ATM Paramı Yuttu, Ne Yapmalıyım?

ATM paramı yuttu ne yapmalıyım? Teknolojinin hayatımıza girdiği günden itibaren kolaylıkları olduğu kadar bazen teknik aksaklıklar da meydana gelmektedir. Özellikle günlük hayatta sıklıkla kullanmaya başladığımız bankamatik ATM’leri bazen müşteriden kaynaklı bazense teknik hatalardan dolayı parayı yutabilir. Hesaba para yatırmak ya da hesaptan para çekmek amacıyla kullanmış olduğumuz ATM’ler teknik cihazlar olduğu için her zaman sorunsuz bir şekilde çalışmaz.

Farklı nedenlere bağlı olarak yapacağınız olan işlemde ATM parayı yutabilir.  Müşteriler yaşanılan bu durum karşısında sıklıkla ATM paramı yuttu ne yapmalıyım? ATM paramı yuttu, paramı geri alabilir miyim? Sorularını sormaktadırlar. ATM parasını yutanlar için basit çözüm önerileri ile karşınızdayız. Panik ya da stres olmanıza gerek yok. Sizlere bahsedeceğimiz basit ve pratik yöntemler sayesinde ATM paramı yuttu sorunu tamamen ortadan kalkıyor. 

  • ATM Paramı yuttu konusuyla beraber dilerseniz Açık Hesap Nedir konu bağlantımızı da ayrıca inceleyebilirsiniz.
  • Döviz Bozan ATM bağlantısını kullanarak da Türkiye’de güncel döviz bozumu yapan bankamatik listesine erişim sağlayabilirsiniz.

ATM Paramı Yuttu

Banka ATM’leri günümüzde hayatımızı kolaylaştıran en büyük cihazlardan birisidir. Bankaların belirli çalışma saatleri olduğundan her zaman para yatıramaz ya da para çekemeyiz. Bankanın yoğun olduğu zaman diliminde ya da kapalı olduğu günlerde ATM’ler 7/24 hizmet vermektedir. Kolaylıkla günlük belirlenen miktar çapında para çekebilir ya da yatırabilirsiniz. Ancak ATM’lerinde teknolojik bir alet olduğu unutulmamalıdır. Sıklıkla kullanmış olduğumuz ATM’ler zaman zaman teknik aksaklıklar ya da yapılan yanlış işlemler sebebiyle arıza verebilir.

Karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi de ATM’nin para yutmasıdır. ATM’den para çekerken paranın sıkışması, paranın kalması durumları ATM para yutması olarak biliniyor. Yaşanılan ATM para yutması olaylarından müşteri kesinlikle sakin olmalıdır. Panik olmadan bahsedeceğimiz püf noktalar sayesinde kolaylıkla bu sorunu çözebilirsiniz.

ATM Paramı Yuttu Ne Yapabilirim
ATM Paramı Yuttu Ne Yapabilirim konusunda yanıtlar ve çözüm önerileri.

ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM paramı yuttu ne yapmalıyım? Sorusu son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız sorunlardan birisidir. Eğer ATM paranızı yuttuysa yapmanız gereken ilk işlem hesabınızdan paranın düşüp düşmediğini kontrol etmektir. Bazen ATM’ler yaşanılan sorunlar neticesinde parayı geç verebilir. Eğer ATM paranızı yuttuğu anda hesabınızdan düştüyse mutlaka saat ve tarih not alınmalıdır. Yaşanılan bazı teknik aksaklıklar sebebiyle ATM bazen paranızı geç verebilir.

Bu yüzden ATM parayı yuttu anda mutlaka ATM başında bir iki dakika beklenmeli ve paranın verilip verilmediği kontrol edilmelidir. Eğer ATM beklediğiniz süre zarfında parayı size vermediyse mesai saatleri içerisinde iseniz mutlaka banka içerisinde yer alan güvenlik görevlisine durumu bildirmelisiniz. Güvenlik görevlisi yetkili personel ile görüştükten sonra paranızı iade eder. Ancak bankada yaşanılan teknik bir aksaklık sebebiyle eğer ATM paranızı yuttuysa bu durumda banka hemen paranız iade etmeyebilir. Akşam yapılan kasa sayımında fazla çıkan miktar sayesinde hesaplama sonrasında hesabınıza yutulan para aktarılmaktadır. Peki mesai saatleri içerisinde değilseniz ve ATM paranızı yuttuysa ne yapmalısınız? 

ATM’lerde bulunan kartsız işlem seçeneği ile para çekme ya da yatırma işlemi yaparken ATM paranızı yuttuysa ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak durum anlatabilir ve çözüme kavuşturabilirsiniz. Kartsız işlemlerde para yutma işlemi sonrasında banka, eğer kişinin hesabı yoksa yeni bir hesap açarak müşterin hesabına parayı aktarmaktadır. Hesap açılmasını istemeyen müşterilere ise 1/2 iş günü arasında nakit olarak teslim edilebilmektedir.

