Güncel Moda & Abiye

80’lerden 2020’ye Gelen Oversize Ceketler

07.12.2019
62

80’lerden 2020’ye Gelen Oversize Ceketler
Modabiye
BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

80’ ler Dönemi ve Modanın Ortaya Çıkışı

Bu dönemin insanları, tarihin oldukça zor bir kısmını yaşamaktan dolayı çocuklarını da daha muhafazakar yetiştirmeye çalıştılar. Gençlere yaşanılan dönemin yansıtılmaması öncelikler arasındaydı. Politikadan ve bu zorlayıcı dönemin etkilerinden uzak kalabilmek adına insanlar giysilerinde, saçlarında ve makyajlarında değişiklik yapıyorlardı. İçindeki eylem duygusunu abartılı giyim – kuşamlarıyla dışa vuruyorlardı. Bu modanın başta gelen örnek isimlerinden biri de Madonna’ dır.

80’ ler Modası

Tam bir karmaşanın hakim olduğu seksenler dönemi modasında; birbirine zıt renkleri, uyumsuz zımba ve boncukları bir arada görmek mümkündür. Diğer dönemlerin aksine 80’ler, tüm karmaşasına rağmen moda dünyasına kendini kabul ettirmiştir. Bu moda akımı estetik açıdan oldukça uzaktır fakat kendine özgü ortaya çıkan parçaları da yadsınamaz.

Bu dönem ile birlikte paçaları dar, katlamalı ve yüksek bel pantolonlar, koyu renk rujlar, montlarda zımba detayları ve sıkı toplanmış saçların moda haline geldiğini görürüz. Ayrıca bluz ve kazaklarda yarasa kollarını, omuzları kaplayan büyük vatkalar da görmek mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2020-2021 Sonbahar/Kış Sokak Stilleri

80’ ler her alanda ki giyim ürünlerine yansıyarak renkli bir portre çizmeyi başarmıştır. Kürkler, taytlar, mayolar hatta spor kıyafetlerinde bile bu dönemin etkilerini görmek mümkündür.

Öne Çıkanlar

80’ ler dönemini anlatırken Lady Diana’ dan da bahsedilmesi gerekir. Düğün gününde tercih ettiği gelinlik ile uzun süre dillerden düşmeyerek stil konusunda ikon haline gelen kadınlardan biri olmuştur.
Gelinliğin dikkat çekmesinde ki en büyük etmen kol kısmını oluşturan kabarık bölüm olmuştur. Daha sonraları karpuz kol olarak nitelendirilen bu tarz birçok bluz ve elbisede de kullanıldı.

Bu dönem kadınlara kıyafet açısından daha çok hitap etmesinin yanında herkes için zenginliklerini göstermenin bir başka yolu olarak da düşünülebilir. Gösterişli, büyük yüzükler ve küpeler; ihtişamlı, lüks vitrin süsleri ve mobilyalar; pahalı arabalar öne çıkanlar arasındadır.

80’ler ve Oversize Ceketler

Kasım ayının ortalarına yaklaşırken, sonbahar havasının da etkilerini gördüğümüz bu dönemde hem kurtarıcımız hem de görünüşümüzün tamamlayıcısı olan oversize ceketler yardımınıza koşuyor. Hem işleme detayları ve aksesuarlarıyla hem de uzunlukları ve kesimleriyle gönlünüzü kazanacaklar. Minimal bir şıklık yakalamak için bu karakteristik ceketler her türlü parçanın üzerine uyum sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bohem Gelinlik Modelleri

Giyim Önerileri

Desenli bir tayt ve basit bir tişörtün üzerine geçirilen aynı renklerde bir oversize ceket ile zincir bir kolyenin bir araya getirdiği kontrastı başka ürünlerde bulmak oldukça zor olabilir.

~ Arkadan toplanmış ve atkuyruğu yapılmış saçlar, düz beyaz ya da siyah tulum, french ojeler, siyah bir saat ve pitikarelere sahip oversize ceket tam bir minimal kombin!

~ Takım elbiselerde; renkli ya da sade seçenekler olarak da karşımıza çıkan bu parçaları kontrast renkler ile bir araya getirmek tüm dikkatleri üzerinize çekecektir. Yeşil bir takım elbisenin altına siyah bir topuklu ayakkabı ve siyah kısa bir kol çantasıyla görünüşünüzü tamamlayabilirsiniz.

~ Klasik kesim bir şortun üzerine de büyük kareli oversize ceketler çok yakışıyor. Aynı renk tonlarında kalın bir kemer ile maskülen tarzınızı yansıtabilirsiniz. Bu kombine ek olarak farklı şekillerde kullanabileceğiniz diğer bir öneri de mokasen ayakkabılar ve desenli çoraplardır.

~ Spor ve rahat bir tercih arıyorsanız paçaları bileklerinde bir kot pantolon ile oversize ceketinizi kombinleyebilirsiniz. Spor ayakkabılar, açık bırakılmış saçlar ve spor tarzda bir şapka da alternatif bir görünüş sağlayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yüksek Bel Pantolon Kombinleri

~ Yüksek bel bir pantolon ve sade bir tişört ya da gömlek üzerine önü açık bırakılmış bir oversize ceket ise favorilerimiz arasındadır.

RESİM GALERİSİ

önceki yazı
bir önceki yazı da « başlıklı makalemizi sizler için paylaştık.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Devamını oku:
Kadınların Vazgeçilmezi Stiletto Ayakkabı
Kadınların Vazgeçilmezi Stiletto Ayakkabı

Ruhunu taşıyan kadınların tercihi stiletto model ayakkabılar ince topuk yapısı ve sivri burnuyla zarafetin karşılığıdır. Stiletto ayakkabılar ismini bir İtalyan bıçağından almıştır.  Her düğün, davet...

Güzel Görünmek | Tesettür Abiye Modasının Gizemli Çekiciliği

Gündelik giyim başta olmak üzere kapalı tasarımların vazgeçilmez kıyafetleri arasında olan tesettür abiye elbise türleri, moda ve tasarım gelişiminin etkisiyle...

Kilolu erkekler nasıl giyinmeli konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.
Kilolu Erkekler Nasıl Giyinmeli

Bir erkeğin kilolu olması kesinlikle yakışıklı ya da bakımlı olmadığı anlamına gelmemektedir. Fazla kilolarınız yüzünden kendinize olan güveninizi düşürmeyin. Kıyafet...

Kapat