Açık Hesap Nedir, Avantajları Nelerdir? (Açık hesap nedir)

Açık hesap, müşterilerden herhangi bir bedel alınmadan ürün satışı yapılması durumudur. Tabi açık hesap nedir konusu hakkında pek çok başka tanımlarda bulunmaktadır. Yalnızca ürün satışı değil bedel almadan hizmet vermeniz durumunda da açık hesap geçerli sayılmaktadır. Bazı işletmeler işlerinin devamlılığını sağlayabilmek adına sattıkları ürünlerin bedellerini hemen almazlar. Özellikle küçük esnaf sattıkları ürünün ücretini hemen değil ileri bir tarihte alabilirler. Yaşanılan bu durumda ise açık hesap dediğimiz olay meydana gelmektedir. Hizmet veya ürün verilmesi durumunda müşteriden herhangi bir beden alınmaması durumu açık hesap olarak ifade edilir.

Açık Hesap nedir?

Açık hesap, bir işletmenin müşterileri ile arasında olan ertelenmiş ödeme düzenlemesidir. Müşteri aldığı hizmet veya üzüm karşılığını işletmeye ilerleyen bir tarihte öder.  Müşterilere yapılmış olan satış veya hizmetin bedeli daha sonrasında muhasebe içerisinde satış hizmet tutarı olarak yani açık hesap olarak belirtilmektedir. Açık hesap nedir konusunu kısaca bu şekilde özetleyebiliriz. Günümüzde açık hesap olarak bilinen bu yeni yöntem aslında veresiyedir. Aslında bu durumun daha çok kredi alırken kullanıyoruz. 

İşletmeler çoğu zaman müşterilerin yararına olacak şekilde yeni yöntemler geliştirmektedir. Genel olarak işletmeler herhangi bir ürün veya hizmet sunduklarını da alıcıdan yani müşteriden ürünün ve hizmetin bedelini talep etmelidirler. Ancak çoğu zaman bu durum kazan kazan şeklinde gerçekleşmez.

Özellikle küçük işletmelerde işin devamlılığını sağlayabilmek adına ürün veya hizmet yapıldıktan sonra ileri tarihte bir ödeme verilmektedir. Açık hesap dediğimiz bu olayda da müşteriye hizmet veya ürün satışı yapılır ancak bedeli hemen alınmaz. Karşılığı alınmadan yapılan bu ürün veya hizmet alışverişinde muhasebe kayıtlarında açık hesap bölümünde belirtilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki açık hesap limitinin üstüne çıkılması işletmelerde risk teşkil etmektedir.

İşletmeler veya kurumlar sattıkları ürün ya da hizmet karşılığında aldıkları bedel ile işletmelerinin devamlılığını sağlarlar.  İşletmeler aldıkları bedel sayesinde yeni ürünler alarak işlerinin devamlılığını sağlamayı amaçlar. Ancak bahsettiğimiz gibi açık hesap kullanıldığı zaman ürün veya hizmet müşteriye verilir ancak ödeme ileri tarihte alınır. Bu durumda açık hesap miktar eğer fazla artarsa işletmenin gelirinde ciddi bir azalma söz konusu olabilir. İşletmeler özellikle açık hesap kullanırken gelir ve giderlerinin tablosuna, açık hesap miktarının limitine de dikkat etmelidirler.

Halkbank Açık Hesap Nedir?

Halkbank açık hesap sayesinde acil ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz. Banka hesabınızda yeteri kadar bakiyenizin olmadığı durumlarda, acil bir ihtiyacınızı karşılamanız için müşterilere tanınmış olan Halkbank açık hesap, kredili mevduat hesabı olarak işlem görmektedir.

Halkbank açık hesap, küçük çapta para ihtiyacı olan müşterilerin kullandığı avantajlı bir hizmettir. Bireysel hesap sahipleri Halkbank açık hesap sayesinde hesaplarında nakit olmadığı durumlarda ya da acil bir ihtiyaçlarında, belirlenen limit dahilinde açık hesabı kullanabilirler.