Bir diğer belirtmek istediğimiz nokta ise şube önü ATM’lerde günlük sayımı yapılır, ancak şube dışındaki ATM’lerde ise 5 ila 10 gün arasında para sayım yapılmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında şube önünde yer alan ATM, paranızı yuttuğunda hesabınıza geçmesi daha kolay olurken şube dışındaki ATM’nin para yutması durumunda hesaba para geçmesi biraz daha uzun sürmektedir. 

ATM Paramı Yuttu Ziraat Bankası

Ziraat Bankası’nın ATM’si para yuttuysa nasıl geri alacaksınız? Kartlı veya kartsız işlemler yapılabilen ATM’lerde yalnızca para çekme yatırma işlemleri yapılmamaktadır. 7/24 açık olan bu ATM’lerden EFT, havale, fatura ödemesi, vergi borcu ya da eğitim için ödemelerde yapılabilmektedir. Yapılan bu işlemler esnasında eğer Ziraat Bankası ATM’si paranızı yuttuysa hangi işlemleri uygulayarak paranızı alacaksınız bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle işlem yaptığınız ATM’nin şube önünde mi yoksa dışında mı olduğu önemlidir. Bir iki dakika teknik aksaklıklar sebebiyle para geç verilebilir. Bu durumda müşteri kesinlikle paniğe kapılmadan ATM önünde biraz beklemeli ve paranın sonradan verilip verilmediğini kontrol etmelidir. Eğer beklediğiniz takdirde para size verilmediyse bu durumda işlem yaptığınız tarihi ve saati dakika dakikasına not almalısınız. Ardına Ziraat Bankası’nın çağrı merkez numarası olan 444 00 00’ı arayarak bankamatiğin önünden ayrılmadan müşteri hizmetleri ile iletişim kurmalısınız.

Müşteri hizmetlerini aradığınızda sizden bankamatiğin kodunu isteyecekler bu yüzden bankamatiğin önünden ayrılmayın. ATM’lerin ekranının alt veya üst köşelerinde kodlar bulunmaktadır. Müşteri temsilcisine bu kodu söyleyerek hangi ATM olduğu daha kolay belirlenir. Müşteri temsilcisine kod söylendikten sonra yapmış olduğunuz işlemin tarihi ve saati sorulmaktadır, bu yüzden yukarıda söylediğimiz gibi mutlaka işlem yaptığınız tarih ve saati not alınız. Hesap numaranızı verdikten sonra 1-2 iş günü içerisinde mutlaka hesabınıza ATM’de sıkışan para yatırılmaktadır.

Ortak ATM Paramı Yuttu Ne Yapabilirim?

Ortak ATM yalnızca kendi bankası tarafından değil diğer bankaların müşterilerini de para çekebildiği veya yatırabildiği bir ATM türüdür. Farklı bankanın müşterisi ortak ATM aracılığıyla banka kartı veya kredi kartı ile işlem yapabilmektedir. Ortak ATM paramı yuttu sorusu da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Müşterisi olduğunuz bankanın ATM’si olmadığı için burada prosedür biraz daha farklı işlemektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ATM’ler sıklıkla para akışı için kullanıldığından teknik aksaklıklar meydana gelebilir. Eğer ATM para yuttuysa bu durumda işlemin saati ve tarihi not alınmalı ve hesaptan paranın düşüp düşmediği kontrol edilmelidir.

Eğer hesabınızdan para düşmedi ise bu konuda korkacak bir şey yoktur. Ancak hesabınızdan para düştüyse ve ATM para yuttuysa bu durumda ortak ATM’nin müşteri hizmetleri aranmalıdır. Bankanın müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra ATM’nin ekranının alt ya da üst köşesinde yer alan ATM kodu müşteri hizmetlerine söylenerek hangi ATM olduğu belirlenir. İşlemin saati ve dakikası oldukça önemlidir.

Müşteri hizmetleri yaşanılan bu sorundan sonra hesabınıza 1-2 işgünü içerisinde parayı yatırmalıdır. Ancak süre geçmesine rağmen hesabınıza para yatmadıysa bu durumda ATM’ler önünde yer alan kamera kayıtları sayesinde hukuki sürece başvurabilirsiniz.

