Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Hamilelik sürecinde olan anne adaylarının en merak ettiği şeylerden birisi bebek bakımıdır. Aylarca karnında hiç usanmadan taşıdıkları ve canlarından bir parça olan bebeklerine büyüme sürecinde en iyi şekilde bakmak istemektedirler. Bu süre içerisinde etraflarında bulunan insanlar aslı olmayan yöntemleri ısrarcı bir şekilde uygulatmaya çalışmaktadır. İlk çocuğu olan anneler ise gerek heyecandan gerekse tecrübesiz olmalarından dolayı bu yöntemleri bebeklerine uygulamak zorunda kalmaktadır. Yanlış bakımdan kaynaklı hem anne adaylarının psikolojisi hem de bebeklerin sağlığı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu her şeyi bildiklerini zanneden kişilerin genç annelere aktardığı bebek bakımında doğru bilinen yanlışlar konusunu siz değerli okuyucularımız için derledik.

Bebeklerin dışkılarına göre sütün yeterli olmadığına karar vermek

Bebekleriniz için süt miktarının yeterli olup olmadığı yalnızca doktor kontrolü ile öğrenilebilir. Anne sütü emmeye devam eden bebeklerin günde ortalama 2 ya da 3 defa idrar ve dışkı yapması süt miktarının yeterli olduğunu gösterir. Rutin olarak yapılan doktor kontrolü sırasında kilo kaybı ya da yetersiz kilo alımı görülürse mama takviyesi önerilebilir.

Şekerli su bebeklerde sarılığı önlemektedir.

Çoğu insan tarafından söylenen bu cümle tamamen yanlıştır. Bebeklerinize ilk 6 ay içerisinde saf su dahi vermemeniz gerekmektedir. Sindirim sistemini olumsuz yönde etkilediğinden bu süre içerisinde yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü içerisinde bulunan su ve mineraller sayesinde bebek bakımı için gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılamaktadır.

2 yaşına geldiği anda bebek bezini tamamen bırakmalısınız.

Her bebeğin bazı alışkanlıkları öğrenmesi farklılık göstermektedir. Tuvalet eğitimi için en uygun zamanlar 24-36 ay arası olsa da bu eğitim sırasında bebeğinizi korkutmadan, zorlamadan ve telaşa kapılmadan yapmalısınız. Tam olarak bezi bırakabilmek için tuvaletinin geldiğini açıkça söyleyebilmeli, kıyafetlerini çıkarabilmeli ve düzenli tuvalet saatleri olmalıdır.

Bebek gelişimi için ortam oldukça sıcak olmalıdır.

Bebek bakımı sırasında yapılan büyük yanlışlardan birisi de budur. Kış mevsimlerinde ortamın aşırı sıcak ve havasız olması mikropların daha hızlı üremesini sağlayacağından ortamın ideal ısıda olması gerekir. Bu sıcaklık ise yaz ve kış mevsimlerinde ortak olarak 20 ile 24 derece arasında olmalıdır.

“Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar” üzerine bir yorum

Yorum yapın