Eğer hesabınızda güncel bakiyeniz varsa ancak güncel bakiyeden kullanmayıp açık hesaptan kullanmak istiyorsanız Halkbank açık hesap işlemlerinde bu ayrıcalıktan faydalanabiliyorsunuz. Aynı zamanda açık hesap kullandığınız zaman ödemelerini taksitlendirerek de yapabilirsiniz. Müşterilerin kullanacak olduğu açık hesap limitini herhangi bir işlem kısıttı bulunmamaktadır. Halkbank açık hesabı kullanmak isteyen bireysel kullanıcılar herhangi bir masraf ya da bedeli ödemeleri gerekmemektedir.

Elinizde nakittin olmadığı dönemlerde ya da banka hesabınızda bakiyenizin olmadığı zamanlar da Halkbank açık hesap sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Açık hesap nedir içeriğimizde, müşterilere tanımlanmış olan açık hesap limiti sayesinde;

  • Bankaların yanı sıra ATM’lerden de nakit para akışı sağlayabilirsiniz.
  • Size tanımlanmış olan limit dahilinde kartınızla alışveriş yapabilirsiniz.
  • Nakittiniz veya bakiyenizin olmadığı durumlarda kartınızdan Havale ve EFT işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Açık hesap nedir konusunda dilerseniz Senet nasıl tahsil edilir isimli içeriğimizi de ayrıca inceleyebilirsiniz.
  • Fatura ödeme talimatları verebilir size tanımlanan limitten otomatik ödeme işlemi yapabilirsiniz.
  • Aynı zamanda tanımlanan açık hesap limitiniz dahilinde kredi kartı borcunuzu ya da kredi taksitinizi ödeyebilirsiniz.
  • Halkbank Açık Hesap bağlantısına tıklayarak, yeni bir açık hesap oluşturmanız da mümkündür.

Açık hesap nedir konusunda Halkbank tarafından hazırlanan bu video içeriğine de ayrıca göz atabilirsiniz. Açık hesapların genel mantığı tüm bankalar için aynı olduğundan, başka bir bankada da bu yöntemler ile işlemler yapılabilmektedir.

Açık Hesap Özeti Nedir?

Açık hesap özeti kullanmış olduğunuz limitinizin hesap kesim tarihinde yapmış olduğunuz alışveriş ya da çekmiş olduğunuz nakit paranın TL cinsinden bilgilendirilmesidir. Açık hesap limiti ile acil ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, faturalarınızı ödeyebilir, havale veya EFT yapabilirsiniz. Açık hesap nedir ile açık hesap özeti nedir konularının ayrıca bir birine karıştırılmaması gerekmektedir.

Birçok işlemde kullanılan açık hesap limiti tarihi geldiğinde hesap özeti şeklinde bilgilendirici mesaj ya da düzenli olarak e-posta adresinize gönderilmektedir. Kullanmış olduğunuz limitin harcadığınız yerlere olan detaylarını içeren bu hesap özetine talep ettiğiniz takdirde dijital bankacılık aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. 

Açık Hesap Nedir
Açık Hesap Nedir, Avantajları Nelerdir

Açık Hesap Nasıl Kullanılır?

Açık hesap nedir başlığımız da bir diğer konumuz açık hesap nasıl kullanılır konusu üzerine olacak. Açık hesap kullanımı oldukça basittir. Son yıllarda sayısız kurum ve işletmenin hizmet veya ürün karşılığında açık hesap uygulamasına geçmesi müşterileri bir hayli rahatlatmıştır. Düşük faiz oranları ve pek çok avantajlı paketleri sayesinde nakit ihtiyaçlarınızın karşılanmasının yanı sıra ve işlem kısıtının da olmaması açık hesap kullanımını arttırmıştır.

