Bale Baleyi Keşfedin

Bale Baleyi Keşfedin Bale, ‘özenle organize edilmiş hareketlerin bir hikaye anlattığı veya bir fikri ifade ettiği bir dans çeşidi veya bu tür dansları kullanan bir tiyatro çalışması’ olarak tanımlanabilir.

Bale bir yaşam biçimidir.

Tiyatro performansına hazırlanmanın ötesinde, eğitimimiz öğrencilere disiplin ve odaklanma sağlar, zihinlerini ve bedenlerini güçlendirir ve özlemlerini şekillendirir. Aynı zamanda onlara ömür boyu arkadaşlıklar verir.

Bale Nereden Geldi?

Bale, Avrupa Rönesansı (1400-1600 dosları), özellikle Fransa’da, önce Catherine de Medici’nin (1519-89) sarayında, daha sonra da Louis XIV’de (1638-1715) gelişti.

Kral Louis başarılı bir dansçıydı; güneş tanrısı Apollo’nun abartılı saray balelerindeki rolünü ünlü bir şekilde canlandırdı ve ‘Güneş Kralı’ olarak tanındı. 1661’de bale tekniğinin ilk kodlandığı dünyanın en eski bale akademisini kurdu. Bu yüzden bale terimleri ve ifadeleri bugüne kadar Fransızcadır.

18. yüzyıl balesi, Rönesans’ın biçimsel kort balelerinden bale d’action olarak bilinen daha akıcı ve etkileyici bir tiyatro sanat formuna dönüştürüldü.

O zamandan beri bale gelişti ve çeşitlendi: modern bale, çok çeşitli soyut ve anlatı formlarını ve birçok geleneksel, çağdaş ve füzyon stilini kapsar.

Günümüz baletleri hala Klasik repertuarın teknik ve stilistik gereksinimlerine hakim olmalıdır; bu sağlam topraklama, yeni çalışmaların daha fazla atletik ve deneysel taleplerinin üstesinden çıkmalarını sağlar

Profesyonel baletler eğitimlerine kaç yaşında başlar?

Bazı profesyonel baletler eğitimlerine 3 yaşında başladı, bazıları ise 15 veya 16 yaşında başladı. Başarılı bir dansçı olmak, yaşınız ne olursa olsun yetenek, enerji, bağlılık, odaklanma ve her şeyden önce tutku gerektirir.

Balerinler neden piste üzerinde dans eder?

Balerinler pointework’e ilk olarak 1820’lerde başladı – ağırlıksız ve daha zarif görünmelerini sağlamak için tasarlandı. Zahmetsiz görünen ama aslında zor bir iş olan ve mükemmel olması için yıllarca eğitim ve kas güçlendirme gerektiren bir beceridir.

Balenin Tarihçesi

Balenin Tarihçesi

Baleyi İtalya mim sanatçılarının Ortaçağ ve Rönesans tiyatrolarındaki hareketler ve geleneksel halk danslarındaki figürlerle oluşturdukları bilinir. Fransa kralı IV. Henry’nin sanatçı ruhu ile desteklediği ve gelişmesine katkıda bulunduğu dans 16. ve 17.’nci yüzyılda Avrupa’dan tüm dünyaya yayılmıştır.

Bale tarihi açısından 19.yüzyılın önemi büyüktür. XIX. Louis dansla ilgilenmesi sebebiyle de balenin altın çağının yaşanmasına ortam hazırlamıştır. Bu dönemde kostümler ve aksesuarlar şekillenmiştir.

Bale tarihi boyunca zenginlik ve asalet göstergesi olarak kullanılmış ve soylu bir yapı kazanmıştır. 18. yüzyılda etkisinde olduğu opera sanatından sıyrılarak bağımsızlaşmıştır.

Balenin tarihi içinde George Noverra’nın büyük etkisi ile koreografi çalışmaları ve müziklerin oluşturulması söz konusudur. Bale, 18’inci yüzyılın ikinci yarısından sonra da Rusya’ya yayılmış ve ünlü Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel ve Fındıkkıran baleleri sergilenmiştir.

Bale Nasıl Yapılır?

Vücudun bütün ağırlığının parmak uçlarına verildiği bir dans olarak balenin kolay olduğunu söylemek zordur. Sıkı ve düzenli bir çalışma sürecini gerektirir. Yıllarca yapılan bir danstır. Klasik diyebileceğimiz müzikler eşliğinde çok sayıda dansçı ile birlikte yapılır. Belirli bir koreografisi ve hikayesi vardır. Ayrıca bale dansı yapılırken tütü, point, leotard vb. kıyafetlere ihtiyaç duyulur.

Bale, tiyatro öğelerini de içinde barındırdığı için oyunculuk yeteneğine de ihtiyaç duyar. Dans okullarında ve kurslarında verilen bale eğitimi ile uzman eğitmenler eşliğinde bu dansı severek yapmak mümkündür. Bale kursu için kişinin uzun bir eğitim dönemini kendine ayırması gereklidir. Balede gelişmek isteyenlerin zorlu bir eğitim sürecine hazır olmaları gerekir. Balenin Tarihçesi

 

Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar isimli konumuza aşağıdaki bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz.

Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar | Güncel Moda & Abiye (modabiye.com) 

Yorum yapın