Bebekler ek gıdaya nasıl alıştırılır? İlk ne yemeli?

Bebeklerinizin için ek gıdaya başlama zamanı 6. aydan sonradır. Zaten ilk 6 ay boyunca D vitamini dışındaki vitaminlerini anne sütünden almaktadır. Ondan önce bebeğin sindirim sistemi henüz katı gıdayı hazmetmek için hazır değildir.

Ek gıdaya başlamak için Türkiye Sağlık Bakanlığı ilk altı aydan sonrasını tavsiye etmektedir. Ek gıda için ilk dört aydan öncesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Tavsiye edilen en erken 4 ay sonra en geç 6 ay sonra başlanmasıdır.

https://www.youtube.com/embed/E8CWBQs182w
Bebekler ek gıdaya nasıl alıştırılır? İlk ne yemeli?

Bebekler ek gıdaya nasıl alıştırılır? İlk ne yemeli?

Anne sütünün sayısız faydası olduğu için en az ilk 6 ay anne sütü ile beslemeniz önemlidir. Anne sütü ancak 6. aydan sonra bebeğin gereksiniminin altında kalabilmektedir. Bu sebeple ek gıdalara da başvurulması önemlidir. Peki, bebekler için birinci aşamada en uygun ek gıdalar hangileridir?

  • Tarhana; bebeklik çağında ev yapımı sebze çorbaları en iyi tamamlayıcı beslenme çözümlerindendir. Patates, mercimek, pirinç, kabak, maydanoz, havuç gibi besinleri kaynatıp süzgeçten zeytinyağı ile geçirerek zenginleştirmek iyi bir ek gıda takviyesi olacaktır. Tarhana da aminoasitler, B vitamini, demir, kalsiyum ve çinko ile besleyici bir ek gıdadır.
Bebekler gıdaya nasıl alıştırılır? Hangi ay? İlk ne yemeli?
Bebekler gıdaya nasıl alıştırılır? Hangi ay? İlk ne yemeli?
  • Yoğurt; ideal ek besinlerden birisidir. Yoğurdu 4 ila 6 aydan itibaren rahatlıkla verebilirsiniz. Sütten farklı olarak sindirim sorunu yaratmamaktadır. Zengin kalsiyum açısından en uygun ek gıdalardan birisidir. Bebek için yoğurdunuzu evde mayalamanız daha uygun olacaktır.
  • Meyve püresi; Vitaminler için meyve püreleri de uygun bir ek gıdadır. Bazı meyveler bebeğinize belirli bir aydan önce uygun değildir. Buna dikkat etmelisiniz. Eğer çok tatlı meyveler tercih ederseniz, ilerde brokoli gibi sebzelere alıştırmakta zorluk çekebilirsiniz. Elma, kayısı, avokado, mango, muz, nektarin, armut, şeftali, mor erik tercih edebileceğiniz birinci aşama meyvelerdir.
  • Sebzeler; bebeğiniz için havuç, balkabağı, patates, kabak, semizotu, yer elması ve ıspanak gibi vitamin, demir, çinko açısından zengin sebzeler tercih edebilirsiniz.
  • Tahıllar; tahıllar irmik, yulaf, arpa ve pirinç bebeğiniz için uygun ek gıda takviyeleridir.
  • Etler; ete 7. ayın sonunda başlamanız tavsiye edilmektedir. Demir açısından zengin olan dana, koyun ve kuzu eti gibi kırmızı etleri tercih edebilirsiniz. Sebze çorbalarınıza katarak blendırdan geçirip daha kolay yemesini sağlayabilirsiniz. Hormon tutmadığı için kuzu eti daha iyi bir alternatif olarak görülmektedir.

Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kadınlar anne olduklarında istedikleri şey, çocuklarına en iyi şekilde bakmaktır. Bebeklerini korumak, sağlıklı büyümesi ve onunla en iyi şekilde ilgilenmek en çok istedikleri şeylerdir. Özellikle ilk kez anne olanların bu kaygıları taşırken bazı yanlışlar yapması da olasıdır.

Ancak bu annelerin suçu değildir. Onlar doğru duydukları ya da doğru bildiklerini yapmaya çalışırlar. Batıl inançları kesinlikle geride bırakmanız gerekir, bunun yanı sıra daha doğru gibi gözüken yanlışların ne olduğuna bakalım. Doktorların açıklamalarını baz alarak ve detaylı bir şekilde araştırma yaparak, anneler için bebek bakımında doğru bilinen yanlışları araştırdık. Umarız anneler için bu yazı iyi bir rehber olur.