Açık hesap kullanımı SMS yoluyla, internet şubesi aracılığıyla, web sitesinden ve iletişim hatlarından gerçekleştirilmektedir. Açık hesap başvurusu yapabilmek için öncelikle vadesiz bir hesabınızın olması gerekiyor. Başvurduğunuz bankanın müşterisi olmanız halinde yukarıda sıraladığımız seçenekler ile açık hesap başvurusu yapabilirsiniz.

Eğer başvurduğunuz bankada vadesiz bir hesabınız yoksa yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemlerden birini deneyerek iletişime geçebilirsiniz. Olumlu yanıt gelmesi halinde şubeye gidip vadesiz bir hesap açtırmanız gerekmektedir. Aktif hale geldikten sonra açık hesabınızı da aynı gün içerisinde aktif yapabilirsiniz.

Açık Hesap Ödeme Şekli

Açık hesap, bir ürünün ya da hizmetin müşteriye verilmesi ancak bedelinin daha sonra alınması durumudur. Özellikle bankalarda sıklıkla karşımıza çıkan açık hesap kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Müşterilerin nakitte sıkıntı çektiği dönemlerde ya da acil ihtiyaçlarının olduğu durumlarda açık hesap işlem kısıttı olmadan kullanılmaktadır.

Açık hesap sayesinde düzenli olarak faturalarınızı ödeyebilir yeterli limit bulunması halinde otomatik ödeme talimatı dahi verebilirsiniz. Açık hesap limitiniz de 100 TL kullandığınızda bunun günlük ödemesi yalnızca 0.07 TL’dir. Hesap kesim tarihi sırasında kullanmış olduğunuz limit tutarını isterseniz taksitlendirerek ödeyebilirsiniz. Genel olarak 3 taksit şeklinde ödenen açık hesap limitlerinde tek şart vadesiz hesabınızın olmasıdır. Açık hesap nedir hususunda hesap ödeme şekliyle ilgili söyleyeceklerimiz genel olarak bu şekilde oluşmaktaydı.

Açık Hesap Faiz Hesaplama

Açık hesap faiz hesaplama oranları 2022 yılı itibariyle değişiklik göstermiştir. Açık hesap nedir başlığında faiz oranı hesaplama, bir çok kullanıcı için ciddi kâr oranları oluşturmaktadır. Halkbank, açık hesap faiz oranı 23 Mart 2022 tarihinde yeni faiz oranlarının %1,80 olduğunu açıkladı. Banka tarafından sağlanan açık hesap kullanımında ise dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de gecikme faiz oranlarıdır. Açık hesap gecikme faiz oranı %2,10 olarak belirlenmiştir.

Açık hesap faizleri genel olarak günlük hesaplanmaktadır. Daha detaylı bir şekilde anlatacak olursak; Örneğin, bugün açık hesabınızdan belli bir miktar nakit kullandınız ve kullandığınız bu nakit parayı ertesi gün ödediniz geciktirmiş olduğunuz bu 1 günlük sürenin faizini ödemiş olacaksınız. Bugün kullanmış olduğunuz açık hesabı yarın ödediğiniz zaman bir günlük faiz ödemiş olursunuz.

Talebe bağlı olarak değişebileceği gibi, açık hesap limitine bağlı olarak da değişen ödeme yöntemleri daha çok müşterinin isteğine göre ayarlanmaktadır. Açık hesap limitini günlük olarak hesaplandığında talebe bağlı olarak aylık ya da 3 aylık süre dilimi içerisinde ödeme yapabilirsiniz. Aylık olarak hesabınıza yansıtılmasını istiyorsanız yada 3 ay sonunda ödemek istiyorsanız açık hesap limitini açtırırken ödeme yöntemini de belirlemeniz gerekmektedir.


Açık hesap nedir konusunu bu şekilde açıklamaya çalıştık. Temel görüşleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Yorum yapın