ATM’de Sıkışan Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

ATM paramı yuttu ne zaman geri alabilirim? Sorusu sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Her banka için ne yazık ki aynı prosedür geçerli değildir. Eğer kendi bankanız ve şube ne ATM de gerçekleşen bir para yutma olayı ise 1-2 işgünü içerisinde gerçekleşebilir. Ancak ortak bir ATM ya da şube dışında bir ATM’den kaynaklı para yutma sorunu olduğunda banka sizden dilekçe yazmanızı dahi isteyebilir. En geç 7 gün içerisinde hesabınıza bu para yatırılarak mağduriyetiniz giderilmelidir.

Akbank ATM Paramı Yuttu

Akbank ATM’si para yutması durumunda bahsedeceğimiz işlemler ile hesabınıza parayı aktarabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız gibi şube önü ATM’lerde para yutma işlemi gerçekleştiği zaman parayı geri almak bir hayli kolaydır. Özellikle mesai saatleri içerisinde gerçekleşen para yutma işlemlerinde aynı gün hesabınıza para geçirilmektedir. 

Akbank ATM’sinde paranız yutulduysa ve mesai saatleri içerisinde değilseniz bu durumda yapmanız gereken ilk şey çağrı merkezi numarası olan 444 25 25 veya 0 850 222 25 25’i aramaktır. Bahsettiğimiz numaralar ile müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra paranızı yutan ATM’nin ekranının alt ya da üst köşesinde bulunan kodu müşteri temsilcisine söyleyerek hangi ATM olduğunu belirlemelisiniz. ATM belirlendikten sonra yapılan işlemin tarihi ve saati, ne kadar parayı yuttuğu müşteri temsilcisine bildirilmelidir. Müşteri temsilcisi sizden daha sonrasında bir hesap numarası isteyerek en geç 1-2 işgünü içerisinde hesabınıza parayı yatırmalıdır.

ATM Paramı Yuttu Vakıfbank

Vakıfbank ATM’si eğer paranız da yuttuysa bu durumda yapmanız gereken ilk şey hesabınızı kontrol etmek olmalıdır. Mesai saatleri içerisinde şubenin önünde yer alan ATM’den işlem yaptığınızda, ATM paranızı yuttuysa içerdeki görevliler yardımı ile aynı gün içerisinde paranızı geri alabilirsiniz. Ancak şube dışında bir ATM’den işlem yaparken ve mesai saatleri dışında ATM paranızı yuttuysa bu durumda Vakıfbank’ın çağrı merkez numarası olan 444 0 724’ü arayarak müşteri temsilcisi ile iletişim kurmalısınız.

ATM’nin ekranın üstünde ya da altında bulunan kodu müşteri temsilcisine söyleyerek hangi ATM olduğunu belirlemeli, paranızın yutulduğu saati ve tarihi ve ne kadar paranızın yutulduğu bildirmelisiniz. Yapılan bu işlemler sonrasında müşteri temsilcisi sizden hesap numarası isteyecektir. Vereceğiniz hesap numarası mutlaka şubenin Kendi hesap numaralarından olmalıdır yani Vakıfbank’a ait bir numara olması önemlidir. Yetkililer 2-3 iş günü içerisinde hesabınıza parayı gönderecektir.

ATM Paramı Yuttu Halkbank

Halkbank ATM’si paranızı yuttuysa ne yapmalısınız? ATM’ler teknolojik aletler olduğu için teknik ve donanımsal hatalar verebilirler. Şube önündeki ATM’lerde günlük para sayımı yapılırken şube dışındaki ATM’lerde ise 5 ile 10 gün arasında para sayımı yapılmaktadır. Mesai saatleri içerisinde iken şube önündeki ATM’den para çekme işlemi ya da yatırma işlemi yaparken, ATM paranızı yuttuysa ve hesabınızda para düşüşü varsa bu durumda içeride bulunan yetkili personeller yardımı ile aynı gün içerisinde paranızı alabilirsiniz.

Eğer şube dışında bir ATM’den ve mesai saatleri dışında iken ATM paranızı yuttuysa bu durumda Halk Bankası’nın müşteri hizmetleri olan 0 850 222 0 400 nolu numarayı arayarak mağduriyeti belirtmek gerekmektedir. ATM önünde bulunan kod müşteri temsilcisine aktarılarak, hangi ATM olduğu belirlenmeli işlemin saat ve tarihi mutlaka bildirilmelidir. Web sitesi üzerinden de para iadesi için başvuru yapabilirsiniz. Halkbanka’sı genel olarak ATM’de sıkışan paraları zarf içerisinde teslim eder. Ancak bazı durumlarda da ATM tarafından yutulan para müşterinin hesabına yatırılır. Halkbank ATM’sinin yuttuğu para genel olarak 4 iş günü içerisinde müşterin hesabına yatırılmaktadır.


ATM Paramı yuttu konusunda son olarak videolu anlatıma göz atabilir ve farklı önerileri izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın