Ahmet Apa seviye 4 nasıl yapılır? Ahmet Apa seviye 4 diyeti nedir?

Ahmet Apa seviye 4 diyeti nasıl yapılır? Seviye 4 diyetin kuralları ve yasakları nelerdir? Seviye 4 diyet kaç gün yapılmalıdır? İşte tüm bu merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırdık..

Ahmet Apa seviye 4 diyeti nedir?

Özellikle seviye 4 çok önemli bir diyettir. 36 saatlik bir şifa orucu olan 4. seviyeye bir anda geçemezsiniz. Önceki seviyeleri tamamlamaz iseniz vücudunuz 4. seviyeye uygun hale gelemediği için bu program size zarar verebilir. Ahmet Apa diyeti 4. seviyesi 36 saatlik aralıklı oruçların başladığı seviyedir. Daha önceki seviyelerde kilo kaybı görülse de bu seviyeden sonra kilo verimi daha da hızlanmaktadır.

Diyetin bu seviyesi hakkında yapılan yorumlarda ,seviye 4 ün çok daha zorlayıcı olduğunu söylenmektedir. Bunun yanı sıra etkili bir şekilde kilo kaybı yaşadıklarına da değinmişlerdir. Bu yorumların dışında birçok sağlık problemine bu diyet programları ile şifa bulduğunu söyleyenlerin sayısı da bir hayli fazladır.

Ahmet Apa seviye 4 nasıl yapılır ?

Bu aşama diyeti, su orucu olarak nitelendirilen bir oruç diyetidir. Bu aşamada kilo vermek isteyen ve bu seviyeye ulaşan kişiler 36 saatlik oruç ile karşılaşacaklardır. Diyetlerin ilk 3 seviyesinde oruç diyeti bulunmamaktadır bu yüzden seviye 4 ve daha sonrası bu programları uygulayanlar biraz zorlanabilirler. Haftada bir defa 36 saatlik oruç şeklinde uygulanır diğer günlerde ise diyet programına bağlı bir şekilde devam edilmektedir. Bu seviyeyi yaparken düzenli egzersizler ve spor yapmak çok önemlidir. Oruca başlamadan önce niyet edilmelidir.

 

Ahmet Apa seviye 4 kimler için uygundur?

Ağır sağlık problemi yaşayanlar,hamileler ve kan değeri düşük olanlar için uygun görülmeyen bu seviyeyi yapmadan önce mutlaka uzman doktorunuza başvurmalısınız. Bazı sağlık problemleri de bu diyeti yapmak için engeldir. Ahmet Apa seviye 4 diyet programına başlamadan önce mutlaka sağlık kontrolü yaptırmalısınız.

Seviye 4 kaç gün?

Ahmet Apa seviye 4 diyeti 21 gün sürmektedir. 3 hafta boyunca plana sadık kalmak,yasaklı yiyecekleri tüketmemek ve kurallara uymak gereklidir. En verimli sonucu bu şekilde alabileceğimiz aşikardır.

Seviye 4 yasak listesi

Bu seviyenin yasak listesi ilk 3 seviyenin yasak listesi ile aynıdır.

 • Paketli ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Sıvı alım saatleri dışında hiçbir şey içilmemelidir.
 • Yemeklerden yarım saat önce sıvı alımı durdurulmalıdır ve yemekten 2 saat sonra sıvı alımı yapılmalıdır.
 • Çay, yeşil çay, su, sade maden suyu ve sade Türk kahvesi hariç sıvı tüketimi yapılmamalıdır
 • Granül kahveler, Dibek kahvesi ,şekerli, sütlü kahveler içmek yasaktır.
 • Çay ve bitki çaylar şekerli içmemelidir
Ahmet apa seviye 4 diyeti yasaklar listesi
Ahmet apa seviye 4 diyeti yasaklar listesi

Ahmet Apa seviye 4 kuralları

Seviyenin kuralları , seviye 1 diyet, seviye 2 diyet ve seviye 3 diyet programları ile aynıdır.

 • Seviye 4’e başlamadan önce ilk 3 seviyenin tamamlamış olması gerekir.
 • Seviye 4, üç hafta sürer ve 3 hafta boyunca bu diyet kurallarına uyulmalıdır.
 • Oruca başlamadan önce niyet edilmelidir. Bu psikolojik olarak oruca hazırlanma noktasında da oldukça önemlidir.
 • 36 saatlik oruç programlarından toplam 3 kez uygulanır. Bu 36 saatlik oruçlar pazartesi günü itibari ile başlar.
 • Sıvı alım kuralı bu seviyede de geçerlidir. Yani yemeklerden en az 30 dakika önce sıvı alımı durdurulmalı ve yemekten en az 2 saat geçtikten sonra sıvı alınmaya başlanmalıdır.
 • Her gün için belirlenen ve 20 – 45 dakika arasında değişen egzersizlerin aksatılmadan ve dakika kurallarına uyularak yapılması gerekir.
Ahmet apa seviye 4 kurallari
Ahmet Apa seviye 4 kuralları

Seviye 4 diyet listesi

Pazartesi günü itibariyle başlanan diyetin 36 saatlik bir açlık orucu bulunmaktadır. Bu seviyenin diyet listesi şu şekildedir;

Pazar

 Bu orucun sahuru için Pazar günü saat 19. 00’ da kurallara uygun şekilde akşam yemeği yenir. Yemekten 2 saat sonrası itibari ile suyu içilebilir. Metabolizmanın hızlanması ve bağırsakların daha rahat boşaltılması için Pazar gecesi yatmadan önce sinameki içmek gerekir. Bunun dışında 1 tatlı kaşığı magnezyum sülfatı 1 bardak suda çözdürüp içilebilir. Daha sonrasında da niyet edilir.

Pazartesi

Akşam ezanına kadar yeme içme tamamen bitirilmeli. Akşam ezanında 1 ya da 3 yudum kadar su içerek şifa orucu açılır. Eğer vücut daha fazla suya ihtiyaç duyuyorsa (özellikle yazın) içilen su miktarı arttırılabilir. Bunun dışında yeme içme yasaktır ve 36 saatlik oruca devam edilir.

Salı

Sabah 07. 00’ da 36 saatlik oruç tamamlanır. Orucu açmak için yarım bardak sebze suyu içilir. Havuç suyu , 1 limon suyunu, ıspanak suyu gibi çeşitli sebzeler kullanılabilir. Bu sebze suyunun yavaş yavaş içilmesi önemlidir. Saat 10. 00’ a geldiğinde kendi vücudunuzun ihtiyacına göre ve sevdiğiniz 1 porsiyon meyve yemelisiniz. Bunun için elma, portakal ya da hurma gibi meyveleri 1 porsiyonluk olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Saat 13. 00’ da ise yeşil salata yenir. Zeytinyağı ve limon da katarak hazırlayacağınız bu mevsim salatasını kendi zevklerinize uygun olarak ve mevsim sebzeleriyle hazırlayabilirsiniz. Önemli olan salatanın tuzsuz olmasıdır.

18. 00’ da akşam yemeğin de yine tuz kullanmadan hazırlayacağınız sebze yemeğini tüketebilirsiniz. Bu öğünler ile sıvı kurallarına uyarak su içilerek salı gününü tamamlayınız. 1 bardak kadar bitki çayı ya da yeşil çay tüketmek de serbesttir.

Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi

36 saatlik oruç programı bu hafta için son buluyor. Bu nedenle Ahmet Apa diyeti seviye 1 , 2 ve 3’ deki normal beslenme düzeni ile geçirilebilir. Bunun için saat 13. 00’ da kurallara uygun bir kahvaltı yapmak gerekir. 19. 00’ da da sebze ya da bulgur ile hazırlayacağınız akşam yemeğini tüketebilirsiniz. Çarşamba günü itibari ile hazırladığınız yemeklerde bir miktar tuz kullanmanız serbesttir.

Seviye 4 programının egzersiz dakikaları ise şu şekildedir;

Pazartesi; dinlenme

 • Salı; 15 dakika
 • Çarşamba; 20 dakika
 • Perşembe; 30 dakika
 • Cuma; 45 dakika
 • Cumartesi; 30 dakika
 • Pazar; 20 dakika

Diyete en başından başlamak isteyenler için seviye 1 diyet programına buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve Ahmet Apa’nın resmi sayfası için buraya tıklayınız..

Yorum yapın