Bebekler gıdaya nasıl alıştırılır? Hangi ay? İlk ne yemeli?
Bebekler gıdaya nasıl alıştırılır? Hangi ay? İlk ne yemeli?

Bebeklerinizi Kat Kat Giydirmemelisiniz

Bebeklerin üşümesinden korkarak kat kat giydirip, bir de battaniyeye sarmak doğru değildir. Bu şekilde çok terler ve sıvı kaybederler. Bebeğinizi ev ortamında oda ısısına uygun giydirmelisiniz ve oda sıcaklığı 22 ila 26 derece arasında olmalıdır. Dışarıya çıkarken de bebeğinize ince ve kat kat giydirerek o ortama göre üzerindeki bir şeyi çıkarabilir veya giydirebilirsiniz.

Anne Hasta Olduğunda Sütle Bebeğe Geçmez

Anne üşüttüğü zaman, bebeğe geçmez. Anne üşüttüğü zaman en fazla karnı ağrır fakat bu gibi fiziksel durumların süt yolu ile bebeğe geçmesi olası değildir. Bebeğinizi emzirmenin sakıncası yoktur.

Annenin Beslenmesi

Çoğu yeni anne gazlı içecek tüketmekten uzak durur. Ancak gazlı içecekler süte erişerek bebeğe geçemez. Benzer şekilde gaz yapan yiyecekler tüketildiğinde de sadece annenin bağırsaklarında bu gaz olarak hissedilir.

Bebekler gıdaya nasıl alıştırılır? Hangi ay? İlk ne yemeli?
Bebekler gıdaya nasıl alıştırılır? Hangi ay? İlk ne yemeli?

Anne içinde alerjik protein veya kimyasalların bulunduğu yiyecekler tükettiği zaman bu bebekte alerjik reaksiyon oluşturabilir. Fakat bu fa çok duyarlı bebeklerde ve de nadiren görülmektedir.

Stres Sebebi İle Annenin Sütü Etkilenebilir

Annenin sütünü etkileyen temel faktörler; yapısal ve genetik özellikleri, normal doğumdan sonra bebeğin en kısa sürede anne sütü ile buluşması, emzirme isteği ve inancı, annenin stres altında olmaması, doğru tekniklerle ve sık aralıklarla bebeğini emzirirken bol sıvı alarak dengeli beslenmesidir.

Tırnak Kesmek İçin 40’ını Beklemenize Gerek Yoktur

Bebeğinizin tırnağı ne zaman tırnak yatağını geçerse o zaman kesebilirsiniz. Bazen bebek doğduğunda bile kesilebilecek kadar uzun olabilmektedir.

Bebekler gıdaya nasıl alıştırılır? Hangi ay? İlk ne yemeli?
Bebekler gıdaya nasıl alıştırılır? Hangi ay? İlk ne yemeli?

Şımarmasın Diye Kucaklamaktan Uzak Durmayın

Kucağa alışmasın diye sürekli kucaklamaktan kaçınmayın. Yenidoğan bebek dünyada yalnız, savunmasızdır. Kendini güvende ve huzurlu hissetmesi için anne kucağına ihtiyacı vardır. Bebeğiniz ağladıkça kucaklamalısınız.

İlk Üç Ay Yalancı Meme Vermeyin

Sırf ağlama krizlerini önlemek için yalancı memeye alıştırmamalısınız. Bebek anne sütünü emerken farklı dil, damak, dudak hareketleri yapmaktadır; yalancı memede ise daha farklı. İlk üç ay gelişimi açısından yalancı emzik vermemeniz faydalı olacaktır. Memeyi bırakmaya başladıkça biberona geçiş aşaması başlayacaktır.

Yenidoğanlar Sık Hapşırabilir

Doğum sırasında burunlarında salgı ve mukus birikir. Bunu dışarı atmak için refleks olarak sık hapşırabilmektedirler. Bu üşütme ile ilgili değildir.

Bebekler gıdaya nasıl alıştırılır? Hangi ay? İlk ne yemeli?
Bebekler gıdaya nasıl alıştırılır? Hangi ay? İlk ne yemeli?

Gözündeki Çapağa Anne Sütü Damlatmayın

Çok fazla ise bir doktora götürmeniz daha faydalı olacaktır.

Her Gün Yıkamanız Büyümesini Kolaylaştırır

Aynı zamanda çok daha rahat ve güzel uyuyabilirler. Büyüme hormonu uykuda salgılandığı için bebeğin büyümesine de katkıda bulunursunuz.

Oximin Jel nedir? Oximin jel ne için kullanılır?

Yorum yapın