Bebekler Nasıl giydirilmeli? Bebeklerin giyiminde nelere dikkat edilmeli?

Bebekler Nasıl giydirilmeli? Bebeklerin giyiminde nelere dikkat edilmeli? Bir çok yeni anne bebeğini giydirken veya giydirdikten sonra üşür mü, üşüyor mu, acaba sıcak mı oldu? gibi bir çok soru aklarına takılmaktadır ve bu ile alakalı sürekli telaş içinde olup üşümesin diye kat kat giydirmektedirler?

Siz değerli anne veya anne adayları bebekleriniz giyimi ile merak edip sık sık araştırdığınız Bebekler nasıl giydirilmeli? uyurken nasıl giydirilmeli? Kışın ve yazın nasıl giydirilmeli? Gibi bu ve daha fazlası merak ettiğiniz soruları sizler için yazımızda cevapladık.

Bebekler nasıl giydirilmelidir?

Yeni doğan bebek kıyafet seçimi çok önemlidir çünkü bebek dış ortama alışıncaya kadar üşüme, titreme ve kolay hasta olmaya yatkındırlar. Bebekler en çok el, ayak ve kafadan üşüyebilecekleri için, bu yüzden bebekler yeni doğduğunda eldiven, ayaklarına çorap ve şapka giydirilmelidir. Kıyafetleri mevsime göre seçilmesi gerektiği gibi bebeği kaşındıracak, cildini tahriş edecek kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

Bebekler Nasıl giydirilmeli
Bebekler Nasıl giydirilmeli

Bebeklerin giyiminde nelere dikkat edilmeli?

Bebeklerin yumuşak ve pamuk gibi ciltleri o kadar hassastır ki ufacık şeyde kızarabileceği için kıyafetlerine özellikle yeni doğduğu zaman çok dikkat edilmelidir. Bebeklerin giydikleri kıyafetlerde şunlara dikkat edilmelidir;

  • Az dikiş olan kıyafetler,
  • Pamuklu kıyafetler tercih edilmeli,
  • Yumuşak kıyafet olmalı,
  • Teri emen kıyafaetler,
  • Kıyafetlerde etiket olmamalı,
  • Kıyafetlerde sert parça, metal barındırılmamasına dikkat edilmeli,
  • Tüylü olmayan,
  • Sıkmayan ve bebeğin bedenine uygun kıyafetler giydirilmelidir.

Oda sıcaklığına göre bebekler nasıl giydirilmelidir?

Bebekler için en uygun oda sıcaklığı yeni doğanlarda 24-26 derece sonraki dönemlerde 22-24 derecedir. Bebeğin normal vücut ısısı 36 ile 37 derece arasında olmalıdır ve bebeğin üşüyüp üşümediğini vücut ısısını ölçerek anlayabiliriz.

Peki bu oda ısılarında Bebekler nasıl giydirilmeli sorusunun cevabı, bebekler dünyaya alışasıya kadar ısıdan çok çabuk etkilenmektedirler ve bu yüzden sıklıkla üşüdüklerinden normal bireylere göre 1 kat daha fazla giydirilmelidir. Bebeklerin el, kafa ve ayaklardan üşüme daha çok olduğu için bu bölgelerde eldiven, patik ve şapka kullanılmalıdır. Mutlaka ilk doğduğunda pamuklu atlet yada zıbınlar giyilmelidir.

https://www.youtube.com/embed/M5FdmRdbJsY

Uyurken bebekler nasıl giydirilmelidir?

Bebekler uyurken en önemlisi sağlığını düşünerek sıkan, ipli, boynunda bağcık kıyafetlerden uzak durulmalıdır, Uyurken bebekler nasıl giydirilmeli sorusunda ise rahat, eğer oda ısısı normal ve bebeğin vücut ısısı da normal ise çorap giydirmeden, çok kalın olmayacak ve ağır olmayacak şekilde battaniye, bebeğin rahatlıkla hareket edileceği, lastik olmayan, sıkmayan kıyafetler giyilmelidir.

Bebekler Nasıl giydirilmeli
Bebekler Nasıl giydirilmeli

Kışın bebekler nasıl giydirilmelidir?

Bebeğiniz kış mevsiminde doğduysa ve annelerin zaten genel düşüncesi ile bebek üşür mantığı ile kalın kazaklar, tulumlar ile bebeği sarmaktadırlar. Bebek evet ilk doğduğunda dış ortam ısısından çabucak etkilenebilmektedir ama bebeğinize kalın kazaklar yerine yünlü atletin yada zıbınının üzerine 2 kat ince, yumuşak ve pamuklu kıyafetler giydirilmesi bebeğin dış ortamdan ısı kaybından daha çok koruyarak daha sağlıklı giyilmesine neden olur.

Bebekler dışarı çıkarırken de en dıştaki kıyafetin yünlü olması daha sağlıklı olup şapka, eldiven ve patik yada çorap kullanılmalıdır. Bebekler mutlaka dışarıda şapka ve kulakları örtülmelidir çünkü bebeklerin kafası normalden çok büyük olması ile vücut ısısını en çok kafadan kaybetmektedirler.

Bebekler araba da ya da otobüste yolculuk yapacak ise bebeği çok bunaltmamak için kıyafetinin bir kısmını açılabilir yada üstündeki montu çıkarılabilir. Arabadan inerken, dışarıda kar, yağmurdan bebeğin direkt gelmesini korumak için pusetinde ve üzerinde battaniye örterek taşınabilir.

24 derece oda sıcaklığında bebekler nasıl giydirilmelidir?

Bebekler normal de olması gereken oda ısısı 24 derecedir ve bebeğin vücut ısısı da normal değer aralığı 36-37 derece arasında ise bebekleri yünlü, boğan kıyafetler yerine ince pamuklu mevsimine göre tek ya da iki kat ile giydirilip yeni doğanlarda ek olarak el, ayak ve kafasından ısı kaybetmemesi için şapka, eldiven ve çorap giydirilmelidir.

Bebekler Nasıl giydirilmeli
Bebekler Nasıl giydirilmeli

Yazın bebekler nasıl giydirilmelidir?

Bebeğiniz yazın kıyafetlerinde çok düşünülmektedir acaba kalın giydirmesem üşür mü?, kalın giydirirsem de çok sıcak olup bunalır mı? diye çok kararsız kalınmaktadır. Bebeğin bulunduğu oda 24 derece civarında olup camlar yada klima direkt odada açık olup da bebeğe temas etmeyecek şekilde olan odada bebeğin kıyafeti ince, terletmeyen, pamuklu kıyafetler olmalıdır. Bebeğin rahat nefes alabileceği ve rahat hareket edebileceği sıkmayan kıyafetler olmalıdır ve kat kat giydirilmemelidir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Cemre Solmaz kimdir? hakkında kaleme aldığımız yazımıza göz attınız mı?

Yorum yapın