar haline getirdiğimiz ceviz sabununu küçük bir pamuklu keseye koyuyorsunuz. Pamuklu keseyi kapatıyorsunuz çamaşırlarınızla birlikte kazanın içine koyuyorsunuz ve çalıştırıyorsunuz bu kadar. Yumuşatıcı etkisi olması açısından başka bir deterjan kullanmamıza gerek yok yani çamaşır makinasına deterjan kısmında bir şey koymanıza gerek yok. Sadece sabun cevizi size yetecek.

Ceviz Sabunu nedir? Ceviz Sabunu ne işe yarar?
Ceviz Sabunu nedir? Ceviz Sabunu ne işe yarar?

Ceviz Sabununun Etkileri

Hoş kokusundan faydalanabilmek için dolaplarınızın içine yerleştirebilirsiniz. Ne kadar temizlenirse temizlensin kıyafetlerimizdeki lekeleri deterjanlar çıkarmaz. Leke çıkarıcılar etkili olabilir. Bu sebeple ceviz sabunu deterjan yerine gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Ayrıca bir adet ceviz sabunu defalarca kez temizlik için kullanılabilir. Yaklaşık 10 kez kullanılan sabun cevizlerinin son hali oldukça iyi durumda çıkar. Bu yüzden başka bir ürün kullanmanıza gerek yok. Belirttiğimiz gibi çok daha ekonomik. Son derece zehirsiz bir üründen bahsediyoruz yani sizin için ve sevdikleriniz için farklı farklı kullanım alanları olan ve organik bir üründür. Bunların yanı sıra sadece çamaşır makinesinde değil bulaşık makinesinde de kullanabilirsiniz. El ve tırnak bakımında, saç bakımında oldukça etkilidir.

https://www.youtube.com/watch?v=iT48dm0HNdk

Ceviz Sabunu nasıl temin edilir?

Ceviz sabununun tek bir dezavantajı var, yerli bir ürün olmaması, bizlere çok uzaklardan geliyor olması. Ülkemizde de rita ağacı dikimi çalışmaları yapılmaktadır. 5 6 yılda bir meyve verir. Yerli alternatifleri tabii ki var. Son zamanlarda talebi artan bu doğal sabun aktarlardan temin edilebilir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Cemre Solmaz kimdir? hakkında kaleme aldığımız yazımıza göz attınız mı?

Yorum yapın